„Túžila po ňom. Dostala ho. Sakra.“ To je jeden z krátkych, šesťslovných príbehov, ktoré v roku 2006 zverejnil americký magazín Wired. Oslovil vyše 30 autorov s tým, aby vymysleli sci-fi príbehy, ktoré bude tvoriť iba šesť slov, a podelili sa o ne s čitateľmi. Citovaný príbeh napísala Margaret Atwood, autorka Príbehu služobníčky a mnohých ďalších diel, z ktorých sa viaceré dočkali aj filmovej podoby. 

V Téme čísla sa Mária Ferenčuhová venuje krátkym filmom a tomu, aké sú ich cesty k divákom, aké možnosti uvádzania majú dnes ich tvorcovia v porovnaní s minulosťou, keď krátke filmy bývali bežnou súčasťou filmových predstavení v kinách. Hodnotí aj vybrané krátke hrané filmy z posledných rokov a upozorňuje na tie, ktoré naozaj stoja za to.

Viacero krátkych filmov nakrútil počas svojej kariéry aj režisér Ján Roháč. Majstra televíznej zábavy, ktorý bol dávno pred štartom televízie MTV aj majstrom videoklipov, približuje v rubrike Profil Petra Hanáková. Bez irónie o ňom píše ako o géniovi. V rubrike pripomíname aj výročia strihača Alfréda Benčiča, na ktorého spomínajú režiséri Dušan Hanák, Miloslav Luther aj Dušan Trančík. O dokumentaristovi a kameramanovi Milanovi Milovi píše jeho aj náš spolupracovník Milan Černák. Sám počas aktívnej filmárskej kariéry nakrútil desiatky krátkych filmov. 

„Dôležitá je dôvera v tvorcov, že dokážu autorský zámer dotiahnuť do konca a počas tejto dlhej cesty sa nepoddajú jednoduchším riešeniam,“ odpovedá v rozhovore čísla producent Peter Badač na otázku, ako dobrý producent rozozná už na začiatku potenciál filmu. Je to skúsenosť, talent, intuícia? „Nie intuícia, ale skôr komunikácia, aby nemal od projektu každý iné očakávania,“ pokračuje Badač. Dlhoročné skúsenosti, talent ani intuícia mnohým ľuďom pracujúcim v kreatívnom priemysle na prelome septembra a októbra veľmi nepomohli. Niekoľko dní to po vyhláseniach kompetentných vyzeralo, že kultúrny život v krajine sa celkom zastaví. Nevedelo sa, či kiná budú premietať, ako to bude s domácimi premiérami... To všetko zdržalo aj októbrové vydanie Film.sk, za čo sa čitateľom ospravedlňujeme.  

Organizátori Medzinárodného filmového festivalu Febiofest stáli v marci pred ťažkým rozhodnutím. Nakoniec do detailov pripravený festival zodpovedne zrušili. Starostlivo naplánovali nový termín na prelome septembra a októbra tak, aby dodržali všetky nové hygienické a bezpečnostné štandardy, sociálne aktivity obmedzili na nevyhnutné minimum. Nestačilo. Deň pred začiatkom festivalu museli akciu, ak chceli byť zodpovední, opäť zrušiť. Vinou zmätočných vyhlásení kompetentných. Festival sa totiž nedá pár dní zdržať. Z Febiofestu sa tak stal jeden z najdlhšie pripravovaných najkratších festivalov na svete. Trval iba deň. 

Sh_t Happens je názov krátkeho animovaného filmu, ktorý produkoval Peter Badač. Jeden z najúspešnejších domácich krátkych filmov v novodobej histórii mal premiéru na festivale v Benátkach vlani. V čísle píšeme aj o tohtoročnom benátskom festivale, aj o festivale Cinematik v Piešťanoch. Mali šťastie na medziobdobie, keď sa mohli konať síce s obmedzeniami, ale na dnešné pomery za relatívne luxusných a hlavne jasných podmienok. Pretože ak podmienky a kritériá, podľa ktorých sa menia, nie sú jasne dané, ide o lotériu. Po niečom túžite, niečo možno dostanete. V aktuálnom príbehu, ktorý priniesla agentúra AFP, síce štvorica mladých žobrákov z Francúzska vyhrala na žreb, ktorý im daroval okoloidúci, 50-tisíc eur. Možno sa však spoliehať na lotériu a začínať stále od Adama?

Matúš Kvasnička, šéfredaktor