Dáte si Bisquit Dubouché? 

Ženy majú mozog o dvadsať deka menší ako my, ale sú prefíkané. To nie je vedecký fakt ani názor autora textu, ale replika, ktorou vychýrený nepriateľ žien Kantorík (Július Vašek) varuje kamaráta, starého mládenca Šimona Šindelku (Emil Horváth) pred nežnejším pohlavím vo filme Sladké starosti (1984). Vie, čo robí – sám vraj kedysi býval taký zamilovaný, až mu museli dávať studené obklady na čelo.

Komédiu o uznávanom cukrárskom majstrovi, ktorý slávi úspechy vo svete, no u žien až také šťastie nemá, nakrútil na Kolibe režisér Juraj Herz a Kino Lumière ju uvádza v decembri pri príležitosti 70. narodenín Andreja Hryca, ktoré herec oslávil 30. novembra. Druhým filmom, ktorý premietne k Hrycovmu jubileu, bude Štek (1988) Miloslava Luthera.

Sladkých starostiach stvárnil Hryc jednu z hlavných postáv, vedúceho čašníka Fera Baluchu, ktorý neváha vyžiť dôverčivosť nielen hostí, ale aj kolegov a najmä kolegýň, ktoré uveria jeho sladkým rečiam. Podľa slov z dobovej tlače vždy túžil spolupracovať s Jurajom Herzom a postavu ľstivého Baluchu nemusel nijako zvlášť študovať, lebo vďaka povolaniu herca mal prehľad o reštauračných zariadeniach v celom Československu. Dobová kritika chválila nielen Hrycov výkon v postave „uliatej na jeho herecký typus“, ale aj výkony ďalších hercov. Okrem už spomínaných obsadil Herz do snímky, ktorá mala pracovný názov Pripálené buchty, aj Irenu Kačírkovú, Zoru Kolínsku, Pavlínu Mourkovú, Jana Antonína Duchoslava, Mariána Labudu a hlavnú ženskú úlohu zveril niekdajšej detskej hviezde Renáte Maškovej. 

Keď film v roku 2006 vyšiel na DVD, Hryc v denníku Sme spomínal, že po premiére mal obavy, ako na neho budú reagovať čašníci v pohostinstvách. Zbytočne. Väčšinou mu rovno ponúkli „debušé“. Ide o kultový koňak, ktorý vynachádzavý Balucha prezentuje ako podpultovú lahôdku z dovozu, no v skutočnosti ju v kuchyni namieša z obyčajného brandy, čierneho čaju a špecifickú mydlovú dochuť jej dodá kvapkou jari. 

„V súčasnej absencii dobrej veselohry, ktorá v slovenskej kinematografii tradíciu nemá, je svieža komédia zo súčasnosti Sladké starosti svojou úrovňou, zručným realizačným  a myšlienkovým tvarom dielom, ktoré nemá predchodcu,“ napísala o filme v roku 1985 Jana Mjartanová v denníku Ľud

Pod scenárom filmu sú podpísaní Milan Lechan a Jozef Paštéka, hudbu zložil Michael Kocáb, s ktorým Herz predtým spolupracoval na trezorovej Strake v hrsti. Snímka slávila úspech aj v Nemecku. Aj v tamojších baroch vraj Hrycovi po uvedení filmu núkali „debušé“ a Emilovi Horváthovi zase nemeckí fanúšikovia písali listy. V zástupe nápadníčok, ktoré sa prišli uchádzať o „urasteného, športovo založeného umelca s vlastnou vilou a autom“ sa objaví aj Jana Oľhová, ktorá bude mať koncom decembra takisto okrúhle narodeniny. 

odporúča šéfredaktor Film.sk Matúš Kvasnička
foto:
Záber z filmu Štek, archív SFÚ/Dušan Dukát