FILMOVÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU

Hory a mesto – Jesenné turné 2019
6. september – 23. november
(KEŽMAROK, DETVA, DOLNÝ KUBÍN, PREŠOV, MARTIN, ŽILINA, BANSKÁ BYSTRICA, STARÁ ĽUBOVŇA, LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, MYJAVA, TRSTENÁ)
Putovná prehliadka ponúkne výber filmov z tohtoročného festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutočnil 27. až 31. marca v Bratislave.
www.horyamesto.sk


25. Projekt 100 – 2019
18. september – koniec októbra
(kiná na Slovensku)
Viac vo zvláštnom vydaní Film.sk.
www.asfk.sk


Filmový kabinet 4 – I. semester: Od zrodu po Kristove roky
23. september 2019 – 3. február 2020     18.00/20.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmový kabinet pokračuje štvrtým ročníkom. Prvý semester je zameraný na projekcie vybraných diel ranej kinematografie, ktoré budú spojené s odborným lektorským úvodom a výkladom filmu. Prvá lekcia sa uskutočnila už v septembri, venovala sa téme Vznik filmu a premietol sa titul Lumière (r. Thierry Frémaux, 2017). Od októbra až do konca semestra je naplánovaných ešte deväť stretnutí, ktoré prinesú ďalšie tematické okruhy: v októbri to budú Priekopníci filmovej techniky a rozprávania (7. 10., projekcia súboru snímok z rokov 1895 až 1906) a David Wark Griffith (21. 10., projekcia filmu Intolerancia z roku 1916), neskôr sa dostanú na rad témy Filmová groteska, Nemecký expresionizmus, Filmové avantgardy, Francúzska avantgarda, Sovietska montážna škola, Sergej Michajlovič Ejzenštejn, Vrcholy nemého filmu. Okrem spomenutých snímok sa uvedú tituly Frigo na mašine (r. Buster Keaton, Clyde Bruckman, 1926), Kabinet doktora Caligariho (r. Robert Wiene, 1920), Berlín, symfónia veľkomesta (r. Walter Ruttmann, 1927), Neľudská (r. Marcel L’Herbier, 1924), Neobyčajné dobrodružstvá Mr. Westa v krajine boľševikov (r. Lev Kulešov, 1924), Ejzenštejn v Guanajuate (r. Peter Greenaway, 2015), Mexický materiál Sergeja Michajloviča Ejzenštejna (r. S. M. Ejzenštejn, 1931), Deň mŕtvych (r. S. M. Ejzenštejn, 1931 – 1934) a Utrpenie Panny Orleánskej (r. Carl Theodor Dreyer, 1928). Filmový kabinet organizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK). Dramaturgmi a zároveň lektormi podujatia sú filmový teoretik Michal Michalovič a filozof a estetik Juraj Oniščenko.
www.kino-lumiere.sk


35. Medzinárodný filmový festival Agrofilm
30. september – 5. október
(NITRA, BRATISLAVA, ZVOLEN, MARTIN, BREZNO, KOŠICE)
Medzinárodný festival filmov s témou poľnohospodárstva, vedy a výskumu v tejto oblasti prinesie aj filmy o potravinách, živote na vidieku a trvalo udržateľnom rozvoji. Projekcie doplnia prednášky, diskusie, vernisáže aj ochutnávky potravín a nápojov.
www.agrofilm.sk


Herz/Švankmajer: Umelecké dvojičky
1., 3., 8., 10. október    18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Aj v októbri bude pokračovať cyklus Filmotéky Kina Lumière venovaný paralelám tvorby Juraja Herza a Jana Švankmajera. Filmy Straka v hrsti (J. Herz) a Lekce Faust (J. Švankmajer) čerpajú (okrem iného) z rôznych zdrojov divadelnej tradície. Snímky Upír z Feratu (J. Herz) a Hmyz (J. Švankmajer) sa zase dotýkajú aj reálnych nedostatkov spoločnosti a človeka.
www.kino-lumiere.sk


Senior kino
1., 4., 8., 15., 22., 25., 29. október  10.00/16.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových projekcií za zvýhodnené vstupné (2 eurá) pre návštevníkov nad 59 rokov. Platí to aj pre divákov, ktorí prídu do kina ako sprievod svojho rodiča/starého rodiča. Premieta sa dva razy do týždňa (v utorok a v piatok). Ostatní diváci môžu takéto projekcie využiť za štandardné vstupné. V septembri sú naplánované projekcie filmov Florencino kníhkupectvo (r. Isabel Coixet), Nech je svetlo (r. Marko Škop), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňaková).
www.kino-lumiere.sk


