► Na 59. ročníku Londýnskeho filmového festivalu Britského filmového inštitútu (7. – 18. 10.) sa premietal dokument Martina Štrbu Vlna vs. breh.

► Film Koza Ivana Ostrochovského získal na 31. MFF vo Varšave (9. – 18. 10.) cenu Free Spirit Award. Okrem nej získal aj Cenu za najlepší film na 47. festivale Detour Travel Film Festival v talianskom meste Padova (14. – 18. 10.). Hlavnú cenu Zlatý debut si Ostrochovský za snímku Koza odniesol z 23. prehliadky Filmové babí léto, ktorá sa konala od 7. do 11. 10. v českých mestách Bystřice a Třinec.

► Film Rukojemník (r. J. Nvota) získal na 47. ročníku Detského filmového a televízneho festivalu Otu Hofmana (11. – 15. 10. v českom meste Ostrov) Zvláštnu cenu poroty za dielo s najvýraznejším morálnym akcentom, Cenu Otu Hofmana za najlepšie dielo v kategórii od 13 do 18 rokov a Zlatého dudka za najlepší chlapčenský herecký výkon (pre Richarda Labudu). Rozprávka Sedem zhavranelých bratov (r. A. Nellis) získala Cenu Otu Hofmana za najlepšie dielo v kategórii do 12 rokov a Krištáľový šatón v rovnakej kategórii.

► Dokument Suri (r. P. Barabáš) získal Cenu za dobrodružné objavovanie kmeňových tradícií na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade (14. – 17. 10.). Film získal aj Cenu za najlepšiu tému na festivale Kolkata International Wildlife & Environment Film Festival v Indii (11. – 12. 10.). Ďalší film Pavla Barabáša Žiť pre vášeň získal čestné uznanie na 13. Medzinárodnom horskom festivale v Tegernsee v Nemecku (21. – 25. 10.).

► Film Comeback režiséra Mira Rema získal hlavnú cenu v súťaži medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov CinéDOC, ktorý sa konal v Tbilisi v Gruzínsku od 21. do 25. 10.

► Kino Lumière a Kino Film Europe hostili od 21. do 25. 10. deviaty ročník Filmového festivalu inakosti. Uviedol aj slovenské snímky V Adamovom rúchu (r. M. Velič) a Manželky (r. T. Vitek) z cyklu Família. Divácku cenu získal film Nová priateľka (r. F. Ozon).

► Dňa 22. októbra sa v Slovenskom dome v Prahe uskutočnilo podujatie Igric 2015 v Prahe, ktoré ponúklo výber zo slovenskej audiovizuálnej tvorby za rok 2014 – konkrétne filmy Svätenie (r. P. Gábor), Prvá – Hana Gregorová (r. Z. Liová), Zabudnite na Macbetha (r. B. Gomolčák) a Fongopolis (r. J. Kożuch).

► V dňoch 26. až 28. októbra sa v kinosále FTF VŠMU, Goetheho inštitúte a Kine Lumière v Bratislave konalo podujatie Synergia tvorby – Pina Bausch a Wim Wenders. Tvorbu týchto nemeckých umelcov priblížili projekcie, prednášky slovenských a českých osobností z oblasti divadla, filmu a tanečného umenia aj diskusie.

zs