FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Senior kino
1., 5., 8., 12., 15., 19., 22., 26., 29. november        10.00/16.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových projekcií za zvýhodnené vstupné (2 eurá) pre návštevníkov nad 59 rokov. Platí to aj pre divákov, ktorí prídu do kina ako sprievod svojho rodiča/starého rodiča. Premieta sa dva razy do týždňa (v utorok a v piatok). Ostatní diváci môžu takéto projekcie využiť za štandardné vstupné. V novembri sú naplánované projekcie filmov Jiří Suchý (r. Olga Sommerová), Daždivý deň v New Yorku (r. Woody Allen), Posledná aristokratka (r. Jiří Vejdělek), Pražské orgie (r. Irena Pavlásková), Portrét ženy v plameňoch (r. Cèline Sciamma).
www.kino-lumiere.sk


NEŽNÁ REVOLÚCIA A FILM
2., 3., 9., 16., 22., 29., 30. november  18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 30. výročie Nežnej revolúcie špeciálnym programom vyskladaným zo spravodajských, z dokumentárnych i hraných filmov. Výpoveď o ľudskej slobode a jej neľudskom potláčaní ponúknu Papierové hlavy Dušana Hanáka. Kľúčové udalosti prelomu rokov 1989 a 1990 zachytávajú spravodajské filmy v pásme Nežná revolúcia v kinožurnáloch. Dokument Iľju Ruppeldta Letová správa OK 89-90 prináša svedectvo o udalostiach v Československu od leta 1989 do leta 1990 a snímka Evy Štefankovičovej Všetci spolu... (po slovensky) hovorí o politických, spoločenských, ekonomických i mravných paradoxoch roku 1990. Televízny film Baščovanský a zať(r. Tomáš Krnáč) je takmer čiernou komédiou o vidieckom kšeftárovi, ktorý do tejto činnosti zaúča svojho zaťa. V duchu bláznivej komédie reflektuje nové spoločensko-ekonomické pomery 90. rokov film Štefana Semjana Na krásnom modrom Dunaji. Mozaiku subjektívnych pohľadov bývalých účastníkov a protagonistov Nežnej revolúcie prináša dokument Zuzany Piussi Muži revolúcie. A projekciu bude mať aj krátky dokument Jána Opartyho Nežných 19 rokov.
www.kino-lumiere.sk


Očami filmových spravodajcov
4. november         18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière s podnázvom TOP filmové žurnály očami Ľubomíra Štecka predstaví tvorbu dokumentaristu a filmového spravodajcu Ľubomíra Štecka. Uvedie vydania Týždňa vo filme č. 51/197536/197753/1978 a vydania Kinožurnálu č. 3/198610/1989 a 5/1990. Autora predstaví a program uvedie publicista a režisér Rudolf Urc.
www.kino-lumiere.sk


6. Be2Can
4. – 10. november
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE, KINO LUMIÈRE, KINO MLADOSŤ, ARTKINO ZA ZRKADLOM)
4. november – 3. december
(Dubnica nad Váhom, Košice, Liptovský Mikuláš, Martin, Nitra, Nové Zámky, Piešťany, Poprad, Prievidza, Rimavská Sobota, Ružomberok, Sereď, Spišská Nová Ves,
Trenčín, Trnava, Žilina)

Viac v rubrike Aktuálne.
www.be2can.eu/sk


Ateliér dokumentárnej tvorby uvádza
5. november         18.00
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Prezentácia tvorby študentov Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU spojená s výstavou fotografií, diskusiou a premietaním ukážok z cvičení. Súčasťou podujatia bude aj spomienka na predčasne zosnulú dokumentaristku Máriu Rumanovú, uvedením jej filmov, ktoré realizovala na pôde ADT FTF VŠMU. Na podujatí bude možnosť stretnúť aj študentov a pedagógov ateliéru.
www.ftf.vsmu.sk
www.novacvernovka.eu


6. KADU
5. – 7. november
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE, SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO, GUnaGU, BOHÉMA BAR)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.kadu.sk


Retrospektíva: Andrej Tarkovskij
5., 7., 12., 14., 19., 21. november      18.20/19.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière aj v novembri pokračuje retrospektívnou prehliadkou filmov jedného z najvýznamnejších režisérov druhej polovice 20. storočia Andreja Tarkovského. V októbri mali diváci možnosť vidieť jeho celovečerný debut Ivanovo detstvo a študentské snímky, ktoré nakrútil na VGIK-u. V novembri budú uvedené snímky Andrej RubľovSolarisZrkadloStalkerNostalgia a Obeť. Súčasťou prehliadky je aj prednáška Valerija Kupku Návrat času strateného v pamäti zrkadla, ktorá sa uskutoční 12. 11. pred projekciou filmu Zrkadlo. Pri príležitosti prehliadky vyšla aj publikácia, ktorá okrem iného obsahuje tri štúdie mapujúce Tarkovského dielo a autorské anotácie k uvádzaným filmom. Retrospektívu filmov Andreja Tarkovského organizuje Slovenský filmový ústav v spolupráci s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Slovenskej republike, Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave, Mosfilmom, Ruscicom, filmovou školou VGIK a so Švédskym filmovým inštitútom.
www.kino-lumiere.sk


Slayer: The Repentless Killogy
6. november         20.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Koncertný film Slayer: The Repentless Killogy (r. Wayne Isham, BJ McDonnell) zachytáva vystúpenietrash metalovej kapely Slayer, ktorý sa uskutočnil v Los Angeles 5. augusta 2017.
www.kinousmev.sk


Baby kino
6., 13., 20., 27. november        10.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových predstavení pre rodičov s malými deťmi, na ktoré sa dá ísť aj s kočíkom a bez obáv, že by sa niekto sťažoval na plač. Premietania majú výrazne zníženú hlasitosť a v kinosále zostane aj počas projekcií mierne svetlo. Cyklus je určený pre rodičov, nejde o detské filmy.
www.kino-lumiere.sk


14. HoryZonty
7. – 9. november
(TRENČÍN)
Festival dobrodružných filmov ponúkne tento rok viac ako 50 filmov zo štrnástich krajín sveta z toho pätnásť slovenských vrátane súťažných snímok. Okrem prehliadky a súťaže českých a slovenských neprofesionálnych filmov, budú súčasťou festivalu aj besedy, workshopy, tvorivé dielne, výstavy, fotosúťaž, športové súťaže a ďalšie sprievodné podujatia. Cieľom festivalu je propagovať zdravší životný štýl, aktívny spôsob trávenia voľného času, ekologické témy a humanistické hodnoty.
www.horyzonty.sk


