Ekotopfilm, ktorý tento rok oslávil svoje 50. výročie, sa konal 25. – 29. septembra v Bratislave a v Banskej Bystrici. Jubilejný ročník sa niesol v znamení motta „Zachráňme originál“, pretože živé originály živočíchov a rastlín potrebujú našu okamžitú pomoc a vedomú zmenu správania. Do súťaže sa tento rok prihlásilo 1691 filmov, z ktorých organizátori urobili výber v piatich kategóriách: Za poznaním prírody – prírodovedné a prírodopisné filmy, Úspešné príbehy, O čom treba hovoriť, Krátke filmy a kategória venovaná deťom. V čase uzávierky ešte neboli známe ocenenia. 

Posledný augustový deň zomrela vo veku nedožitých 81 rokov herečka a moderátorka Zuzana Neubauerová. Vo filme Jozefa Zachara Kamarátka Šuška (1967) stvárnila postavu učiteľky, v dokumentárnom filme Slovakia (r. Ctibor Kováč, 1967) bola rozprávačkou a v rovnakom roku sprevádzala dej slávneho filmu Kinoautomat na svetovej výstave EXPO 67 v kanadskom Montreale spolu s Miroslavom Horníčkom. Film bol veľmi špecifický tým, že publikum si počas projekciemohlo tlačidlami voliť vývoj deja. Neubauerová bola tiež moderátorkou televíznych programov LastovičkaTelevízny klub mladých či Desať stupňov ku zlatej.

Začiatok septembra patril Týždňu ukrajinského filmu, ktorý sa 3. – 6. 9. konal v náhradných priestoroch Kina Lumière – Slovenskej národnej galérii a následne sa presunul do Kina Úsmev v Košiciach (7. – 10. 9.). Otvorenie podujatia bolo spojené s projekciou filmu Akhtema Seitablaeva Myrnyi 21 (2023) a diskusiou s režisérom. Podujatie pri príležitosti mesiaca ukrajinskej kultúry ponúklo divákom a diváčkam výber filmov prevažne o rusko-ukrajinskej vojne, z ktorých mnohé získali ocenenia na medzinárodných festivaloch. Podujatie organizovala Ukrajinská štátna filmová agentúra a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Ukrajinská agentúra a SFÚ zároveň počas podujatia podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci.

Vo veku 93 rokov zomrel 6. septembra taliansky režisér Giuliano Montaldo, ktorý sa preslávil filmami Sacco a Vanzetti (1971), Giordano Bruno (1974) alebo minisériou Marco Polo (1982). Debutoval v roku 1960 filmom Tiro al piccione (Streľba na holuba – preklad red.), ktorý bol v roku 1961 v súťaži na festivale v Benátkach. V rokoch 1999 – 2004 bol riaditeľom Rai Cinema, filmového štúdia talianskej verejnoprávnej televízie Rai. 

Režisérka Daria Kashcheeva získala s filmom Electra, ktorý vznikol v slovenskej koprodukcii, hlavnú cenu v sekcii krátkych filmov na festivale v Toronte. Na rovnakom festivale v sekcii TIFF Discovery mal svetovú premiéru ďalší slovenský koprodukčný hraný film Samota (r. Ninna Pálmadóttir).

Andrej Kolenčík, slovenský režisér a producent je slovenským zástupcom v programe Producers LINK, ktorý už po tretíkrát spojí dve renomované podujatia v oblasti tvorby pre deti – Young Horizons Industry (predtým Kids Kino Industry) vo Varšave (3. – 6. 10.) a Cinekid for Professionals v Amsterdame (24. – 27. 10.). Producers LINK je určený pre producentov začínajúcich v oblasti produkcie filmov pre detské publikum a jeho partnerom je Slovenský filmový ústav. 

bar, lea