Music & Film
2., 6. október      20.00/17.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Snímka Roger Waters Us + Them zachytáva tri koncerty európskej časti Watersovho turné a zaznejú v nej skladby z najúspešnejších albumov Pink Floyd vrátane The Dark Side of the Moon, The Wall, Animals a Wish You Were Here, ale aj piesne z Watersovej poslednej sólovej platne Is This the Life We Really Want?. Vizuálne i zvukovo zaujímavý film, ktorý režíroval Sean Evans v spolupráci so samotným Watersom, ponúkne aj hudobníkovo posolstvo o potrebe spolupatričnosti, slobody a lásky. Film sa bude premietať v rovnakých dňoch vo viac než 3 000 kinách na celom svete. Na Slovensku ho uvedie Kino Lumière v Bratislave aj kino Úsmev v Košiciach.
www.kino-lumiere.sk


Baby kino
2., 9., 16., 23., 30. október    10.00
(BRATISLAVA– KINO LUMIÈRE)
Cyklus filmových predstavení pre rodičov s malými deťmi, na ktoré sa dá ísť aj s kočíkom a bez obáv, že by sa niekto sťažoval na plač. Premietania majú výrazne zníženú hlasitosť a v kinosále zostane aj počas projekcií mierne svetlo. Cyklus je určený pre rodičov, nejde o detské filmy.
www.kino-lumiere.sk


Hommage: Marian Puobiš
2., 26. október    18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie nedávno zosnulého scenáristu a dramaturga Mariana Puobiša (29. 7. 1947 – 8. 8. 2019) projekciami filmov Miloslava Luthera Chodník cez DunajAnjel milosrdenstva, na ktorých Puobiš scenáristicky spolupracoval.
www.kino-lumiere.sk


Alien Night: 40 rokov teroru
3. október  18.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Kino Úsmev uvedie hororovú sci-fi klasiku Votrelec Ridleyho Scotta z roku 1979 pri príležitosti výročia jeho prvého uvedenia pred štyridsiatimi rokmi. Premietať sa bude aj film o filme Pamäť – zrod Votrelca (r. Alexander O. Philippe), ktorý obsahuje doteraz nepublikované zábery z rodinného archívu scenáristu Dana O’Bannona a výtvarníka H. R. Gigera.
www.kinousmev.sk


Hudobné kino
4. októbra  19.00
(BRATISLAVA – DOM KULTÚRY LÚKY)
Dokumentárny film Rudolfa Chudobu Divná slečinka zachytáva českú speváčku, huslistku a herečku Ivu Bittovú.
www.kzp.sk


Štátna Filharmónia Košice & Andalúzsky pes
4., 5. október      19.00/18.30/19.30/20.30
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Uvedenie nemého filmu Andalúzsky pes (r. Luis Buñuel) s hudobným sprievodom Štátnej filharmónie Košice, ktorá zahrá skladby Smrť z lásky z opery Tristan a Izolda Richarda Wagnera a Vôl na streche Dariusa Milhauda. Filharmóniu bude dirigovať Zbyněk Müller. Projekcia je súčasťou podujatia Biela noc a vstup bude možný len s permanentkou BN PASS.
www.kinousmev.sk


Vpád do intimity
4., 5., 6., 9. október      18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Tento cyklus Filmotéky Kina Lumière ponúkne v októbri štyri filmy. V snímkach Ucho (r. Karel Kachyňa) a Rozhovor (r. Francis Ford Coppola) je ústredným motívom odpočúvanie, obe sa dotýkajú témy bytostného zásahu do intimity a súkromia postáv. Podobné motívy nachádzame aj vo filmoch Okno do dvora Alfreda Hitchcocka a Krátky film o láske Krzysztofa Kieślowského, v ktorých však nejde o odpočúvanie, ale o sledovanie.
www.kino-lumiere.sk


Inkluzívne kino
5. október  15.00
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V spolupráci s občianskym združením RATA, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, ponúka kino senzoricky prispôsobené projekcie pre detských divákov so špecifikami zmyslového vnímania a správania. Tentoraz sa premietne animovaný film Veľký zlý lišiak a iné príhody (r. Patrick Imbert, Benjamin Renner).
www.kino-lumiere.sk


Očami filmových spravodajcov
7. október  18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière bude mať tento mesiac podnázov Tanečnice z Lúčnice. Filmoví spravodajcovia permanentne sledovali umelecký súbor Lúčnica a zanechali vzácne svedectvo o jej vývoji. Uvedie sa Týždeň vo filme č. 51/1951, 21/1954, 48/1956, 20/1958, 43/1981 a Kinožurnál č. 27/1988. Výber zostavil a lektorský úvod zabezpečí publicista a režisér Rudolf Urc.
www.kino-lumiere.sk


Uvedenie knihy Dušana Hanáka
7. október  20.30
(BRATISLAVA – CAFÉ BERLINKA)
Krst a uvedenie knihy fotografií Dušana Hanáka s názvom Hľadanie človeka v globalizovanom svete. V rozsiahlom cykle 152 farebných a čiernobielych dokumentárnych fotografií z rokov 2006 až 2017 prináša filmový režisér svedectvo o ľuďoch žijúcich na okraji spoločnosti. V publikácii sa nachádzajú snímky z Angoly, Ruska, Indie, Nepálu, ale aj zo Slovenska, Česka, Poľska, Bulharska, Francúzska, Nemecka a Talianska. Krstným otcom publikácie bude fotograf Alan Hyža.


