Začiatok stránky, titulka:
Pokračovanie obsahu:
Témou Áčka je realita
Realita je témou 27. ročníka festivalu študentských filmov Áčko, ktorý sa koná 18. – 21. 10. na FTF VŠMU. „Realita vo filme nám ponúka jedinečnú príležitosť skúmať a reflektovať výzvy, s ktorými sa naša spoločnosť stretáva. Skutočnosť vo filme môže byť tvrdá, nepríjemná, ale aj oslobodzujúca a inšpiratívna. Tohtoročnou témou vás vyzývame, aby ste sa nezdržiavali na povrchu, ale aby ste prenikli do hĺbky a hľadali skutočnosť a autenticitu – realitu,“ napísali organizátori na webe festivalu. Vstup na festival je pre všetkých záujemcov a nadšencov filmu zadarmo.
„Festival Áčko prinesie bohatý program, ktorý divákom umožní rozšíriť ich pohľad na realitu a jej rôzne aspekty. Okrem premietania súťažných filmov sa bude venovať rôznym perspektívam reality v oblasti filmovej, televíznej a reklamnej tvorby. Študenti a tvorcovia z VŠMU a Akadémie umení v Banskej Bystrici predstavia svoje diela, ktoré boli vybrané v minulom školskom roku. Organizátorom festivalu sa podarilo nadviazať partnerstvo s renomovanými filmovými školami, ako sú Filmová škola Krzysztofa Kieślowského v Katowiciach (Poľsko) a univerzita SzFE v Budapešti (Maďarsko). Návštevníci festivalu takbudú mať možnosť vidieť filmy aj zo susedných krajín v nesúťažných pásmach,“ uviedol tím Áčka.
Tohtoročnou novinkou je spolupráca s Vysokou školou výtvarných umení. Jej študent Jakub Sojka z Katedry úžitkového umenia v ateliéri sklo vytvoril sošku, ktorú si prevezmú víťazi v deviatich súťažných kategóriách. Rozhodne o nich odborná porota.
Festival privíta aj viacero hostí. Medzi nimi napríklad Patrika Horvátha, ktorý na svojom workshope Location Scouting predstaví výber ideálnej lokácie pre filmový projekt. „Certifikované slovenské green-runnerky Diana Rennerová a Barbora Bažik prostredníctvom masterclassu Greenfilming poukážu ako dosiahnuť na 27. ročníku Filmového festivalu Áčko 2023 uhlíkovo-neutrálnu výrobu. Psychologička Veronika Ragan a združenie K sebe prinesú diskusiu o vyhorení, čo je stále častejším javom nielen v oblasti audiovízie. Juraj Mravec a Ivan Koribanič nám ponúknu pohľad na Ukrajinu prostredníctvom ich osobných skúseností. Ďalším z workshopov bude Ateliérové svietenie s Danielom Kontúľom, ktorý sa venuje svetelným efektom vo filme. Masterclassy budú zahŕňať témy ako rozbor strihovej skladby s Alexandrou Slašťanovou a ďalší masterclass o Nietzschem v súvislosti s umelou inteligenciou, prezentovaný pedagogičkou Csillou Szabó. Diskusia s Dajen Blatnickou a Valentínou Šimkovou sa zameria na kastingový proces a jeho dôležitosť vo filmovom priemysle,“ uviedli organizátori.
Kompletný program nájdete na festivalacko.sk.
red
Kino Lumière vstupuje do finálnej fázy rekonštrukcie
Kino Lumière je zatvorené už rok a jeho rekonštrukcia vstupuje do finálnej fázy. Slovenský filmový ústav má ako jeho prevádzkovateľ veľký záujem otvoriť hneď, ako to bude možné. Podľa zmluvy so zhotoviteľom stavby má byť rekonštrukcia ukončená 29. septembra, pre otvorenie kina však bude rozhodujúca dĺžka kolaudačného konania. „Kino Lumière je dôležitým kultúrnym stánkom. Jeho výpadok pociťujú mnohí, a preto je jeho otvorenie teraz pre nás kľúčová vec,“ povedal Peter Dubecký, generálny riaditeľ SFÚ. „Kaviareň by sme radi otvorili koncom októbra a veľmi dúfame a veríme v to, že štyri kinosály nášho Kina Lumière – kina Slovenského filmového ústavu sprístupníme prvým návštevníkom ešte v predvianočnom čase. Slávnostné otvorenie a predstavenie kina filmárskej a odbornej verejnosti pripravíme neskôr. Najdôležitejšie je sprístupniť kino bežným divákom, ktorí nám počas celého roka dávajú vedieť, že im chýba. Presný termín budeme okamžite komunikovať po správoplatnení kolaudačného rozhodnutia,“ uviedol Dubecký.
