► Herečka Zuzana Kronerová získala v Rusku dve ocenenia za najlepší ženský herecký výkon za postavu Hany vo filme Bohdana Slámu Baba z ľadu – jedno na festivale Bridge of Arts (23. – 27. 8.) v Rostove nad Donom a druhé na filmovom festivale na ostrove Sachalin (25. 8. – 1. 9.).

► Film Sloboda pod nákladom (r. P. Barabáš) získal ocenenie World Mountain Film Prize 2017 na podujatí Festival dei Festival, ktoré sa konalo od 19. 8. do 2. 9. v Lugane vo Švajčiarsku. Dokument bol zároveň ocenený ako najlepší dlhometrážny film na Horskom filmovom festivale Ulju, ktorý bol od 21. do 25. 9. v Ulsane v Kórejskej republike.

► Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) zverejnila 21. 9. informáciu o výbere slovenského kandidáta na cenu americkej Akadémie filmového umenia a vedy Oscar v kategórii cudzojazyčný film. SFTA vyberala národného kandidáta z jedenástich titulov a napokon zvolila snímku Čiara v réžii Petra Bebjaka.

► Študentský film Skúška (r. G. Valentovič) získal ocenenie ako najlepší hraný film na MFF BEAST (21. – 24. 9.) v Porte v Portugalsku.

► Dňa 25. 9. zomrel vo veku 80 rokov český herec Jan Tříska, ktorý účinkoval aj v slovenských filmoch, ako sú napríklad Dosť dobrí chlapi (r. J. Režucha), 10 % nádeje (r. J. Zachar), Do posledného dychu (r. J. Režucha) alebo koprodukcie Želary (r. O. Trojan) či Šílení (r. J. Švankmajer). Aktuálne sa v kinách premieta minoritná slovenská koprodukcia Po strništi bos (r. J. Svěrák), v ktorej Tříska takisto hrá, a mal účinkovať aj v pripravovanom filme Mátyása Priklera Moc. Jan Tříska je držiteľom ceny za umeleckú výnimočnosť, ktorú mu v roku 2006 udelili na MFF Bratislava.

► Vo veku 88 rokov zomrela 26. 9. česká herečka Květa Fialová. Počas svojej kariéry účinkovala aj v slovenských filmoch, ako sú napríklad Volanie démonov (r. A. Lettrich), Srdce na lane (r. O. Krivánek), Smrť šitá na mieru (r. M. Hollý), Cnostný Metod (r. J. Lacko) alebo koprodukcia Všetci moji blízki (r. M. Mináč). Fialová je okrem iného držiteľkou ocenenia Hercova misia z MFF Art Film Trenčianske Teplice (2004).

► Slovenský kameraman Martin Žiaran sa podieľal na vzniku americko-českého filmu Kdo je kdo v mykologii českej režisérky Marie Dvořákovej, ktorý získal študentského Oscara.

zs, dan