Duša a film
7., 14., 21., 28., október        18.00
(BRATISLAVA – KINO FILM EUROPE)
Kino Film Europe po roku od úspešného spustenia premietaní filmov reflektujúcich duševné zdravie, ktoré boli spojené s diskusiami na danú tému, rozširuje tematické zameranie cyklu. Prvý pondelok v mesiaci bude patriť filmom režiséra Ingmara Bergmana, ktoré budú rozoberať filmová dramaturgička a scenáristka Zuzana Gindl-Tatárová a psychiater Jozef Hašto v programe s názvom Duša a Bergman. V októbri sa premietne film Lesné jahody. Témy duševného zdravia v programe Duša a jej problémy, ktorý je naplánovaný na druhý a štvrtý pondelok v mesiaci, budú moderovať a spolu s dramaturgmi Kina Film Europe pripravovať psychiater Peter Breier, psychologička Hana Ševčíkova a liečebná pedagogička Zuzana Zimová. Ako prvý uvedú film Hundroš (r. Dome Karukoski), ktorý približuje tému starnutia. S Petrom Breierom budú o nej diskutovať Naďa Lovichová a Anna Hazuchová. Ďalší titul Bez lásky (r. Andrej Zviagincev) otvorí tému rozvodu, o ktorej budú s moderátorkou Zuzanou Zimovou diskutovať Ivan Valkovič a Marek Madro. Vplyv spoločnosti na duševné zdravie jednotlivcov bude vždy tretí pondelok v mesiaci rozoberať moderátor Michal Hvorecký. V októbri sa premietne film Woman at War (r. Benedikt Erlingsson) s témou ekológie, ku ktorej príde hosť Martin Babík.
www.filmeurope.sk


10. Pocity Film 2019
7. – 13. október
(PREŠOV – KINO SCALA, CINEMAX, STROMORADIE)
Prešovský filmový festival Pocity už po desiaty raz ponúkne návštevníkom snímky zo svetových festivalov, ale aj výber z domácej tvorby. Nebudú chýbať ani špeciálne tematické projekcie a sprievodné podujatia. Sekcia Pocity susedov: Židia uvedie digitálne zreštaurovanú kópiu filmu Spalovač mrtvol kežmarského rodáka Juraja Herza a okrem toho sa v nej premietnu tituly Tel Aviv v plameňoch (r. Sameh Zoabi), ktorý sa pozerá na izraelsko-palestínsky konflikt s humorom a nadhľadom, a Fragmenty z malomesta (r. Peter Mikulík), kde sa židovský vysťahovalec, novinár Blumenfeld v podaní Juraja Kukuru vracia do Prešova. Na festivale sa predstavia aj miestni rodáci – rodina Staviarskych, ktorí uvedú svoj film Loli paradička spolu s účinkujúcimi Michalom Soltészom, Kamilou Mitrášovou a v sprievode ľudovej hudby Štefana Cínu. Na festivale sa zúčastní aj ďalší prešovský rodák Marko Škop a predstaví svoju novinku Nech je svetlo. Okrem toho festival privíta aj poľskú režisérku a scenáristku Kingu Dębskú, ktorá v Prešove uvedie svoje filmy Moje dcéry kravy, Zábava, zábava a Plán B. Tento ročník bude výnimočný aj vďaka súťaži slovenských a českých krátkych filmov. Krátkometrážnej tvorbe sa bude venovať i sekcia Pocity v kraťasoch: Ozveny Art Film Festu Košice. V kine Scala bude počas festivalu umiestnená videoinštalácia Iných vízií SK a interaktívna prezentácia Sound Matters pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zvuk vo filme.
www.pocityfilm.sk


Krst CD (k neexistujúcemu filmu) Cirkus Metropol
9. október  19.00
(BRATISLAVA – SLOVENSKÝ ROZHLAS)
Občas sa stáva, že hudba k filmu je hotová skôr ako samotný film, čo je aj prípad debutu režiséra Petra Komára Cirkus Metropol. Producentmi snímky sú Maroš Hečko a Peter Veverka. Hudbu do filmu vytvorili Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek, ktorí spoločne s Pavlom Berezom, Jurajom Griglákom, Marcelom Buntajom a Kristínou Mihaľovou vystúpia v koncertnom programe pri príležitosti uvedenia hudobného CD k natáčanému filmu.