red
Be2Can opäť s hviezdami aj s novými hlasmi
Jubilejný desiaty ročník filmovej prehliadky Be2Can sa v Bratislave odohrá 11. – 18. 10. v kinách Kino Film Europe, Cinema City Eurovea, Kino Mladosť, Kino v Petržalke (Artkino za zrkadlom), Kino Lúky, Kino SĽUK a Kino Lumière v SNG. Prehliadka uvedie výber z festivalov Berlinale, Cannes a Benátky. Z berlínskeho festivalu sú to filmy Hudba predstaviteľky berlínskej novej školy Angely Schanelec, voľne inšpirovaný mýtom o Oidipovi, celovečerný debut Natalie Sinelnikovej Mohli by sme byť aj mŕtvi, Disco Boy talianskeho režiséra Giacoma Abbruzzeseho, ktorý získal Strieborného medveďa za mimoriadny umelecký prínos, a Golda – železná lady Izraela (r. Guy Nattiv). Z Benátok publikum uvidí film americkej dokumentaristky Laury Poitras Všetka ta krása a zabíjanie ocenený Zlatým levom a tiež hraný debut filmárky Alice Diop s názvom Saint Omer, ktorý získal Veľkú cenu poroty a cenu za debut. Rozpráva o procese s mladou ženou obvinenou zo zabitia svojej pätnásťmesačnej dcéry, ktorú nechala napospas prílivu na pláži v severnom Francúzsku. Selekciu uzatvára štvorica filmov z Cannes: Starý dub – najnovší film britského režiséra sociálne angažovaného filmu, Kena Loacha, Tori a Lokita od takisto sociálne angažovaných bratov Dardennovcov, novinka francúzskej autorky Claire Denis Hviezdy napoludnie a otvárací film Cannes, snímka Jeanne du Bary – kráľova milenka režisérky Maïwenn.
bar
Pozrite si jihlavskú súťaž Krátka radosť online
Všetkých dvadsať krátkych filmov zo súťažnej sekcie Krátka radosť Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava 2023, ktorý sa koná 24. – 29. 10. si môžu diváci zadarmo pozrieť už teraz na streamovacom portáli DAFilms.sk. Zároveň môžu do 22. októbra hlasovať a rozhodnúť tak o najlepšom krátkom filme, ktorý získa Cenu divákov DAFilms na otváracom ceremoniáli festivalu. Z dvadsiatich filmov z dvadsiatich krajín je desať filmov uvedených vo svetovej premiére, päť filmov v európskej a päť v medzinárodnej premiére. „Krátka radosť je prúd filmov, v ktorých je možné počuť nové hlasy svetového dokumentu v priebehu niekoľkých minút. Rozprávajú jedinečné príbehy a ukazujú neznáme krajiny. Ich predmet je globálny, spoločenský, ako aj osobný a intímny. Preplietajú ho rôznymi formami rozprávania príbehov a s umeleckou vitalitou a elánom si osvojujú svet, v ktorom žijeme. Ponúkajú nám iné skúsenosti, rôzne perspektívy, poznanie druhých a nás samých. Krátke dokumentárne filmy sú dôležitým prítokom veľkej filmovej rieky. Stojíme na brehu festivalu a sledujeme, ako plynie ďalej a ďalej,“ povedal programový riaditeľ MFDF Ji.hlava Petr Kubica k tohtoročnej zostave filmov, ktorú vyberali zo stoviek prihlásených titulov.