Deň otvorených dverí Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení a Premietanie festivalového výberu filmov VŠMU
8. november         9.00/19.00
(BRATISLAVA – FTF VŠMU)
Deň otvorených dverí FTF VŠMU predstaví štúdium scenáristiky, réžie hraného a dokumentárneho filmu, kamery, animovanej tvorby, strihovej a zvukovej skladby, produkcie, vizuálnych efektov a audiovizuálnych štúdií. Ponúkne tiež možnosť stretnúť sa so slovenskými tvorcami, nazrieť do zákulisia filmového vzdelávania a filmovania ako takého. Večer sa zároveň uskutoční premietanie študentských filmov z produkcie VŠMU, ktoré boli posledný rok uvedené na viacerých významných filmových festivaloch ako Pura Vida (r. Martin Gonda), Betónová doba (r. Lucia Kašová), Journey (r. Marek Jasaň), Ad Revidendum (r. Matúš Ryšan), Iba plasty a diamanty sú večné (r. Štefánia Lovasová) a ako bonus aj jeden starší film Rómeo a Júlia (r. Martina Buchelová). Prítomní budú aj autori, s ktorými bude možné po skončení projekcie diskutovať.
www.ftf.vsmu.sk


Double Bill
8. november         18.20/20.40
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Situácie, keď sa do intímneho priestoru domova dostane cudzorodý element, častokrát ohrozujúci samotnú existenciu domácich zachytávajú novembrové tituly z cyklu Filmotéky Kina Lumière Double Bill. Uvedené budú My Jordana Peela a Funny Games USA Michaela Hanekeho, kde pokojný pobyt rodiny mimo každodenného ruchu veľkomesta narušia nečkaní návštevníci.
www.kino-lumiere.sk


DUŠA A FILM
8., 11., 18., 25. november        18.00
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Aj na november pripravilo kino Film Europe v spolupráci s Ligou za duševné zdravie projekcie filmov a diskusie s témou ľudskej duše. V programe Duša a jej problémy, ktorý moderujú a spolu s dramaturgmi kina pripravujú psychiater Peter Breier, psychologička Hana Ševčíková a liečebná pedagogička Zuzana Zimová, uvedú filmy Narušiteľ systému (r. Nora Fingscheidt) a Špina (r. Tereza Nvotová). Raz do mesiaca sa v programe s názvom Duša a Bergman filmová dramaturgička a scenáristka Zuzana Gindl-Tatárová a psychiater Jozef Hašto venujú snímkam režiséra Ingmara Bergmana. V novembri to budú Šepoty a výkriky. Vplyv spoločnosti na duševné zdravie jednotlivcov rozoberá so svojimi hosťami spisovateľ Michal Hvorecký. V novembri sa bude v rámci programu premietať film Pride (r. Matthew Warchus) a diskutovať o inakosti a spoločnosti.
www.filmeurope.sk


Hudobné kino
8. november         19.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Dokumentárny film Olgy Sommerovej Magický hlas rebelky zachytáva život speváčku Marty Kubišovej a zároveň mapuje históriu Československa druhej polovice 20. storočia.
www.kzp.sk


FILM NOIR V ÚSMEVE
8. – 10. november
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Návštevníci kina Úsmev sa budú môcť bližšie zoznámiť so žánrom filmu noir, ktorý bol charakteristický najmä pre americkú kinematografiu 40. a 50. rokov minulého storočia. Organizátori zaradili do programu aj jeden z prvých filmov tohto žánru – Maltézskeho sokola v réžii Johna Hustona. Ukážkou béčkovej línie noirovej produkcie bude nízkorozpočtová Obchádzka (r. Edgar G. Ulmer). Predstavia sa aj dve noirovo ladené detektívky z Československa: Vrah skrývá tvář (r. Petr Schulhoff) a Hra bez pravidel (r. Jindřich Polák). Súčasťou programu bude prednáška českého filmového historika a dramaturga Noir Film Festivalu Milana Haina s názvom Dotyky zla: Úvod do amerického filmu noir. Výstava Genius loci noirovej noci sprostredkuje estetiku a atmosféru žánru. Bude ju tvoriť pätnásť obrazov Nikolaja Lesyka, ktoré vznikli podľa predlôh klasických filmov noir.
www.kinousmev.sk


Inkluzívne kino
9. november         15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania. Tentoraz sa premietne pásmo krátkych animovaných filmov pod názvom Kino Fest Anča: Najlepšie animované filmy pre deti 2019. Kolekciu tvoria tituly Cat Lake City (r. Antje Heyn), Na rovnakej vlne (r. Radoslava Lacková), Naopak (r. Hend Esmat, Lamiaa Diab), Pod Mrakom (r. Zuzana Čupová, Fillip Diviak), V sobotu doma (r. Jeon Seungbae), Čarodejnica (r. Anna Němečková), Šarkan (r. Martin Smatana).
www.kino-lumiere.sk


Art On Screen
9. november         18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Dokumentu Caravaggio – Duša a krv (r. Jesus Garces Lambert) je pútavým výkladom k rôznym obdobiam umelcovho života a tvorby.
www.nostalgia.sk


POP UP FILM RESIDENCY
9., 11. november   20.10/16.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE, GOETHEHO INŠTITÚT)
V novembri je v rámci Pop Up Film Residency naplánová projekcia snímky Baby Bump poľského režiséra Kubu Czekaja, ktorá si z festivalu v Benátkach odniesla cenu Queer Lion – zvláštne uznanie.Hrdinom je jedenásťročný Mickey, ktorý si začína uvedomovať, že puberta nie je nič príjemné. Dobrodružstvá s kamarátmi vystrieda osamelosť. Detskú nevinnosť prevalcuje rozpačitá sexualita. Mickey si nerozumie ani s mamou a nenávidí, čo sa deje s jeho telom. Po projekcii filmu bude nasledovať diskusia s režisérom a ďalšími hosťami. V rámci rezidenčných pobytov zavíta v novembri na Slovensko aj írsky animátor Alan Holly. V Goetheho inštitúte sa pri tejto príležitosti premietne výber jeho krátkych animovaných filmov a videoklipov. Súčasťou projekcie bude diskusia na tému Objavovanie vzťahu hudby a obrazu v animovanom filme.
www.popupfilmresidency.org
www.kino-lumiere.sk
www.goethe.de/ins/sk


Výročia osobností: Radovan Lukavský
10. november       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 100. výročie narodenia herca Radovana Lukavského (1. 11. 1919 – 10. 3. 2008) projekciou filmu Drak sa vracia (r. Eduard Grečner), v ktorom stvárnil titlnú postavu Draka, alias Martina Lepiša.
www.kino-lumiere.sk


Slovenský dokumentárny film 60 – prezentácia 2-DVD
11. november       16.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Prezentácia 2-DVD Slovenský dokumentárny film 60 zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ) za účasti jeho zostavovateľov Pavla Branka a Rudolfa Urca i ďalších hostí spojená s projekciou vybraných krátkych dokumentárnych filmov.
www.kino-lumiere.sk


