Slovenská filmová a divadelná herečka Emília Vášáryová dostala v pražskom Národnom divadle na odovzdávaní českých divadelných cien Thálie, ktoré sa konalo 30. septembra, ocenenie za celoživotné majstrovstvo v odbore.

Na 36. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň získali ocenenia aj slovenské koprodukcie.  Zlatého ledňáčka za najlepší celovečerný film si odnieslo Brutální vedro (r. Albert Hospodářský).  „Cenu získava veľmi originálny a nevšedný film, ktorý sa nesnaží nikoho a nič napodobňovať. Mladý režisér sa odvážne vydal svojou vlastnou cestou a na tejto ceste je obklopený kmeňom svojich blízkych,“ napísala v hodnotení snímky medzinárodná porota. Film Electra (r. Daria Kashcheeva), ktorý vznikol v česko-francúzsko-slovenskej koprodukcii, zase zvíťazil v kategórii najlepší študentský krátkometrážny film, „za odvahu posúvať hranice filmovej tvorby a otvárať a hojiť rany. Autorka je vizionárska filmárka, ktorá vytvorila pôsobivý a pohlcujúci zážitok a vracia do filmu skutočné kúzlo kinematografie.“

Film Svetlonoc režisérky Terezy Nvotovej vstúpil na začiatku októbra do amerických kín. Film mal svoju severoamerickú distribučnú premiéru v New Yorku za účasti režisérky filmu a hlavnej predstaviteľky Natálie Germáni, ktorá stvárnila postavu Šarloty. 

Patrik Pašš ukončil pedagogickú činnosť strihača a producenta. Pri tejto príležitosti mal 12. októbra v Kine Klap na FTF VŠMU masterclass spojenú s projekciou filmu Sedím na konári a je mi dobre.

Vo veku 91 rokov zomrela 12. októbra herečka Eva Rysová. Narodila sa v obci Hajnáčka, v roku 1955 ukončila štúdium na Vysokej škole múzických umení. Počas svojej hereckej kariéry mala angažmán v niekoľkých divadlách – do roku 1960 hrala v Armádnom divadle SNP v Martine, následne do roku 1965 pôsobila v Krajskom divadle v Trnave a v Krajskom divadle v Nitre. V roku 1966 sa stala členkou divadla Nová scéna. Hrala aj v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch (Americká tragédiaPortrét Doriana GrayaEden či Olejkár), alebo v seriáli Búrlivé víno. Mnoho rokov pracovala pre Slovenský rozhlas, venovala sa dabingu a do roku 2012 vyučovala na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. 

Medzinárodný festival dokumentárneho a animovaného filmu Dok Leipzig (8. – 15. októbra) uviedol vo svojom programe 66. ročníka podujatia viacero slovenských filmov vrátane klasického dokumentu Čierne dni – mimoriadne vydanie Týždňa vo filme, pod ktorým sú podpísaní režiséri Ladislav Kudelka, Milan Černák, Štefan Kamenický a Ctibor Kováč. Zachytáva augustové udalosti roku 1968. Festival zaradil tento film do retrospektívnej sekcie Retrospective: Film and Protest – Popular Uprisings in the Cold War. V nesúťažnom výbere výrazných filmov zo strednej a východnej Európy sa lipskému publiku predstavil hybridný film Svetloplachosť (r. Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík) a detskému publiku krátky animovaný film Volám sa Edgar a mám kravu (r. Filip Diviak).

Aj tento rok festival pokračoval s kontinuálnym celovečerným premietaním 25 krátkych filmov zo strednej a východnej Európy, ktoré festival organizuje v spolupráci s filmovými inštitútmi, respektíve centrami z Estónska, Chorvátska, Lotyšska, Slovinska a Slovenska (zastúpené Slovenským filmovým ústavom). Vo výbere boli slovenské filmy Journey (r. Marek Jasaň), V rade (Kamila Kučíková), Cestujúcim do pozornosti (r. Marek Moučka), Žltá (r. Ivana Šebestová) a Symbol (r. Kristína Žilinčárová). 

Filmový festival v Gente (10. – 21. októbra 2023) si pripomenul 100 rokov od narodenia Viktora Kubala, zakladateľa slovenského animovaného filmu. Premietali sa Kubalove krátke filmy Idol (1989) a Kino (1977), každý s novým improvizovaným soundtrackom hudobného zoskupenia Ghent Advanced Master Ensemble (GAME). Americká skladateľka elektroakustickej hudby Claire Rousay následne ponúkla živý hudobný sprievod k celovečernému animovanému filmu Krvavá pani (1980). Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu, otvoril v piatok 13. októbra večer lektorským úvodom o Viktorovi Kubalovi a jeho tvorbe.

Medzinárodný festival krátkeho filmu Azyl Shorts, ktorý sa konal 18. – 21. októbra v Banskej Bystrici, do svojho programu zaradil aj pásmo krátkych animovaných filmov zo zbierok Národného filmového archívu SFÚ. 

Film Moc režiséra Mátyása Priklera, ktorý vznikol v slovensko-maďarsko-českej koprodukcii, bol oficiálne uvedený v Maďarsku, kde mal premiéru na filmovom festivale ATAFF Szolnoki Filmfesztivál (17. – 22. októbra 2023). 

Debutový celovečerný hraný film slovenskej režisérky Martiny Buchelovej Milovník, nie bojovník ukončil v druhej polovici októbra nakrúcanie a čoskoro vstúpi do postprodukcie. Romantickú tragikomédiu produkuje slovenský film NINJA v koprodukcii s českou Unit and Sofa Prague a RTVS. 

bar, lea