Na septembrovom festivale Cinematik v Piešťanoch sa prvý raz udeľovali Ceny Asociácie slovenských filmových strihačov a pri tej príležitosti sme sa rozhodli zistiť nielen to, čomu sa venuje profesijné združenie strihačov, ale aj to, aké ďalšie združenia podobného charakteru na Slovensku pôsobia, akú činnosť vyvíjajú a s akými zámermi vznikli. Vzhľadom na to, že filmárskych profesijných združení je na Slovensku viacero a majú rozličné zameranie, rozhodli sme sa túto tému rozdeliť na niekoľko častí. V aktuálnom Film.sk sa teda venujeme Asociácii slovenských filmových strihačov, Asociácii slovenských kameramanov a združeniu Pro scena.

Na Cinematiku sa premietala okrem iného aj novinka Juraja Lehotského Nina, ktorú v tomto čísle recenzujeme. Kriticky reflektujeme aj dokument Červená (r. O. Sommerová), ktorý vznikol v minoritnej slovenskej koprodukcii, a takisto zahraničné filmy O tele a duši (r. I. Enyedi), Štvorec (r. R. Östlund) a Tá, ktorá odišla (r. L. Diaz). Dobrá správa je, že október bude na zaujímavé filmy v kinodistribúcii pomerne bohatý. Horšia správa je, že sme ich nemohli všetky zrecenzovať.

Tento mesiac pribudne do kín aj niekoľko slovenských noviniek, konkrétne dokumenty Mečiar (r. T. Nvotová), Ťažká duša (r. Marek Šulík), Vábenie výšok (r. P. Barabáš) a na plátna sa dostane aj šiesta časť Spievankova pod názvom Spievankovo a kráľovná Harmónia (r. D. Novotná). Všetky nájdete v rubrike Novinky.

No a v Kine Lumière v Bratislave budú v októbri premietať aj animované filmy Jaroslavy Havettovej pri príležitosti jej jubilea. V aktuálnom Film.sk vám prinášame rozhovor s touto režisérkou a animátorkou. Pásmo jej filmov uvedie Lumière 9. 10., oplatí sa ich vidieť. A oplatí sa aj zažiť ich autorku, ktorá by mala takisto prísť.

Daniel Bernát