9. FESTIVAL SLOBODY
11. – 17. november
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
(BARDEJOV, BREZNO, NEMŠOVÁ, TRNAVA, ŠURANY, ŠINTAVA)
Festival slobody je multižánrové podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Organizuje ho Ústav pamäti národa (ÚPN) a prebiehať bude súčasne vo viacerých slovenských mestách. Filmový program bratislavskej časti festivalu sa uskutoční v Kine Lumière. Otváracou snímkou bude nemecká životopisná dráma Gundermann v réžii Andreasa Dresena. Premietať sa bude aj maďarský film Námestie Moskva (r. Ferenc Török), ktorý sa odohráva v Budapešti roku 1989. Festival uvedie i Studenú vojnu Pawła Pawlikowského, Tomana Ondřeja Trojana či český dokument Konspirace 1989 (r. Andrea Sedláčková). Skřivánci na niti Jiřího Menzla a Balón Michaela Herbiga budú mať okrem večerných projekcií aj dopoludňajšie predstavenia pre školy. Pre žiakov a študentov je pripravená i česká televízna dráma Swingtime (r. Jaromír Polišenský) a televízny dokument 1989: Z deníku Ivany A. (r. Karel Strachota). Premietnu sa aj slovenské krátkometrážne dokumenty November +20 (r. Tomáš Vitek) a Spýtaj sa vašich (r. Barbora Berezňáková), ktoré sa venujú Novembru ʼ89. Dokument Kroky na hrane (r. Viliam Bendík) tematizuje neslobodu fašistického režimu a približuje príbeh Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí v roku 1944 utiekli z koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka. Projekcie budú spojené s diskusiami s historikom ÚPN.
www.festivalslobody.sk
www.kino-lumiere.sk


Kraťasy z archívu: Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli
11. november       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Aj v októbri pokračuje cyklus krátkych filmov s podtitulom Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli, tentoraz sa bude venovať neznámym známym osobnostiam. Pásmo zostavil a lektorsky ho uvedie režisér, dramaturg a scenárista Milan Černák. Premietnu sa filmy Hellovci (r. Iľja Ruppeldt, 1988), ...štítnický objav (r. Vojtech Andreánsky, 1964), Volal sa Petzval (r. Jozef Zachar, 1961), Dr. Dušan Makovický (r. Vlado Kubenko, 1980), Ako Pavol Ivanovič Čičikov zo Zelenča pri Trnave nakupoval mŕtve duše (r. Milan Černák, 1980).
www.kino-lumiere.sk


Ars Poetica Film
11. – 15. november
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Súčasťou medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica (7. – 17. 11.) sú aj projekcie filmov, ktoré svojou témou alebo spracovaním majú presah so zameraním festivalu. Premietať sa bude novinka Martina Repku Osameli bežci: Ideme ďalej! o básnikoch Ivanovi Štrpkovi, Petrovi Repkovi a Ivanovi Laučíkovi, záznam z koncertu Dežo Ursiny 70 (r. Maroš Šlapeta, Matej Beneš), filmy o hudobníkoch Svetozár Stračina (r. Pavol Barabáš), Leto (r. Kirill Serebrennikov) a Nico, 1988 (r. Susanna Nicchiarelli), ale aj trikový film Cesta do nemožna (r. Noro Držiak) a kontroverzný Climax (r. Gaspar Noé). Súčasťou programu bude aj pásmo dokumentárnych filmov venované spomienke na predčasne zosnulú režisérku Máriu Rumanovú. Výber tvoria jej dve študentské snímky Bezmocná hŕstka a Izolácia a krátkometrážny debut Hotel Úsvit. Premietne sa aj pásmo ocenených krátkometrážnych animovaných snímok z festivalu Fest Anča 2019, Persona grata Daniely Krajčovej a pásmo študentských filmov z Akadémie umení v Banskej Bystrici.
www.arspoetica.sk
www.kino-lumiere.sk


Nemý film so živou hudbou
12. november       19.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Jedno z klasických diel weimarskej kinematografie – nemý film Starý zákon režiséra Ewalda André Duponta z roku 1923, uvedú v sprievode huslí a klavíra v podaní Alicie Svigals a Donalda Sosina. Huslistka a skladateľka Alicia Svigals je jednou z vedúcich huslistiek štýlu klezmer a spoluzakladateľkou oceňovanej skupiny Klezmatics. Spolupracovala s viacerými významnými hudobníkmi, dramatikmi a básnikmi. Klavirista a skladateľ Donald Sosin je jedným z najvýznamnejších skladateľov hudby pre nemý film. Organizátorom podujatia je Goetheho inštitút Bratislava.
www.a4.sk
www.goethe.de/ins/sk


Emerging Artists
13. november       20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Program súčasného experimentálneho filmu a pohyblivého obrazu prináša diela mladých umelcov, ktoré sa pohybujú od fikcie cez nenaratívne dokumenty až po dekonštrukciu obrazu. Program zostavili AG Kurzfilm a German Films.
www.a4.sk


Vpád do intimity
13., 15., 18. november    18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière bude mať v novembri podnázov Vpád do domu. Uvedie tri filmy Skrytý pôvab buržoázie Luisa Buñuela, Zabitie posvätného jeleňa Yorgosa Lanthimosa a Čakaj, kým sa zotmie Terencea Younga, ktoré zobrazujú rôzne situácie, keď sa do intímneho priestoru domova dostane cudzorodý element, častokrát ohrozujúci samotnú existenciu domácich.
www.kino-lumiere.sk


PROJEKCIE FILMOV Z ATELIÉRU DOKUMENTÁRNEJ TVORBY FTF VŠMU
15. november       18.00/20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Výročie Nežnej revolúcie si v Kine Lumière pripomenie aj Ateliér dokumentárnej tvorby FTF VŠMU projekciou študentských filmov, z ktorých každý spracúva iný revolučný fenomén. Blok filmov má názov 17. november očami mladých dokumentaristov. „V treťom ročníku študenti ateliéru dokumentárnej tvorby pracujú na semestrálnom cvičení s názvom publicistický film. V minulom školskom roku sme študentom zadali spoločnú tému: November 1989 – očami študentov. Vznikla tak rozmanitá kolekcia filmov,“ vysvetľuje vedúca ateliéru Ingrid Mayerová. Premietať sa budú filmy Sone Nôtovej, Petra Fröhlicha, Pauly Reiselovej či Kristiána Babjára. Druhý blok snímok pod názvom Podvratné filmy je zostavený zo študentských projektov absolventov dokumentu na FTF VŠMU. Premietne sa Hlas 98 Mareka Kuboša, Výmet Zuzany Piussi, Život je krajší vďaka vám Jakuba Julényho a Straty a návraty Roberta Kirchhoffa.
www.kino-lumiere.sk


14. Vysoké Hory
16. november
(NITRA – MESTSKÝ ÚRAD)
Festival filmov o horách a cestovaní.
www.vysokehorynitra.sk


Výročia osobností: Marco Bellocchio
17. november       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 80. výročie narodenia talianskeho režiséra Marca Bellocchia (9. 11. 1939) projekciou jeho filmu Päste vo vreckách.
www.kino-lumiere.sk


MUSIC & FILM
19., 26., 29. november    20.00/20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V rámci cyklu Music & Film sa bude v Kine Lumière premietať koncertný film Aretha Franklin: Amazing Grace v réžii Sydneyho Pollacka. Film zachytáva nahrávanie rovnomenného živého dvojalbumu Arethy Franklin v baptistickom kostole v Los Angeles roku 1972. Diváci tak môžu sledovať proces vzniku najpredávanejšej gospelovej platne všetkých čias.

