Michal Baláž
scenárista a režisér

V uplynulých dňoch bol „do éteru“ vypustený televízny stredometrážny film o Ľudovítovi Štúrovi True Štúr, ktorého som scenáristom a režisérom. Film by mal mať projekciu aj na MFF Bratislava. Tento rok dokončujem doktorandské štúdium na VŠMU, mám rozrobené dva krátkometrážne filmy. Spolu so svojou dlhoročnou tvorivou partnerkou, divadelnou a televíznou režisérkou Adrianou Totikovou, pripravujeme nový sitkom a autorské divadelné predstavenie – westernový muzikál. A okrem množstva ďalších vecí skúšam konečne nájsť producenta a priestor na svoj celovečerný debutový film.


Zuzana Piussi
dokumentaristka

Pre Český žurnál momentálne spracúvam tému Islam a antiislam, a keďže strach z utečencov sa spája so strachom z islamu, nakrúcam aj ich. S mojím mužom Vítom Janečkom robíme ďalšie filmy, založili sme firmu s názvom D1film. Spolupracujeme s Českou televíziou a českým fondom, podporili nám dokonca aj slovenský politický film Prezident a ja. V Prahe sa cítim pracovne výborne, prestala som finančne strádať, nemusím prosiť a bojovať o každú korunu na film. Smutno mi je za rodinou, kamarátmi a Dunajom, ale našťastie nie sme od seba až tak ďaleko.


Peter Gašparík
scenárista a organizátor filmových podujatí

Finišujem mimoriadne nabitý rok a neviem sa dočkať Vianoc. Okrem propagačných prác okolo filmu Čistič sa venujem spolu s režisérom Petrom Bebjakom práci na treťom spoločnom projekte – po horore a „mestskej“ dráme sme sa rozhodli skúsiť komédiu. S dokumentaristkou Paulou Ďurinovou spolupracujem na dvoch krátkometrážnych projektoch ako dramaturg a ako organizátor začínam spolu s celým tímom pripravovať nasledujúci ročník zimnej a letnej verzie filmového seminára 4 živly. Čo je však najdôležitejšie – zo všetkých spomenutých projektov mám (momentálne) radosť.