Metallica & San Francisco Symphony: S&M 2
9. október  20.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
Koncertný film Wayna Ishama Metallica & San Francisco Symphony: S&M 2 zachytáva vystúpenie slávnej metalovej skupiny s orchestrom zo septembra tohto roku.
www.kinousmev.sk


27. Medzinárodný festival horských filmov Poprad
9. – 13. október
(POPRAD, KEŽMAROK, SPIŠSKÁ NOVÁ VES)
Festival aj tento rok ponúkne súťaž filmov orientovaných na horské prostredie, ale aj na tradičnú kultúru rôznych národov. Zo 110 prihlásených filmov organizátori vybrali do festivalovej súťaže 46, medzi nimi aj sedem slovenských. Okrem novinky Pavla Barabáša Svetozár Stračina to budú tituly V objatí obra (r. Jaroslav Matoušek), Zo života horského meteorológa (r. Milan Ohurniak), Otužilci tatranských plies (r. Pavol Kráľ), Volanie diaľok (r. Adam Lisý), Rila & Pirin (r. Jakub Piga) a Značkár Štefánik trail 140 (r. Viliam Bendík). O víťazovi rozhodne trojčlenná porota v zložení Piotr Pustelnik (prezident Poľského horolezeckého zväzu), Boris Hlaváček (český novinár a spisovateľ) a Anton Pacek (predseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES). Festival ponúkne aj multimediálne besedy s osobnosťami spoločenského a športového života a fotografické výstavy.
www.mfhf.sk


20. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet
9. – 13. október
(BRATISLAVA)
14. október – leto 2020
(celé Slovensko)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.jedensvet.sk


14. VIDMO – Hory a mesto Dolný Kubín 2019
10. – 12. október
(DOLNÝ KUBÍN – MESTSKÉ KULTÚRNE STREDISKO)
Ide o prehliadku horských a adrenalínových filmov z medzinárodného festivalu Hory a mesto v Bratislave, ktorú organizuje občianske združenie Filmový klub 23 Dolný Kubín spolu s občianskym združením Hory a mesto. Tento rok ponúkne 29 filmov, výstavu horských fotografií, multimediálnu prezentáciu hlavného hosťa festivalu – českého lezca Mareka Holečka i projekcie pre školy.
www.vidmofest.sk


34. Medzinárodný festival potápačských filmov a fotografie
10. – 13. október
(PODBANSKÉ)
Okrem súťaže a prezentácie filmov a fotografií spod vodnej hladiny ponúka festival priestor potápačským klubom na prezentáciu ich činnosti a na stretnutia so zaujímavými hosťami.
www.mfpf.eu


Double Bill
11. október         18.20/19.50
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus Filmotéky Kina Lumière bude mať tento mesiac podtitul Malý národ vs. Svet. Uvedie filmy Myš, ktorá revala (r. Jack Arnold) a Kačacia polievka (r Leo McCarey).
www.kino-lumiere.sk


Moody uvádza: Večer párty kultúry
11. október         21.00
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
V rámci programu sa budú premietať filmy s tematikou elektronickej hudby.
www.kinousmev.sk


Exhibition on Screen
12. október         18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)

Film Michelangelo: Láska a smrť (r. David Bickerstaff) hľadá odpoveď na otázku, kto bol v skutočnosti tento velikán dejín umenia.
www.nostalgia.sk


Projekcia filmov Muž, ktorý luže a Eden a potom...
12., 13. október  18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Muž, ktorý luže a Eden a potom...: Za hudobný film (prednáška profesora Françoisa Josta)
15. október         14.45
(BRATISLAVA – FTF VŠMU)
Vo Filmotéke Kina Lumière sa uskutočnia projekcie dvoch filmov Alaina Robba-Grilleta, ktoré nakrútil v československo-francúzskej koprodukcii – 12. 10. to bude Muž, ktorý luže (1968) a 13. 10. Eden a potom... (1970). Do Bratislavy navyše zavíta vzácny hosť z Francúzska, profesor François Jost, ktorý bude mať 15. 10. na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave prednášku s názvom Muž, ktorý luže a Eden a potom...: Za hudobný film. „Kritici sa často venovali dekonštrukcii rozprávania vo filmoch Alaina Robba-Grilleta. Aj keď táto myšlienka nie je nesprávna, nevystihuje dostatočne diela ako Muž, ktorý lužeEden a potom... Tieto dva filmy sú postavené na inej logike: nielen naratívnej, ale predovšetkým hudobnej. Muž, ktorý luže sa javí ako film-opera a je inšpirovaný estetikou, ktorá nadväzuje na skladateľov ako Richard Wagner alebo Alban Berg, Eden a potom... zase vyzerá ako seriálne dielo. V prednáške sa pokúsim ukázať logiku každého z nich,“ ozrejmuje François Jost. Po prednáške bude nasledovať diskusia so študentmi a účastníkmi prednášky a takisto prezentácia slovenského prekladu Jostovej knihy Kult banality. Od Duchampa k reality šou (preložila Mária Ferenčuhová, vydáva Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav v knižnej edícii časopisu Kino-Ikon Cinestézia).
www.kino-lumiere.sk
www.ftf.vsmu.sk