Koncertný film Depeche Mode: Spirits in the Forest režiséra Antona Corbijna, autora klipov k piesňam Personal Jesus alebo Enjoy the Silence, zachytáva atmosféru turné Global Spirit Tour, ktoré prebiehalo v rokoch 2017 a 2018. Kapela odohrala viac ako sto koncertov po celom svete. Snímka zároveň zachytáva aj príbehy niekoľkých najvernejších fanúšikov.
www.kino-lumiere.sk


15. Eurotour
19. – 21. november
(PIEŠŤANY – MESTSKÉ KULTÚRNE STREDISKO)
Medzinárodná prehliadka dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku, ktorej súčasťou je aj súťaž krátkych amatérskych filmov slovesných autorov a sprievodný program.
www.eurotourpiestany.sk


Výročia osobností: Emir Kusturica
20., 23. november 18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 65. výročie narodenia bosnianskeho režiséra Emira Kusturicu (24. 11. 1954) projekciami jeho filmov Otec na služobnej ceste a Čierna mačka, biely kocúr.
www.kino-lumiere.sk


17. Mittel Cinema Fest
20. – 24. november
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Stredoeurópsky festival talianskeho filmu sa každoročne koná v Budapešti, Bratislave a Prahe. Aj tento rok ponúkne desiatku filmov z najnovšej talianskej produkcie. Festival sa snaží o žánrovo pestrú mozaiku, pozostávajúcu zo snímok známych autorov i mladých, začínajúcich režisérov. Ide o oceňované filmy, ktoré mali premiéru v aktuálnom roku alebo ešte len čakajú na uvedenie do domácej distribúcie. Festival pripravuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave spolu s Istituto Luce Cinecittà v spolupráci s Talianskymi kultúrnymi inštitútmi v Budapešti a Prahe.
www.kino-lumiere.sk


Dni architektúry a filmu 2019
22. – 24. november
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Festival dokumentárnych, experimentálnych ale aj hraných filmov o architektúre, dizajne a urbanizme uvedie tri snímky Das Venedig Prinzip (r. Andreas Pichler), Lotte am Bauhaus (r. Gregor Schnitzler), Natura Urbana - Die Brachen von Berlin (r. Matthew Gandy).
www.filmeurope.sk
www.goethe.de


Exhibition On Screen 
23. november       18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Dokumentárny film Mladý Picasso (r. Phil Grabsky) skúma vplyvy, ktoré mladého umelca formovali. Zameriava sa a analyzuje konkrétne diela z jeho ranej tvorby.
www.nostalgia.sk


Detstvo, dospievanie, mladosť
24., 26., 27., 28. november      18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V novembri bude menovaný cyklus Filmotéky Kina Lumière zameraný na filmy zo školského prostredia a uvedie tituly My z deviatej A Štefana Uhra, Mladý Törless Volkera Schlöndorffa, Keby...Lindsaya Andersona a Medzi stenami Laurenta Canteta. Snímka Keby... bude zároveň aj spomienkou na českého kameramana Miroslava Ondříčka (4. 11. 1934 – 28. 3. 2015).
www.kino-lumiere.sk


Kino pre nevidiacich a slabozrakých
25. november       13.30
(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA)
Premietanie filmu Predvianočná nočná mora (r. Henry Sellick) s audiokomentárom.


Cyklus DokuNovember
24., 26. november 19.00
(KOŠICE – TABAČKA)
V rámci cyklu Kino Tabačka uvedie rumunskú snímku Futbal nekonečno (r. Corneliu Porumboiu) a chorvátsko-slovinský dokument Dni šialenstva (r. Damian Nenadić).
www.tabacka.sk


Digitálne kino 1955 – 1975
25. november       18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus uvedie tentoraz pásmo digitálne reštaurovaných slovenských filmov z roku 1963. Ide konkrétne o tituly Chlapi z Gaderskej doliny (r. Ladislav Kudelka), Kuchári (r. Ivan Húšťava), 12 rozhnevaných predsedov 12 neúrodných rokov (r. Jaroslav Pogran), Rozhovor (r. Otakar Krivánek), Ruky (r. Jozef Zachar), Vstupujeme do doby atómovej (r. Viktor Kubal, Leopold Bródy)
www.kino-lumiere.sk


Kamera 2019
27. – 28. november
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti udeľovania cien Asociácie slovenských kameramanov sa uskutoční aj dvojdňové podujatie s diskusiami, výstavou fotografií študentom kameramanskej tvorby a masterclassom, ktorý bude viesť americký kameraman Steve Gainer. Na jednej z diskusií budú s režisérom Martinom Šulíkom debatovať o svojej profesii slovenskí kameramani Stanislav Szomolányi, Denisa Buranová, Tomáš Juríček a Ivo Miko.
www.kino-lumiere.sk


Depeche Mode: Spirits in the Forest
28. november       20.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Koncertný film Depeche Mode: Spirits in the Forest režiséra Antona Corbijna, autora klipov k piesňam Personal Jesus alebo Enjoy the Silence, zachytáva atmosféru turné Global Spirit Tour, ktoré prebiehalo v rokoch 2017 a 2018. Kapela odohrala viac ako sto koncertov po celom svete. Snímka zároveň zachytáva aj príbehy niekoľkých najvernejších fanúšikov.
www.kinousmev.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

15. Medzinárodný festival študentských filmov Early Bird, Sofia (BULHARSKO)
1. – 5. november
Ad Revidendum (r. Matúš Ryšan), Crossing (r. Agáta Bolaňosová)
www.earlybirdfest.org


Medzinárodný festival Listapad, Minsk (BIELORUSKO) 
1. – 8. november
Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa), Jasné miesta (r. Dorota Vlnová), Planéta Gelnica (r. Paula Reiselová), Betónová doba (r. Lucia Kašová)
www.listapad.com


National Gallery of Art, Washington (USA)
2. – 24. november
Prípad Barnabáš Kos (r. Peter Solan)
www.nga.gov


