Vanda Raýmanová
režisérka a producentka

Dokončujeme posledný diel druhej série animovaného seriálu Drobci s príznačným názvom Oslava. Na nové epizódy sa deti môžu tešiť vo vianočnom vysielaní RTVS. V spolupráci s vydavateľstvom Slovart sme pripravili pod stromček aj ich knižnú verziu. Popritom intenzívne pracujeme na vývoji ďalších šiestich epizód. Zvlášť ma teší sľubne sa rozvíjajúca režijná a producentská spolupráca s Marinou Andree Škop, s ktorou sme sa pustili do vývoja celovečerného dobrodružného filmu pre deti. Okrem toho som sa po ročnej prestávke vrátila na VŠMU, kde prednášam na katedre animovanej tvorby.

 

Peter Morávek
strihač

Strihám dokument Komúna s režisérom Jakubom Julénym. Rozpráva o priateľstve a zrade v košickom undergrounde, ktorý sa združoval okolo obdivuhodnej osobnosti Marcela Strýka. Popritom dohliadam na postprodukciu dvoch filmov, ktoré sa kuchtia v produkcii MPhilms: Nikolka Šuhaj – muž s veľkou túžbou, čo je hraný film Vladimíra Morávka, a Moc Mátyása Priklera. V októbri sa dostáva do kín Stratený domov, druhý dokument, na ktorom som spolupracoval s Jurajom Mravcom ml. Nastoľuje otázky, čo vojna berie a či môže niečo dať. Film o osude utečenca a o dvoch slovenských záchranároch bol natočený počas oslobodzovania irackého mesta Mosul.

 

Tobiáš Potočný
zvukár

Pracujem na ozvučení animovaného seriálu Drobci a zároveň vyrábam zvuky do edukatívnej počítačovej hry pre najmenších Cirkus. Vzápätí ma čaká zvuková postprodukcia a mix celovečerného dokumentu Alchymistická pec v réžii Adama Oľhu a Honzu Daňhela, ktorý je portrétom Jana Švankmajera. Na túto prácu sa špeciálne teším, lebo budem mať možnosť spolupracovať so zvukovým majstrom Ivom Špaljom, nahliadnuť pod pokrievku pracovných postupov „starej školy“ a dozvedieť sa viac o tom, ako sa robí surrealistický film. Popritom sa pripravujem na nakrúcanie filmu Moc režiséra Mátyása Priklera a všetku zostávajúcu energiu sa snažím venovať digitalizácii a reštaurovaniu historických zvukových záznamov s dôrazom na archívne filmy.