Deň európskych artových kín
13. október         16.15/18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Kino Nostalgia pri príležitosti Dňa európskych artových kín uvedie snímky Šarkan (r. Martin Smatana), Veľký zlý lišiak a iné príhody (r. Patrick Imbert, Benjamin Renner) a 100 vecí (r. Florian David Fitz).
www.nostalgia.sk


Kraťasy z archívu: Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli
14. október         18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Aj v októbri pokračuje cyklus krátkych filmov s podtitulom Čo ste – možno – o Slovensku nevedeli, tentoraz o zaujímavostiach tunajšej fauny a flóry. Pásmo zostavil a lektorsky ho uvedie režisér, dramaturg a scenárista Milan Černák. Premietnu sa filmy Hlavátky (r. Paľo Bielik, 1943), Kováčovské kopce (r. Otakar Patočka, 1974), Cyklámen fatranský (r. Mikuláš Ricotti st., 1983), Parnassius apollo L. (r. Andrej Kristín, 1987), Stredoeurópska čierna zver (r. Mikuláš Ricotti st., 1985).
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Karel Plicka
15., 22. október  18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 125. výročie narodenia českého fotografa, kameramana, režiséra a etnografa Karla Plicku (14. 10. 1894 – 6. 5. 1987) jeho filmami Po horách, po dolách a Zem spieva.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Alfonz Bednár
16., 23., 30. október     18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 105. výročie narodenia spisovateľa a scenáristu Alfonza Bednára (13. 10. 1914 – 9. 11. 1989) projekciami filmov režiséra Štefana Uhera Tri dcéry, GéniusJavor a Juliana, na ktorých Bednár scenáristicky spolupracoval.
www.kino-lumiere.sk


13. Filmový festival inakosti
16. – 21. október
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
29. október, 4., 11., 18., 25. november (NITRA – KINOKLUB TATRA)
2. – 3. november (BANSKÁ BYSTRICA – Záhrada – CENTRUM NEZÁVISLEJ KULTÚRY)
2. – 3. november (KOŠICE – KINO ÚSMEV)
5. – 6. november (ŽILINA – STANICA ŽILINA-ZÁRIEČIE)
21. – 23. november (LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – DIERA DO SVETA)
Filmový festival inakosti už trinásty rok prispieva k zvyšovaniu povedomia o živote lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí (LGBTI). Organizuje ho Iniciatíva Inakosť. Filmová ponuka bude rozdelená do štyroch sekcií. Súčasný film prináša výber aktuálnych titulov s LGBTI tematikou z rôznych kútov sveta. Teplé Česko-Slovensko zase predstaví domácu tvorbu. Sekcia Classics je venovaná kultovým snímkam a Queer Ázia sa tento rok pozrie bližšie na LGBTI filmy z Filipín. Novinkou je uvedenie až piatich blokov krátkych filmov – G kraťasy, L kraťasy a T kraťasy sú začlenené do sekcie Súčasný film, Teplé kraťasy FAMU a Teplé kraťasy VŠMU do sekcie Teplé Česko-Slovensko. Z celovečerných snímok sa diváci môžu tešiť napríklad na novinku Xaviera Dolana Matthias & Maxime o dvoch kamarátoch z detstva, ktorí po rokoch začnú prehodnocovať svoje vzájomné city, aj na ostatný film Françoisa Ozona Z milosti božej o zneužívaní detí kňazom z lyonskej diecézy vo Francúzsku. Festival uvedie aj Portrét ženy v plameňoch režisérky a scenáristky Céline Sciamma, ktorá získala tento rok v Cannes cenu za scenár aj Queer palmu za najlepší LGBTI film. Súčasťou festivalu budú i sprievodné podujatia, prednášky a workshopy. Po skončení podujatia v Bratislave bude festival pokračovať vo vybraných slovenských mestách až do konca novembra.
www.kino-lumiere.sk
www.ffi.sk


Košice International Monthly Film Festival
(KOŠICE – KINO ÚSMEV)
17. október         18.00
Medzinárodný súťažný festival sa bude konať raz mesačne. O víťazoch jednotlivých kategórií a o výbere uvádzaných krátkych snímok rozhoduje porota. V októbri sa premietnu víťazné tituly septembrovej súťaže – najlepší študentský film Tichý prechod Patrika Křivánka z Česka, najlepšia dráma Violetta režiséra Fivosa Imellosa z Grécka, najlepšia komédia Hasiaci prístroj Rodriga Sopeñu zo Španielska, dokument Kto je vinníkom? Jasona Jiu z Južnej Kórey a animovaný film Hlavný sok, ktorý nakrútil Liu Qiang z Číny. Najlepším slovenským filmom sa stal Hráč Matúša Menna a českým titul Za jej šošovkou Terezy Hirsch. Cenu za videoklip má Out in the Sun, ktorý vytvoril Brice Blanloeil z Francúzska. Ocenili aj trailer k filmu Kvety v Anglicku nerastú (r. Tanecia Britt). Na premietaní sa zúčastní Matúš Menn, ktorý predstaví svojho Hráča.
www.kimff.sk