15. Medzinárodný festival filmov pre deti a mládež Rolan, Jerevan (ARMÉNSKO)
5. – 9. november
Rosso Papavero (r. Martin Smatana), Šarkan (r. Martin Smatana)
www.rolanbf.com


29. Festival východoeurópskych filmov Cottbus, Cottbus (NEMECKO)
5. – 10. november
Ostrým nožom (r. Teodor Kuhn), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Pochod (r. Michal Blaško), Mečiar (r. Tereza Nvotová), Trhlina (r. Peter Bebjak), Po sezóne (r. Andrea Kalinová), Záhradníci (r. Mira Fornay), Staříci (r. Martin Dušek, Ondřej Provazník), Milosť (r. Jan Jakub Kolski), Môj dedo spadol z Marsu (r. Marina Andree Škop, Dražen Žarković)
www.filmfestivalcottbus.de


23. Medzinárodný festival krátkych filmov Winterthur, Winterthur (ŠVAJČIARSKO)
5. – 10. november
Šarkan (r. Martin Smatana)
www.kurzfilmtage.ch


Filmový festival Eastern Neighbours, Haag (HOLANDSKO)
6. – 10. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop), Môj dedo spadol z Marsu (r. Marina Andree Škop, Dražen Žarković)
www.enff.nl


Medzinárodný festival Leeds Film, Leeds (UK)
6. – 21. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.leedsfilm.com


20. Festival queer filmov Mezipatra, Praha, Brno (ČESKO)
7. – 14. november (Praha), 15. – 22. november (Brno)
Kid (r. Gregor Valentovič)
www.mezipatra.cz


64. Filmový festival Cork, Cork (ÍRSKO)
7. – 17. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop), Šarkan (r. Martin Smatana), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul)
www.corkfilmfest.org


17. Filmový festival Záhreb, Záhreb (CHORVÁTSKO)
7. – 17. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.zff.hr


Filmový festival East by Southeast, Kodaň (DÁNSKO)
7. – 30. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop), Na streche (r. Jiří Mádl)
www.dfi.dk


25. Medzinárodný filmový festival Kalkata (INDIA)
8 . – 15. november
322 (r. Dušan Hanák, 1969), Obrazy starého sveta (r. Dušan Hanák, 1972), Ružové sny (r. Dušan Hanák, 1976), Ja milujem, ty miluješ (r. Dušan Hanák, 1980), Papierové hlavy (r. Dušan Hanák, 1995)
www.kiff.in


20. Filmový festival Arras, Arras (FRANCÚZSKO)
8. – 17. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.arrasfilmfestival.com


23. Filmový festival Made in Prague, Londýn (UK)
9. – 10. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop), Jiří Suchý (r. Olga Sommerová), Staříci (r. Martin Dušek, Ondřej Provazník), Šarkan (r. Martin Smatana), Untravel (r. Ana Nedeljković, Nikola Majdak, jr.)
www.london.czechcentres.cz


34. Medzinárodný festival študentských filmov VGIK, Moskva (RUSKO)
11. - 15. november
Pura Vida (r. Martin Gonda), Journey (r. Marek Jasaň)
www.vgikfestival.com


43. Medzinárodný festival animovaných filmov CinAnima, Espinho (PORTUGALSKO)
11. – 17. november
Crossing (r. Agáta Bolaňosová)
www.cinanima.pt


36. Dok Fest Kasseler, Kasseler (NEMECKO)
12. – 17. november
Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa)
www.kasselerdokfest.de


16. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov o ľudských právach Verzió, Budapešť (MAĎARSKO)
12. – 17. november
Môj neznámy vojak (r. Anna Kryvenko), Obliehanie mesta (r. Zuzana Piussi)
www.verzio.org


23. Tallinn Black Nights, Tallinn (ESTÓNSKO)
15. november – 1. december
Žaby bez jazyka (r. Mira Fornay), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul)
Industry (26. – 29. november): Gorila (r. Jonáš Karásek), Stand Up (r. Juraj Bohuš)
www.poff.ee


15. Medzinárodný festival nemeckého filmového dedičstva Cinefest, Hamburg (NEMECKO)
16. – 24. november
Prípad Barnabáš Kos (r. Peter Solan)
www.cinefest.de


39. Medzinárodný festival študentských filmov Mníchov, Mníchov (NEMECKO)
17. – 23. november
Pura Vida (r. Martin Gonda)
www.filmschoolfest-munich.de


Filmový festival Nordic Adventure, Kodaň (DÁNSKO)
19. – 24. november
Tieň jaguára (r. Pavol Barabáš)
www.adventurefilmfest.dk


41. Medzinárodný filmový festival Káhira, Káhira (EGYPT)
20. – 29. november
Niečo sa deje (r. Roman Ďuriš)
www.ciff.org.eg


25. Medzinárodný filmový festival Caminhos, Coimbra (PORTUGALSKO)
22. - 30. november
Journey (r. Marek Jasaň)
www.caminhos.info


5. Medzinárodný festival študentských filmov Tetouan, Tetuán (MAROKO)
25. – 30. november
Výlet (r. Daniel Rihák)
www.filmschoolfestivaltetouan.com


28. Filmový festival európskych krátkych filmov mladých filmárov Euroshorts, Gdaňsk (POĽSKO)
25. november – 1. december
Výlet (r. Daniel Rihák)
www.euroshorts.pl


25. Gezici Festival on Wheels (TURECKO)
29. november – 13. december
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.ankarasinemadernegi.org

FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU V DECEMBRI

Výročia osobností: Jana Oľhová
1., 8. december     18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 60. narodeniny herečky Jany Oľhovej (31. 12. 1959) projekciou filmu Jana Švankmajera Prežiť svoj život a objaví sa aj vo filme Sladké starosti Juraja Herza.
www.kino-lumiere.sk


DUŠA A FILM
2., 5., 9., 16. december   18.00/15.00
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Kino Film Europe v spolupráci s Ligou za duševné zdravie prinesie aj v decembri diskusie na vybrané témy k titulom uvádzaným v rámci cyklu Duša a film. Prvá diskusia bude nadväzovať na premietanie filmu Ingmara Bergmana Hostia večere Pána. So spisovateľom Michalom Hvoreckým bude diskutovať filmová dramaturgička a scenáristka Zuzana Gindl-Tatárová a psychiater Jozef Hašto. Projekcia slovenského filmu Mira Drobného Kto je ďalší? je určenú predovšetkým pre odborníkov z oblasti psychológie a psychiatrie. Snímka sa premieta ako vzdelávací film v rámci školských projekcií pre deti od 12 rokov, čo sa stretlo s nevôľu u viacerých z nich. Diskusiu po projekcii budú viesť psychiater Ján Šuba a psychiatrička Natália Kaščáková. Po premietaní filmu Sviatky pokoja a mieru (r. Paprika Steen) sa odborníčky z oblasti psychológie Hana Bednářiková a Jana Ashford a kazateľ Daniel Pastirčák zamerajú na tému, ako prežiť vianočné sviatky v duševnom zdraví. Moderátorkou diskusie bude psychologička Hana Ševčíková. Hosťami diskusie s Michalom Hvoreckým na tému migrácia a imigrácia po filme A dýchajte pokojne (r. Ísold Uggadóttir) budú psychológovia Martin Babík a Dušan Ondrušek.
www.kino.filmeurope.sk


