Otvorenie Kina Lumière

Kino Lumière po rozsiahlej tretej fáze stavebných úprav sprístupní verejnosti kinosály K3 a K4 v suteréne kina od 20. 10. V sálach boli kompletne vymenené zdravotechnické potrubia, renovované steny, osadená nová akustická izolácia a obklad stien a predovšetkým upravené (rozšírené) stupne hľadiska. Samozrejmosťou sú nové koberce a sedadlá. V rámci tejto etapy prebehla rozsiahla výmena vonkajších kanalizačných potrubí aj renovácia toaliet na prízemí kina spolu s vybudovaním toalety pre imobilných návštevníkov. Úpravy si vyžadovali kompletnú demontáž a následnú montáž projekčných technológií (vrátane demontáže plátna a jeho konštrukcie), súčasne bola digitalizovaná aj kinosála č. 3, takže všetky štyri sály budú disponovať okrem klasických 35 mm premietačiek aj digitálnym projektorom. Otvorenie sál K1 a K2 na prízemí kina je naplánované na prvý novembrový týždeň.

red

Zlaté šesťdesiate na TA3

Televízia TA3 začala koncom septembra vysielať dokumentárny cyklus o československom filmovom zázraku Zlaté šesťdesiate. V októbri prostredníctvom neho predstaví Dušana Hanáka (7. 10.), Hynka Bočana (14. 10.), Stanislava Milotu (21. 10.) a Ivana Balaďu (28. 10.). Cyklus, na ktorom sa koprodukčne podieľal aj Slovenský filmový ústav, vysiela TA3 v premiére v piatok večer, repríza je v sobotu.

dan

Be2Can s filmami zo svetových festivalov

Tretí ročník prehliadky Be2Can, ktorá sa začne 24. 10., prinesie kolekciu titulov, ktoré boli minulý a tento rok uvedené na prestížnych festivaloch v Benátkach, Berlíne a Cannes. Diváci si v 26 kinách 20 slovenských miest budú môcť vybrať z filmov: Ja, Daniel Blake (r. K. Loach), Zďaleka (r. L. Vigas), Frankofónia (r. A. Sokurov), Psie srdce (r. L. Anderson), Hedi (r. M. B. Attia), 24 týždňov (r. A. Z. Berrached), Smrť v Sarajeve (r. D. Tanović), Po búrke (r. H. Koreeda), Neznáme dievča (r. J.-P. a L. Dardennovci), Sieranevada (r. C. Puiu), Neon Demon (r. N. W. Refn) a Toni Erdmann (r. M. Ade). Okrem filmov z portfólia distribučnej spoločnosti Film Europe Media Company je do programu zaradená aj snímka American  Honey (r. A. Arnold) od spoločnosti CinemArt. Prehliadka Be2Can potrvá do 30. 10.

zs

Prichádza BAB 2016

V dňoch 10. až 14. 10. sa uskutoční 13. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB). Projekcie súťažných filmov sa v hlavnom meste uskutočnia v Dome kultúry Dúbravka, Dome kultúry Zrkadlový háj a v kine Nostalgia, nesúťažný program bude sústredený do kina Mladosť a kina Klap na FTF VŠMU. Festival sa však tentoraz bude konať aj v Prievidzi (Art Point/kino Blaník), Prešove (kino Scala) a Košiciach (Kunsthalle). Hlavným magnetom tohto ročníka je nadčasová rozprávka a rozprávka ako poklad európskej kultúry. Odráža sa to v programových sekciách festivalu, profilových prehliadkach aj výstavách. V Bibiane sa návštevníci zoznámia s Hansom Christianom Andersenom vo filmových rozprávkach, prídu legendárni tvorcovia animovaných snímok Jannick Hastrup z Dánska či Tadeusz Wilkosz z Poľska. Animované filmy Johna Halasa predstaví jeho dcéra Vivien Halas, a nebude medzi nimi chýbať ani kultová Farma zvierat. Zaujímavé sú aj programové sekcie, ktoré deťom otvárajú dvere k animovaným rozprávkam z vyšehradských krajín, predovšetkým z Poľska. Jubilujúca Katedra animovanej tvorby FAMU v Prahe zase predstaví výberovú kolekciu filmov najmladšej generácie českých tvorcov. Prehliadka filmov štyroch slovenských tvorcov – Štefana Martauza, Michaely Čopíkovej, Veroniky Obertovej a Petra Budinského – otvorí kapitolu ich zahraničných spoluprác a obohatí tak známu sekciu Naši vo svete. Uskutoční sa aj premiéra kolekcie filmov z polstoročia slovenskej animácie Čarovný svet animovaného filmu a v programe sú i Veselé animácie Vlada Malíka. Na festivale sa zároveň predstavia filmy ovenčené cenou Cartoon d’Or a víťazné snímky z festivalu v Annecy z rokov 2014 až 2016. Na všetky festivalové premietania je vstup voľný.