Do finále sa dostal aj jeden slovenský a jeden český film. Tragikomická snímka Najkrajší kút v šírom svete Roberta Mihályho zachytáva reportérku fiktívnej televízie, pôvodom z Ukrajiny, ktorá cestuje po Slovensku a kladie na pamätných miestach ľuďom otázky o povahe fašizmu. Českú snímku Domov nakrútil študent FAMU Olexi Chubun a sleduje Ukrajinku Svetlanu, ako sa pripravuje na riskantnú cestu z Česka, aby na Ukrajine navštívila svojho manžela.
Programový špeciál Krátka radosť môžu diváci vidieť zadarmo po bezplatnej a nezáväznej registrácii na Krátka radosť 2023 | dafilms.sk do 29. októbra. Hlasovať o najlepší film môžu do 22. októbra, čím sa automaticky zaradia do súťaže o ročné predplatné DAFilms.sk.
red
Najnovšie slovenské filmy, ale aj fokus na poľskú kinematografiu
V Prešove sa od 5. do 11. októbra uskutoční už 14. ročník filmového festivalu Pocity. Premietať sa bude v kine Scala a v Cinemaxe Novum, ako aj na netradičných miestach, akými sú Krajská galéria či Hvezdáreň a planetárium. Festival predstaví najnovšie snímky zo Slovenska aj zo sveta, ktoré zaznamenali úspechy na medzinárodných festivaloch. Film Svetloplachosť osobne uvedie režisér Pavol Pekarčík, malý filmový medailón bude venovaný Jarovi Vojtekovi, ktorý okrem filmu Turnusuvedie aj staršie snímky My zdes a Hranica. Priestor dostanú aj ďalšie slovenské dokumentárne filmy: Šťastný človek (r. Soňa G. Lutherová), Všetci ľudia budú bratia (r. Robert Kirchhoff) či dokumentárny portrét Osmičkári (r. Miro Remo) o prešovských amatérskych filmároch. Zo svetovej kinematografie sa diváci môžu tešiť na filmy Minulé životy (r. Celine Song), Karaoke blues (r. Aki Kaurismäki), Fremont (r. Babak Jalali), Anatómia pádu (r. Justine Triet), Stepne (r. Maryna Vroda), Chiméra (r. Alice Rohrwacher) či Lietanie pre začiatočníkov. Každoročná sekcia Pocity susedov bude tento rok venovaná poľskej kinematografii, kde sa publikum môže okrem iného tešiť na predpremiéru filmu Chlieb a soľ (r. Damian Kocur). Festival každoročne udeľuje cenu Zrnko soli pre najlepší krátky film v súťaži Pocity v kraťasoch a Zrnko soli poputuje aj jednému z tvorcov za prínos do slovenskej kinematografie.
bar
Slovenským kandidátom na Oscara je Svetloplachosť
Snímka Pavla Pekarčíka a Ivana Ostrochovského Svetloplachosť je slovenským národným kandiátom na Oscara v kategórii medzinárodných filmov. V hlasovaní o tom rozhodli členovia a členky Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. „Sme veľmi radi, že akademici touto cestou vyjadrili podporu nielen nášmu filmu, ale predovšetkým tým vyjadrili aj svoju empatiu so spravodlivým bojom Ukrajincov za slobodu a za normálny život, o ktorý sa snažia aj postavy Svetloplachosti," povedali režiséri Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík. Akademici vyberali spomedzi siedmich filmov, ktoré spĺňali stanovené kritériá a producenti súhlasili s ich zaradením do hlasovania. Okrem Svetloplachostito boli Plastic Symphony Juraja Lehotského, Superžena Karola Vosátka, Slúžka Mariany Čengel Solčanskej, Mimi Miry Fornay, Turnus Jara Vojteka a Moc Mátyása Priklera. Či Svetloplachosť získa oscarovú nomináciu, bude jasné 23. 1. 2024, víťazov vyhlásia 10. 3. Česko do oscarového súboja vyslalo drámu Bratia režiséra Tomáša Mašína, ktorú koprodukovala slovenská spoločnosť PubRes.