Očami filmových spravodajcov
2. december         18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière s podtitulom Silvestrovské žurnálové pel-mel predstaví silvestrovské filmové žurnály. Premietať sa budú vydania Týždňa vo filme č. 52/195952/196352/196752/198152/1982 a vydanie Kinožurnálu č. 52/1983. Výber zostavil a lektorský úvod zabezpečí publicista a režisér Rudolf Urc.
www.kino-lumiere.sk


Kino inak: KineDok
2. december         20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Rumunský režisér Corneliu Porumboiu v dokumentárnom filme Fotbal Infinit pomocou futbalu reflektuje širšie spoločensko-politické zmeny v krajine. Hlavným hrdinom je muž, ktorý sa snaží vymyslieť novú, lepšiu verziu tejto hry, čo samozrejme hraničí s absurdnosťou.
www.a4.sk


Senior kino
3., 6., 10., 13., 17., 27. december       10.00/16.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových projekcií za zvýhodnené vstupné (2 eurá) pre návštevníkov nad 59 rokov. Platí to aj pre divákov, ktorí prídu do kina ako sprievod svojho rodiča/starého rodiča. Premieta sa dva razy do týždňa (v utorok a v piatok). Ostatní diváci môžu takéto projekcie využiť za štandardné vstupné. V decembri sú naplánované projekcie filmov Portrét ženy v plameňoch (r. Céline Sciamma), Perinbaba (r. Juraj Jakubisko), Sviatky pokoja a mieru (r. Paprika Steen), Last Christmas (r. Paul Feig).
www.kino-lumiere.sk


Detstvo, dospievanie, mladosť
3., 5., 10., 12. december          18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V decembri tento cyklus Filmotéky Kina Lumière uvedie filmy Pieseň o sivom holubovi Stanislava Barabáša, Keby som mal pušku Štefana Uhra, Sýkorka Pavla Gejdoša ml. a Pomaľované vtáča Václava Marhoula, ktoré zobrazujú obdobie detstva a dospievania počas vojny. Filmy boli natočené v spoločensky aj politicky odlišných obdobiach, ale nesú spoločný odkaz o tom, že vojna nemá víťazov.
www.kino-lumiere.sk


Baby kino
4., 11., 18. december      10.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových predstavení pre rodičov s malými deťmi, na ktoré sa dá ísť aj s kočíkom a bez obáv, že by sa niekto sťažoval na plač. Premietania majú výrazne zníženú hlasitosť a v kinosále zostane aj počas projekcií mierne svetlo. Cyklus je určený pre rodičov, nejde o detské filmy.
www.kino-lumiere.sk


2. European Cinema Night – Európska noc kinematografie
4., 5. december              20.00/19.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE, KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Večer európskeho filmu European Cinema Night s podtitulom Sharing stories we love sa uskutoční v dňoch od 2. do 6. decembra v 54 európskych mestách s cieľom osláviť bohatosť a rôznorodosť európskej filmovej produkcie, za ktorou stojí predovšetkým intenzívna podpora z programu Európskej komisie Kreatívna Európa – MEDIA. V bratislavskom Kine Lumière sa pri tejto príležitosti bude premietať dokument Forman vs. Forman režisérskej dvojice Helena Třeštíková a Jakub Hejna. Po projekcii sa uskutoční diskusia s Danielom Vadockým z českej spoločnosti Negativ, ktorá film produkovala. V košickom Kine Úsmev zase uvedú najnovší film režiséra Kena Loacha Pardon, nezastihli sme vás. Hosťom podujatia bude britský multimediálny umelec a režisér Phil Collins, ktorý sa zúčastní aj diskusie po premietaní. Vstup na obe podujatia je voľný.
www.kino-lumiere.sk
www.kinousmev.sk


OSAMELOSŤ VO DVOJICI: MANŽELSTVO
4., 7., 14., 18. december          18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Nový cyklus Filmotéky Kina Lumière Osamelosť vo dvojici s témou manželstvo voľne nadväzuje na cyklus Vpád do intimity, uvádzaný od septembra. Vybrané štyri tituly samozrejme odrážajú dobu svojho vzniku, ale zároveň ukazujú aj stále aktuálne problémy medziľudských vzťahov v manželstve.

Posledný návrat (1958) Františka Kudláča zachytáva vzájomné odcudzenie sa manželov Petra (Ladislav Chudík) a Leny (Jela Lukešová), ktorého vyústením je Petrovo hľadanie pochopenia u inej ženy. Tému milostného trojuholníka ponúka aj film Jeana-Luca Godarda Vydatá žena (1964). Charlotte má manžela aj milenca. Keď zistí, že je tehotná, dostáva sa do situácie, v ktorej sa musí rozhodnúť pre jedného z nich. Nevie však, ktorý z nich je otcom dieťaťa. Film Michelangela Antonioniho Červená pustatina (1964), posledný z autorovej „tetralógie citov“ a zároveň jeho prvý farebný film, rozoberá témy úzkosti a odcudzenia v modernom svete. Hlavnú ženskú úlohu v ňom stvárnila Monica Vitti, vtedajšia Antonioniho partnerka. Film Rainera Wernera Fassbindera Strach jesť duše (1974) divákov zavedie do prostredia nižších spoločenských vrstiev. Hlavnými hrdinami sú upratovačka Emmi a marocký gastarbeiter Ali, ktorý je od nej o viac ako tridsať rokov mladší. Ich vzťah a následné manželstvo nie sú akceptovateľné ani pre spoločnosť, ani pre blízkych, a tak obaja vo vzťahu pociťujú istú osamelosť.
www.kino-lumiere.sk