Detstvo, dospievanie, mladosť: Outsideri
17., 18., 19., 24., 25. október          18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
V októbri bude menovaný cyklus Filmotéky Kina Lumière zameraný na problematiku outsiderov. Hlavní hrdinovia filmov Kid (r. Charlie Chaplin), Kes (r. Ken Loach), Outsider (r. Dagur Kári), Nech vojde ten pravý (r. Tomas Alfredson) a The Florida Project (r. Sean Baker) sa odvracajú od zásad spoločnosti, respektíve nevedia si v nej nájsť miesto. Niektorí len čakajú vo svojom uzavretom svete, iní aktívne bojujú a narúšajú konvenčné zásady.
www.kino-lumiere.sk


5. AniShorts 2019 – medzinárodný festival krátkych animovaných filmov
od 17. októbra
(kiná na Slovensku)
Putovná prehliadka dvadsiatich krátkych animovaných titulov vybraných spomedzi vyše 1 800 prihlásených filmov z celého sveta. Po projekcii sa diváci môžu zúčastniť na hlasovaní a podieľať sa tak na udelení ceny divákov za najlepší film.
www.anishort.com


Výročia osobností: Marián Labuda
20., 21. október  18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 75. výročie narodenia herca Mariána Labudu (28. 10. 1944 – 5. 1. 2018) filmami Vesničko má středisková (r. Jiří Menzel) a Záhrada (r. Martin Šulík).
www.kino-lumiere.sk


6. Adrenalin Film Festival
22. – 24. október
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Festival prinesie pestrú ponuku filmov z prostredia extrémnych športov. Novinkou budú rôzne tematické prednášky a diskusie. V programe sa nachádza aj slovenský nezávislý dokument Štefánikove vlny Michala Vasilka Keleho, ktorý sa vydáva po stopách Milana Rastislava Štefánika na Tahiti. Tamojšie vlny patria k najväčším na svete.
www.kino-lumiere.sk


23. Festival študentských filmov ÁČKO
23. – 26. október
(BRATISLAVA – FTF VŠMU)
Viac v rubrike Aktuálne.
www.festivalacko.sk


Moonride 10: Best Of Ars Electronica
25. október         18.00/22.00
(KOŠICE – KINO TABAČKA)
Série krátkych filmov z festivalu Ars Electronica 2019.
www.tabacka.sk


Art on Screen
26. október         18.00
(BRATISLAVA – KINO NOSTALGIA)
Dokument Klimt & Schiele – Erós a Psyché (r. Michele Mally) predstaví tvorbu dvoch významných viedenských umelcov prelomu 19. a 20. storočia.
www.nostalgia.sk


Svetový deň audiovizuálneho dedičstva
27. október         18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Pri príležitosti Svetového dňa audiovizuálneho dedičstva uvedie Filmotéka Kina Lumière v slovenskej premiére novú digitálne reštaurovanú kópiu filmu Ela Havettu Ľalie poľné (1972) iba pár dní po jej celosvetovo prvom verejnom premietaní na Festivale Lumière v Lyone. Snímku digitálne reštauroval Slovenský filmový ústav.
www.kino-lumiere.sk


Kino pre nevidiacich a slabozrakých
28. október         13.30
(BRATISLAVA – MESTSKÁ KNIŽNICA)
Premietanie filmu Chicago (r. Rob Marshall) s audiokomentárom.


Digitálne kino 1955 – 1975
28. október         18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Cyklus uvedie tentoraz pásmo digitálne reštaurovaných slovenských filmov z rokov 1959 až 1962. Ide konkrétne o tituly Akcia BL (r. Florián Andris, 1959), Studňa lásky (r. Viktor Kubal, ozvučená verzia z roku 1959), Človek z Málinca (r. Rudolf Urc, 1959), Poznačení tmou (r. Štefan Uher, 1959), Bez konca (r. Miroslav Horňák, 1960), Pieseň farieb a tvarov (r. Karol Skřipský, 1960), Vstup zakázaný! (r. Milan Černák, 1961) a upútavku na Krejčíkov film Polnočná omša z roku 1962.
www.kino-lumiere.sk