red
V Benátkach ocenili Svetloplachosť aj Vysvetlenie na všetko. Víťazom je Chudiatko
Maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko získal na 80. ročníku MFF v Benátkach (30. 8. – 9. 9.) hlavnú cenu sekcie Horizonty. Uchádzalo sa o ňu 18 filmov. Slovenským koproducentom snímky maďarského režiséra Gábora Reisza je Mátyás Prikler za spoločnosť MPhilms. „Som hrdý na to, že naša spoločnosť MPhilms, a tým pádom aj Slovensko, sa stalo koproducentom tohto vynikajúceho filmu. Režisér Gábor Reisz veľmi kriticky, ale zároveň empaticky zobrazuje rozdelenú maďarskú spoločnosť. Verím, že sa na Slovensku až k takto rozdelenej spoločnosti nedopracujeme. Paradoxne slovenský Audiovizuálny fond je jediný fond, ktorý tento film podporil, lebo v Maďarsku nezískal žiadnu podporu,“ povedal Prikler. Film Vysvetlenie na všetko príde do slovenských kín na jar 2024.
Už v septembri vstupuje do domácej distribúcie snímka Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka Svetloplachosť. V Benátkach sa premietala v rámci autonómneho podujatia Autorské dni, kde získala Cenu Europa Cinemas Label. Udeľuje ju sieť európskych kín Europa Cinemas a víťazný film odpremieta vo svojich členských sálach po celej Európe. „Nejde o žiadne vojnové klišé. Vidíme spôsob, akým sa ľudské bytosti, najmä deti učia žiť nový spôsob života. Je tu nádej a radosť z maličkostí, ako občasný luxus pocítiť na tvári lúče slnka. Film je mimoriadne dobre spracovaný, vyniká kamerou,“ uviedla vo svojom vyhlásení štvorčlenná medzinárodná porota.
Zlatého leva v hlavnej súťaži Benátskeho festivalu získalo britské romantické sci-fi Chudiatko (slovenská premiéra: 8. 2. 2024) gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa o mladej žene (Emma Stone), ktorú neortodoxný vedec (Willem Dafoe) privedie späť k životu. Veľkú cenu poroty udelili japonskej snímke Zlo neexistuje režiséra Rjúsukeho Hamagučiho. Ide o príbeh otca a dcéry, ktorých pokojný život naruší plánovaná výstavba kempu v blízkosti ich domu. Cenu za réžiu si odniesol taliansky filmár Matteo Garrone za súčasnú odyseu dvoch mladých mužov z Dakaru do Európy v snímke Ja kapitán. Takisto utečenecká dráma Hranica (slovenská premiéra: 19. 10.) režisérky Agnieszky Holland získala na festivale zvláštnu cenu poroty. V hereckých kategóriách udelila porota vedená americkým režisérom Damienom Chazelleom ceny herečke Cailee Spaeny za hlavnú úlohu v biografii Priscilly Presley Priscilla v réžii Sofie Coppola a Petrovi Sarsgaardovi za úlohu v dráme o úniku pred tieňmi minulosti Pamäť Michaela Franca. Cenu za scenár si odniesli Guillermo Calderón a Pablo Larraín za čilský film Gróf (Netflix: od 15. 9.), čiernu hororovú komédiu z paralelného vesmíru, ktorá predstavuje Augusta Pinocheta ako upíra.
mak
To najlepšie z krátkeho filmu v Banskej Bystrici aj online
Medzinárodný festival krátkeho filmu Azyl Shorts sa po tretíkrát uskutoční vo fyzickej podobe v Banskej Bystrici v termíne 18. – 21. 10. „Tešiť sa môžete na tie najlepšie krátke filmy z prestížnych prehliadok v Cannes, Benátkach, Karlových Varoch či z Oscarov. Tiež kurátorsky zostavené výbery porotcov z krajín V4 v kinosále Múzea SNP. Ukrajinskú a iránsku kultúru prinesieme do KC Záhrada v podobe nie len filmovej, ale aj gurmánskej. V programe máme zaradené filmy spred roku 1989 v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a aj program pre rodiny s deťmi v spolupráci s Fest Anča,“ uviedli organizátori na stránke festivalu. V spolupráci s Azyl Shorts ponúkne DAFilms.sk výber titulov aktuálneho ročníka online.