SLÁVNOSŤ KRÁTKEHO FILMU
5. – 7. december
(BARDEJOV – KINO KAMEŇ, DUBNICA NAD VÁHOM – KINO LASTOVIČKA, KOŠICE – KINO ÚSMEV)
6. – 7. december
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Deň zimného slnovratu bol ako najkratší deň roka symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu. Na Slovensku si ho pripomíname už štvrtý rok projekciami krátkometrážnych snímok na podujatí, ktoré sa tento rok uskutoční trochu skôr ako zvyčajne. „Termín 21. december nie je pre kultúrne centrá a kiná práve najvhodnejší, tak sme podujatie presunuli na začiatok decembra,“prezradila Soňa Balážová z občianskeho združenia Disco Sailing, ktoré podujatie organizuje v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) a Filmovou a televíznou fakultou VŠMU. Hlavný program sa uskutoční v Kine Lumière, kde sú počas dvoch dní plánované projekcie piatich filmových blokov. V prvý deň sa budú premietať snímky KrekManifest pohŕdania a Svit nežnej irónieKristiána Grupača v bloku nazvanom Malá trilógia o jalovej ľúbosti. Boli nakrútené na 16 mm film a uvedie ich režisér spolu s kameramanom Andrejom Dlabáčom. Nasledovať bude výber slovenských krátkych filmov, ktoré upútali na medzinárodných festivaloch. Medzi nimi aj Pura Vida Martina Gondu, Poetika Anima Kriss Saganovej, Výlet Daniela Riháka a Štyri dni po Vianociach Petra Hofericu. Program prvého dňa uzavrie slovenská premiéra experimentálneho filmu Spoons Jany Smokoňovej. Ďalší deň bude pokračovať slovenskými krátkymi filmami rôznych žánrov i tém, ktoré spája radosť autorov z pohyblivých obrázkov. Blok pod názvom Long Story Short je zostavený z filmov Fifi Fatale Márie Oľhovej, Rómeo a Júlia Martiny Buchelovej, Neptún Terezy Dodokovej, Boj Evy Križkovej, Kid Gregora Valentoviča a Extrakcia Kateřiny Hroníkovej. V spolupráci s platformou Girls in Film Prague a iShorts organizátori predstavia aj nové filmy nastupujúcej generácie filmárok z celého sveta. Nechýba v ňom ani film Michaely Mihályi a Davida Štumpfa s názvom Sh_t Happens, ktorý mal tento rok svetovú premiéru na festivale v Benátkach a jeho festivalová púť stále pokračuje. Okrem Bratislavy sa vybrané filmy budú premietať aj v niektorých ďalších slovenských kinách.
www.denkratkehofilmu.sk


DNI KUBÁNSKEHO FILMU
5. – 8. december
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Prehliadku kubánskeho filmu v Bratislave otvorí dráma Prečo moje kamarátky plačú? o štyroch priateľkách, ktoré sa stretnú po dvadsiatich rokoch a toto stretnutie prinesie každej z nich nové podnety do budúcnosti. Hosťami uvedenia filmu budú režisérka snímky Magda González Grau a viceprezident Kubánskeho kinematografického inštitútu Benigno Iglesias Tovar. Na úvodnú projekciu je vstup pre verejnosť limitovaný. Následne program ponúkne ďalších šesť titulov so vstupom zadarmo. Príbeh dvojice kedysi zamilovaných tínedžerov, ktorí sa stretávajú po štyridsiatich rokoch odlúčenia v emigrácii, prináša film Už to nie je čo to bývalo Lestera Hamleta. Arturo Santana situoval príbeh nevšedného vyšetrovania krádeže obrazu bohatej vdovy v snímke Tanec s Margot do kontextu obsadzovania Havany revolucionármi v silvestrovskú noc roku 1958. V období španielsko-americkej vojny v roku 1898 sa dohráva film Slobodná Kuba Jorgeho Luisa Sáncheza. V Dobrých démonochGerarda Chijonu budú diváci svedkom toho, ako hlavného hrdinu dovedie jeho skreslená vízia života k príšerným činom. Hlavnou postavou ďalšej snímky Jonala Cosculluelaa Esteban je chlapec, ktorý objaví svoj hudobný talent a rozhodne sa prekonať všetky prekážky, aby sa stal hudobníkom. Okrem aktuálnych titulov sú súčasťou prehliadky aj Spomienky na zaostalosť z roku 1968. Film Tomása Gutiérreza Aleau vtedy ocenili aj na 16. ročníku festivalu v Karlových Varoch a v roku 1982 bol na základe ankety UNESCO zaradený medzi sto najlepších filmov svetovej histórie.
www.kino-lumiere.sk


Verejný príbeh Olega Sencova a jeho filmy
6. december         13.30
(BRATISLAVA – FTF VŠMU)
Diskusia s ukrajinským režisérom a politickým väzňom Olegom Sencovom, ktorého prepustili po piatich rokoch z ruského väzenia. V minulom roku stal laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorú udeľuje Európsky parlament výnimočným osobnostiam alebo organizáciám bojujúcim za ľudské práva a základné slobody. Na Slovensko pricestuje na pozvanie Ukrajinsko-Slovenskej Iniciatívy. V Bratislave absolvuje trojdňový program v rámci ktorého zavíta aj na pôdu FTF VŠMU. Stretnutie s ním bude moderovať dokumentarista Robert Kirchhoff.
www.ftf.vsmu.sk


VIANOČNÝ FILMOVÝ BAZÁR
6. – 9. december/11. – 14. december           17.00 – 21.00 (pracovné dni)/15.00 – 21.00 (cez víkend)
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
15. december
(BRATISLAVA – STARÁ TRŽNICA)
Vianočný filmový bazár, ktorý sa v Kine Lumière koná už piaty krát, ponúkne tak ako po minulé roky výber slovenských filmov na DVD aj blu-ray nosičoch a nebude chýbať ani kvalitná filmová literatúra z predajne Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Klapka.sk za zvýhodnené ceny. Zľavy a vianočné bonusy na vybrané tituly SFÚ budú platiť aj pri nákupe v predajni na Grösslingovej 43 a v internetovom obchode v období od 1. do 20. 12. Predajňa Klapka.sk sa so svojou ponukou predstaví aj v rámci Vianočného Dobrého trhu 15. 12. v Starej tržnici.

V rámci bazáru sa 9. 12. uskutoční prezentácia rozšíreného vydania publikácie SFÚ Naše filmové storočie za účasti autorov Františka Gyárfáša, Juraja Malíčka a ilustrátorky Kataríny Slaninkovej. Pri tejto príležitosti uvedie Kino Lumière film Marca Bellocchia Prvý zradca o odvážlivcovi, ktorý urobí nepredstaviteľné, poruší prísahu a opíše praktiky mafiánskej organizácie Cosa Nostra. Sudcovi Falconemu tak pomôže dostať stovky jej členov za mreže. Film zo súťaže festivalu v Cannes je talianskym národným kandidátom na Oscara.
www.kino-lumiere.sk


Hudobné kino 
6. december         19.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Dokumentárny film Václava Kučeru Takovej barevnej vocas letící komety sa venuje skladateľovi, textárovi, klaviristovi a spevákovi skupiny Psí vojáci Filipovi Topolovi.
www.kzp.sk


Mikulášske detské kino
7. december         10.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Premietať sa bude vianočný špeciál Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla a šesť epizód animovaného seriálu o dvoch nerozlučných kamarátkach.
www.nostalgia.sk


Inkluzívne kino
7. december         15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania. Tentoraz sa bude premietať animovaný seriál Websterovci 2 – Zo života pavúkov. (r. Katarína Kerekesová)
www.kino-lumiere.sk