Retrospektíva: Andrej Tarkovskij
29. október, 5., 7., 12., 14., 19., 21. november 18.30/20.30
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière uvedie retrospektívnu prehliadku filmov jedného z najvýznamnejších režisérov druhej polovice 20. storočia Andreja Tarkovského. Otváracím filmom bude jeho celovečerný debut Ivanovo detstvo (1962) o chlapcovi, ktorý prestal byť dieťaťom, keď mu nemeckí vojaci zabili rodičov. V rámci prehliadky sa premietnu aj Tarkovského študentské snímky, ktoré nakrútil na VGIK-u. Podľa poviedky Ernesta Hemingwaya vznikli Zabijaci, ktorých spolurežíroval s Marikou Beiku a Alexandrom Gordonom. V školskom filme Dnes sa nikam nejde, na ktorom spolupracoval opäť s Gordonom, sa Tarkovskij objavil aj ako herec. Absolventský film Valec a husle režíroval sám, no na scenári spolupracoval s Andrejom Končalovským. „Už v tomto krátkom študentskom filme sa prejavujú režijné postupy, ktoré sa neskôr stali pre Tarkovského typickými, ako dlhé zábery, spomalenie deja, zmysel pre symboliku farieb, objavujú sa tu preňho charakteristické obrazy vody, dažďa, kvapiek či jablka, ako aj jedna zo zásadných otázok, ktoré bude nastoľovať v celej svojej tvorbe – otázka zmyslu umenia ako večnej hodnoty pre bežný život,“ ozrejmuje Valerij Kupka, ktorý bude mať v Kine Lumière prednášku Návrat času strateného v pamäti zrkadla. Uskutoční sa 12. 11. pred projekciou Tarkovského filmu Zrkadlo. V novembri sa premietnu aj ďalšie jeho snímky Andrej Rubľov, Solaris, Stalker, NostalgiaObeť. Pri príležitosti prehliadky vyjde publikácia, ktorá bude okrem iného obsahovať tri štúdie mapujúce Tarkovského dielo. Retrospektívu filmov Andreja Tarkovského organizuje Slovenský filmový ústav v spolupráci s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Slovenskej republike, Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave, Mosfilmom, filmovou školou VGIK a so Švédskym filmovým inštitútom.
www.kino-lumiere.sk


Výročia osobností: Vladimír Körner
31. október         18.20
(BRATISLAVA – KINO LUMIÈRE)
Filmotéka Kina Lumière si pripomenie 80. narodeniny spisovateľa a scenáristu Vladimíra Körnera (nar. 12. 10. 1939) filmom Adelheid, ku ktorému napísal scenár spolu s režisérom Františkom Vláčilom. Scenáristicky spolupracoval aj na snímkach Miloslava Luthera Chodník cez DunajAnjel milosrdenstva, ktoré sa uvádzajú v rámci programu Hommage: Marian Puobiš.
www.kino-lumiere.sk

PODUJATIA SLOVENSKÉHO FILMU V ZAHRANIČÍ

Česko-slovenský filmový festival, Melbourne, Canberra (AUSTRÁLIA)
19. – 22. september
4. – 6. október

Na streche (r. Jiří Mádl), Jan Palach (r. Robert Sedláček), Dôverný nepriateľ (r. Karel Janák), Vianočné prianie (r. Peter Bebjak), Teroristka (r. Radek Bajgar), BATAstories (r. Peter Kerekes), Po sezóne (r. Andrea Kalinová), Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla (r. Ivana Šebestová, Katarína Kerekesová), Journey (r. Marek Jasaň)
www.casffa.com.au


Medzinárodný filmový festival Bergen (NÓRSKO)
25. september – 3. október

Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.biff.no


Múzeum okupácie a slobody VABAMU, Tallinn (ESTÓNSKO)
1. október
Papierové hlavy (r. Dušan Hanák)
www.vabamu.ee


24. Medzinárodný filmový festival Pusan (JUŽNÁ KÓREA)
3. – 12. október

Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.biff.kr


14. Medzinárodný festival animovaných filmov Animest, Bukurešť
(RUMUNSKO)
4. – 13. október

Ja sa nehrám (r. Matej Babic)
www.animest.ro


46. Filmový festival Gent (BELGICKO)
8. – 18. október

Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.filmfestival.be


60. Medzinárodný festival krátkych filmov Brno 16, Brno (ČESKO)
9. – 12. október

Iba plasty a diamanty sú večné (r. Štefánia Lovasová), Betónová doba (r. Lucia Kašová)
www.brno16.cz


Medzinárodný filmový festival TOUR Film Fest, Rím (TALIANSKO)
9. – 13. október

SelFish (r. Lukáš Figeľ), „M“ (r. Gabriela Gažová), Výlet (r. Daniel Rihák), Idiot (r. Martina Buchelová), Terapia cestou (r. Michal Baránek), Mama. Gabriela. Televízia. (r. Lucia Kašová)
www.internationaltourfilmfest.it


Festival du nouveau cinéma, Montreal (KANADA)
9. – 20. október

SH_T HAPPENS (r. Dávid Štumpf, Michaela Mihályi)
www.nouveaucinema.ca


Filmový festival o ľudských právach Inconvenient Films (LITVA)
10. október – 17. november

Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa)
www.nepatoguskinas.lt


14. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov DocsMX, Mexiko
(MEXIKO)