red
Október na DAFilms.sk v znamení Ji.hlavy, ale aj exilu
Od 2. do 15. októbra bude na DAFilms.sk k dispozícii kolekcia dokumentárnych filmov Umelci v exile o osobnostiach slovenskej a českej kultúry, ktorí sa pod politickým tlakom rozhodli opustiť svoju vlasť: Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti (r. Miloslav Šmídmajer), Chytilová verzus Forman (r. Věra Chytilová), Môj otec Antonín Kratochvíl (r. Andrea Sedláčková), Dežo Hoffmann – fotograf Beatles (r. Patrik Lančarič), Profesionálna cudzinka (r. Anna Grusková) a ďalšie dokumenty. Od 9. do 29. októbra uvedie DAFilms v spolupráci s MFDF Ji.hlava súťažnú sekciu krátkych filmov s názvom Krátka radosť. Filmy možno vidieť zdarma a hlasovaním rozhodnúť o víťaznom titule.
Príroda filmu v Krpáčove
Film ako kultúrne médium od svojich začiatkov reflektoval v pohybe obrazu najrôznejšie prírodné fenomény a nevidené deje, registroval vzácne prírodné i kultúrne javy. V cestovateľských, horských, dobrodružných, ale aj iných žánrových filmoch človek filmujúci rád objavuje rajské záhrady, zachytáva úteky do divočiny, odkrýva hranice sebareflexie i svojich možností. V prírode filmu odkrýva svoje animálne založenie, duševné stavy, no fascinovaný je aj rozmachom kultúry, pokrokom či kultiváciou krajiny. Hlavná téma 21. ročníka čs. filmologickej konferencie Príroda, kultúra, film (12. – 15. 10. 2023, Krpáčovo) sa dotýka aj mnohých ďalších tém spojenia prírody a kultúry, širokého spektra ich filmových reprezentácií. Konferencia nadväzuje na tradíciu pravidelných výročných stretnutí českých a slovenských filmológov, estetikov i filozofov. Podujatie podporené Audiovizuálnym fondom organizuje Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.
mk
Eurimages spúšťa program pre koprodukciu seriálov
Rada Európy v spolupráci so svojím filmovým fondom Eurimages vytvorila Pilotný program pre medzinárodnú koprodukciu seriálov. Ide o trojročnú iniciatívu, ktorej snahou bude rozšírenie tematickej a geografickej rôznorodosti audiovizuálnej tvorby v Európe, a to podporou kvalitných nezávislých koprodukcií. Samostatný fond na podporu seriálov bude fungovať na základe dobrovoľných príspevkov tých členských štátov Eurimages alebo Rady Európy, ktoré sa do programu budú chcieť zapojiť. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky sa na základe rozhodnutia ministerky kultúry Silvie Hroncovej rozhodlo prijať túto výzvu a umožniť žiadateľom zo Slovenska, aby sa do projektu zapojili už na jeseň tohto roku. S prvou výzvou na predkladanie projektov sa počíta v októbri 2023. Záujemci nájdu bližšie informácie na www.coe.int/en/web/programme-for-series-co-productions alebo na stránke AIC.
zgt
Creative Europe Desk Slovensko informuje
EACEA zverejnila prehľad výziev a uzávierok podprogramu MEDIA na rok 2024. Väčšina výziev bola publikovaná koncom septembra.
CREA-MEDIA-2024-TVONLINE, TV a online projekty – (1. uzávierka 7. 12. 2023, 2. uzávierka 14. 5. 2024)
CREA-MEDIA-2024-DEVSLATE, Vývoj balíkov európskych projektov (13. 12. 2023)
CREA-MEDIA-2024-MARKETNET, Trhy (18. 1.)
CREA-MEDIA-2024-DEVVGIM, Vývoj videohier a imerzných diel (24. 1.)
CREA-MEDIA-2024-INNOVBUSMOD, Inovatívne nástroje a obchodné modely (25. 1.)
CREA-MEDIA-2024-CODEV, Vývoj koprodukčných európskych projektov (6. 3.)