Otvorený Úsmev – Autism friendly
8. december         16.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
V rámci projektu Otvorený Úsmev odštartovalo košické Kino Úsmev sériu premietaní, ktoré sú určené zraniteľným skupinám obyvateľstva ako sú seniori, ale aj ľudia trpiaci autizmom, demenciou a inými kognitívnymi poruchami. Prvé takéto premietania sa uskutočnili v novembri. Premietania sú zdarma s cieľom poskytnúť divákom s výnimočným vnímaním okolia bezpečné a príjemné prostredie na sledovanie filmov so svojimi kamarátmi a rodinou.
www.kinousmev.sk


Výročia osobností: Andrej Hryc
8., 15. december   18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 70. narodeniny herca Andreja Hryca (30. 11. 1949) projekciami filmov Sladké starosti Juraja Herza a Štek Miloslava Luthera.
www.kino-lumiere.sk


Kino pre nevidiacich a slabozrakých
9. december         13.30
(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA)
Premietanie filmu Grinch (r. Ron Howard) s audiokomentárom.


Fest Anča Kapustnica
9. december         18.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Podujatie pre všetkých, ktorí majú radi animované filmy. V rámci programu sú okrem iného plánované aj projekcie.
www.festanca.sk
www.a4.sk


Kraťasy z archívu: Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli
9. december         18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Aj v decembri pokračuje Filmotéka Kina Lumière s cyklom Kino Čas, ktorý má podtitul Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli, tentoraz sa bude venovať vymieraniu tradičných remesiel a tomu, ako sa postupne vyľudňovali ešte nedávno živé sídla. Pásmo krátkych filmov zostavil a lektorsky ho uvedie režisér, scenárista a dramaturg Milan Černák. Premietnu sa filmy Pukanskí kolári (r. Vladimír Bahna, 1947), Medzevskí kováči (r. Štefan Kamenický, 1962), Sudy a víno (r. Štefan Orth, 1971), Vyrástli z dreva (r. Vojtech Andreánsky, 1962), Sená na Doščanke (r. Karol Skřipský, 1967), Nezabudnutá dedina (r. Leopold Bródy, 1964), Mašinka (r. Karol Skřipský, 1967).
www.kino-lumiere.sk


KINO INAK: FILM X ART
11. december        20.00
(BRATISLAVA – A4 – PRIESTOR SÚČASNEJ KULTÚRY)
Po dokumentoch, v ktorých sa zamerala predovšetkým na svet zvukov a hudby, sa režisérka Amélie Ravalec v najnovšom filme Art & Mind rozhodla mapovať skôr vizuálnu stránku umeleckých prejavov. Sleduje vizionárskych umelcov a ich tvorivé impulzy od obdobia flámskych majstrov cez renesanciu až po avantgardy 20. storočia. Film zachytáva viac ako 350 diel z prestížnych múzeí a zbierok z celého sveta. Nachádzajú sa medzi nimi práce Hieronyma Boscha, Francisca Goyu, Vincenta van Gogha, Williama Blaka, Edvarda Muncha, Salvadora Dalího a mnohých ďalších. Vo filme vystupujú historici umenia, umelci, kurátori múzeí, ale aj psychiatri a neurovedci, ktorí sa snažia odhaliť tajomstvá vzniku geniálnych umeleckých diel.
www.a4.sk


iShorts; Koniec sa blíži
11. december        20.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Pásmo krátkych filmov tematizujúcich futuristické apokalypsy, ale aj o malé osobné konce.
www.kinousmev.sk
www.iShorts.cz


Double Bill
13. december                 18.20/20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Decembrová téma cyklu Filmotéky Kina Lumière je pokračovaním tej minulomesačnej a nesie názov Vpád do domu II: Karate a angličtina. Uvedené budú filmy Utekajme, už ide! Dušana Rapoša a Parazit režiséra Joon Ho Bonga.
www.kino-lumiere.sk


Art On Screen
14. december                 18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Film Van Gogh – O obilných poliach a oblačnom nebi režiséra Giovanniho Piscaglia zavedie divákov prostredníctvom umelcovej korešpondencie na miesta jeho života a tvorby. A predstaví aj ženu, ktorá ako jedna z prvých rozpoznala jeho talent.
www.nostalgia.sk


Digitálne kino 1955 – 1975
16. december                 18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière uvedie tentoraz pásmo digitálne reštaurovaných slovenských filmov z roku 1964. Ide konkrétne o tituly Prípad Barnabáš Kos [upútavka]Pingvin (r. Vladimír Popovič, Veronika Margótsyová), Bazovský (r. Jaroslav Pogran), Cyklistický maratón (r. Milan Černák), Maličká ríša (r. Antonín Navrátil).
www.kino-lumiere.sk


MUSIC & FILM
17. december        20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Dokument Ella Fitzgerald: Just One of Those Things režiséra Leslieho Woodheada prináša životný príbeh americkej džezovej speváčky a držiteľky 13 cien Grammy, Elly Fitzgerald. V roku 1934 vyhrala súťaž talentov v harlemskom divadle Apollo v New Yorku, keď zaujala svojou farbou hlasu a rozsahom tri oktávy. Prezentovala sa aj výnimočnou hlasovou improvizáciou a veľmi rýchlo sa stala známou. Film ju ukazuje ako cieľavedomú, zanietenú i zábavnú ženu a hudobnú inovátorku. V čase, keď bola jednou z najväčších speváckych hviezd bola však zároveň aj jednou z najosamelejších žien na svete, ako sa vyjadril jej klavirista a priateľ Oscar Peterson. Vo filme sú použité dosiaľ nikde nepublikované fotografie a archívne zábery, ale aj nové rozhovory. Účinkujú v ňom napríklad Smokey Robinson, Jamie Cullum, Tony Bennett, Norma Miller,  Laura Mvula, Johnny Mathis, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald, ale aj syn Elly Fitzgerald Ray Brown Jr.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Josef Abrhám
17., 19. december 18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 80. narodeniny českého herca Josefa Abrháma (14. 12. 1939) projekciami filmov Křik Jaromila Jireša a Konec starých časů Jiřího Menzela.
www.kino-lumiere.sk


3. Veľká filmárska kapustnica 2019
17. december        20.00 
(BRATISLAVA – NOVÁ CVERNOVKA)
Podujatie pre filmárov všetkých profesií, ale aj pre ostatných milovníkov filmu. 
www.novacvernovka.eu


Art on Screen
21. december                 18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Dokumentárny film Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti Davida Pujola zachytáva život a dielo španielskeho surrealistického maliara. Začína sa v roku 1929, keď sa Dalí pripojil k surrealistickej skupine, stretol Galu, svoju múzu, spolupracovníčku a manželku, a končí sa umelcovou smrťou v roku 1989.
www.nostalgia.sk