10. – 19. október

Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa)
www.docsmx.org


28. Filmový festival FCM-PNR v Madride (ŠPANIELSKO)
10. – 20. október

Ja sa nehrám (r. Matej Babic)
www.festivalcinemadrid.es


35. Medzinárodný filmový festival Varšava (POĽSKO)
11. – 20. október

Osamelí bežci: Ideme ďalej! (r. Martin Repka), Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková)
www.wff.pl


10. Medzinárodný festival animovaných filmov Animage, Pernambuco
(BRAZÍLIA)

11. – 20. október

Poetika Anima (r. Kriss Sagan)
www.animagefestival.com


Filmový festival Lumière 2019, Lyon (FRANCÚZSKO)
12. – 20. október

Ľalie poľné (r. Elo Havetta, 1972)
www.festival-lumiere.org


35. Medzinárodný filmový festival Haifa (IZRAEL)
12. – 21. október

Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.haifaff.co.il


Humour, Cartoons, Caricature and Satire in Central Europe, Minsk
(BIELORUSKO)

14. – 17. október

Zem (r. Viktor Kubal), Kino (r. Viktor Kubal)


55. Medzinárodný filmový festival Chicago (USA)
16. – 27. október
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.chicagofilmfestival.com


6. Medzinárodný festival študentských filmov STIFF, Rijeka (CHORVÁTSKO)
17. – 20. október
Ja sa nehrám (r. Matej Babic)
www.studentfilmfestival.eu


1989 – 2019: Tridsať rokov po páde železnej opony, Paríž (FRANCÚZSKO)
18. – 20. október
Ako sa varia dejiny (r. Peter Kerekes)
www.kino-visegrad.fr


33. Medzinárodný festival filmu, televízie a nových médií pre deti a mládež Cinekid, Amsterdam (HOLANDSKO)
19. – 25. október
Šarkan (r. Martin Smatana), Overboard! (r. Filip Pošivač, Barbora Valecká)
www.cinekid.nl


64. Medzinárodný filmový festival SEMINCI, Valladolid (ŠPANIELSKO)
19. – 26. október
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.seminci.es


17. Medzinárodný filmový festival Tofifest, Toruň (POĽSKO)
19. – 27. október
Nech je svetlo (r. Marko Škop), Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul)
www.tofifest.pl


4. Filmový festival pre deti a mládež Zinetxiki Zinemaldia, Bilbao (ŠPANIELSKO)
19. – 31. október
Sušienku? (r. Peter Trandžík)
www.zinetxiki.net


Medzinárodný študentský filmový festival Contact, Izmir (TURECKO)
21. – 25. október
Neptún (r. Tereza Dodoková), Poetika Anima (r. Kriss Sagan), Svit nežnej irónie (r. Kristián Grupač), Na povale som (r. Matúš Ďuraňa), Pura Vida (r. Martin Gonda)
www.contact-isff.yasar.edu.tr


Česko-slovenské filmové stredy v kine Elektronik, Varšava (POĽSKO)
23. október
Boxer a smrť (r. Peter Solan, 1962)
www.kinoelektronik.pl


21. Medzinárodný filmový festival animácie Trickfilmfestival, Wiesbaden (NEMECKO)
23. – 27. október
Poetika Anima (r. Kriss Sagan)
www.filme-im-schloss.de


Katolícky filmový festival CAFF, Soul (KÓREJSKÁ REPUBLIKA)
24. – 27. október
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.caff.kr


23. Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava (ČESKO)
24. – 29. október
Čítajte v rubrike Z filmového diania.
www.ji-hlava.cz


4. Visegrad-Turkish Culture Festival, Istanbul, Izmir, Ankara (TURECKO)
24. – 31. október
Chodník cez Dunaj (r. Miloslav Luther), Slnko v sieti (r. Štefan Uher)
www.v4tr.org


Prehliadka partizánskych filmov O partigiano! Paneuropäischer Partisanenfilm, Rakúske filmové múzeum, Viedeň (RAKÚSKO)
25. október – 12. december
Čítajte v rubrike Z filmového diania.
www.filmmuseum.at
www.viennale.at


56. Filmový festival Altin Portakal, Antalya (TURECKO)
26. október – 1. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.antalyaff.com


DOK Leipzig (NEMECKO)
28. október – 3. november
Čítajte v rubrike Z filmového diania.
www.dok-leipzig.de


30 rokov demokracie, Helsinki (FÍNSKO)
28. október – 7. november
Papierové hlavy (r. Dušan Hanák), Sonda 1/1990 – Ako ďalej... Vlak nežnej revolúcie, Prvé Kroky. Aká bude? (r. Rudolf Ferko, Vladimír Mináč, Andrej Horák)


5. Festival animovaných filmov REX, Štokholm (ŠVÉDSKO)
31. október – 3. november
Poetika Anima (r. Kriss Sagan)
www.rexanimation.se


60. Medzinárodný filmový festival Solún (GRÉCKO)
31. október – 10. november
Nech je svetlo (r. Marko Škop)
www.filmfestival.gr