CREA-MEDIA-2024-FILMOVE, Filmy v pohybe (výberová distribúcia), (1. uzávierka 14. 3., 2. uzávierka 18. 7.)
CREA-MEDIA-2024-VODNET, Európske VOD siete a operátori (9. 4.)
CREA-MEDIA-2024-FESTNET, Siete európskych festivalov (11. 4.)
CREA-MEDIA-2024-FILMDIST, Európska filmová distribúcia (25. 4.)
CREA-MEDIA-2024-FILMSALES, Európski obchodní zástupcovia (20. 6.)
CREA-MEDIA-2024-CINNET, Siete európskych kín (16. 7.)
CREA-MEDIA-2024-DEVMINISLATE, Vývoj minibalíkov európskych projektov (10. 9.)
Medzirezortná oblasť
CREA-CROSS-2024-JOURPART, Journalism partnership (14. 2.)
CREA-CROSS-2024-MEDIALITERACY, Media literacy (7. 3.)
CREA-CROSS-2024-INNOVLAB, Innovation Lab (Cross sectoral) (25. 4.)
Detaily výziev, podmienky, zmeny a ďalšie informácie postupne na www.cedslovakia.eu.
vs
Drak sa vracia medzi pokladmi a kuriozitami
Digitálne reštaurovaný film Drak sa vracia (1967) režiséra Eduarda Grečnera sa predstaví na prestížnom festivale klasických filmov v Lyone. Festival Lumière, ktorý sa koná 14. – 22. 10., patrí k najväčším a najrešpektovanejším medzinárodným festivalom klasického filmu. Pod značkou Lumière Classics ponúka tri programové sekcie venované reštaurovaným snímkam: Francúzsky film, Medzinárodný film a Poklady a kuriozity, do ktorej zaradili aj film Drak sa vracia. Spolu s ďalšími klasikami sa bude uchádzať o cenu za najlepší reštaurovaný film. Ide už o šiesty slovenský film, ktorý sa na tomto festivale predstaví. V minulosti sa tu premietali snímky Krvavá pani (1980) Viktora Kubala, Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana, Ľalie poľné (1972) Ela Havettu a dve diela Martina Hollého – Noční jazdci (1981) a Prípad pre obhajcu (1964).
mak
Filmy Viktora Kubala so živou hudbou v Gente
Storočnicu Viktora Kubala pripomenie tento rok aj belgický Film Fest Gent, ktorý sa koná 10. – 21. 10. Projekcie krátkych filmov Idol (1989) „o dvoch alternatívach boja proti pseudoautoritám, kultom a kultíkom“ a Kino (1977) – paródiu o filmových fanúšikoch – bude v Gente sprevádzať živá hudba v podaní The Ghent Advanced Master Ensemble (GAME). Premietať sa bude aj Kubalova Krvavá pani (1980). Originálne stvárnenie príbehu Alžbety Bátoriovej doplní rovnako originálna živá hudba v podaní Claire Rousay, uznávanej experimentálnej hudobníčky pôsobiacej v Los Angeles. Film Fest Gent je najväčší filmový festival v Belgicku, ktorý každoročne pritiahne zhruba 100-tisíc návštevníkov. Projekcie so živou hudbou a koncerty sú jeho pravidelnou súčasťou. Aktuálny ročník je už päťdesiaty.
mak
Jožinko cestuje na Taiwan
Kao-siung Film Festival na Taiwane, ktorý sa koná 7. – 22. 10. uvedie päticu filmov animátora a režiséra Vladimíra Pikalíka, ktorých hrdinom je Jožinko. U nás kedysi populárna komiksová postavička výmyselníka sa začala objavovať v polovici 60. rokov v humoristickom časopise Roháč. Pikalík s autorom Jožinka Jozefom Schekom spolupracoval v 80. rokoch a Jožinka oživil v niekoľkých krátkych filmoch. Taiwanský festival uvedie v sekcii venovanej detskej fantázii kolekciu, v ktorej sú snímky Ako sa Jožinko prestal báť (1982), Jožinkova rybačka (1981), Jožinko v zoo (1986), Jožinkovo vesmírne dobrodružstvo (1990) a Ako Jožinko menil, až vymenil (1981).
mak