km

Rozdali Igrice a Ceny slovenskej filmovej kritiky

Na slávnostnom ceremoniáli v Divadle Malá scéna STU v Bratislave vyhlásili 22. septembra držiteľov cien Igric a Cien slovenskej filmovej kritiky. Igrica za celoživotné dielo získal v 27. ročníku udeľovania ocenení filmový architekt a televízny scénograf Roman Rjachovský. Igrica za hranú tvorbu pre kiná získal režisér Marko Škop (Eva Nová). Tvorivé prémie patria Petrovi Bebjakovi (Čistič) a Martinovi Kollarovi (Koza). Sošku Igrica za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu udelili porotcovia Robertovi Kirchhoffovi za réžiu dokumentárnej jam session Para nad riekou. Tvorivé prémie udelili Marekovi Šulíkovi (Martin Burlas z cyklu Hudobníci) a Lenke Moravčíkovej-Chovanec (Ľudmila Pajdušáková z cyklu Prvá). Igrica za animovanú tvorbu porota neudelila, tvorivé prémie putovali Zuzane Žiakovej (Braček jelenček) a Dávidovi Štumpfovi (Kovbojsko). V kategórii ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele uspela Emília Vášáryová (Eva Nová), tvorivé prémie získali Rebeka Poláková (Čistič) a Anikó Vargová (Eva Nová). V kategórii mužský herecký výkon získal Igrica Noël Czuczor (Čistič), tvorivú prémiu porota udelila Milanovi Ondríkovi (Eva Nová).

Tvorivú prémiu za ostatnú filmovú a televíznu tvorbu získali Martin Hnát (Balada o Tereze a Šimonovi) a Michal Blaško (Strach). Tvorivú prémiu za audiovizuálnu teóriu a kritiku udelili Eduardovi Grečnerovi (Film ako voľný verš) a Martinovi Palúchovi (Autorský dokumentárny film na Slovensku po roku 1989). Igric a tvorivé prémie v kategórii televízna dramatická tvorba neboli udelené. Cena Jána Fajnora, určená tvorcom do 35 rokov, putovala v kategórii hraná filmová a televízna tvorba Michalovi Balážovi (True Štúr), v kategórii dokumentárna filmová a televízna tvorba Lucii Halmovej (Under My Spell) a v kategórii animovaná tvorba Marte Prokopovej (Mila Fog) a Marekovi Jasaňovi (Mňau). Zvláštne uznanie producentovi udelili spoločnosti Hitchhiker Cinema. O víťazoch rozhodovala porota v zložení Peter Hledík, Dagmar Ditrichová, Jana Dudková, František Kovár, Eva Gubčová, Patrik Pašš ml. a František Jurišič.

Počas slávnostného ceremoniálu prebehlo aj udeľovanie 24. Cien slovenskej filmovej kritiky za tvorivé výkony v roku 2015. Hlasovali o nich členovia Klubu filmových novinárov. Za najlepší celovečerný hraný alebo animovaný film bola vyhlásená snímka Eva Nová (r. M. Škop), za najlepší dokument Tak ďaleko, tak blízko (r. J. Vojtek). Cena v kategórii filmová kritika a publicistika bola udelená novinárovi Bélovi Tallósimu z denníka Új Szó. Najlepší zahraničný film uviedla vlani do kín distribučná spoločnosť Asociácia slovenských filmových klubov (snímka Mladosť Paola Sorrentina).

zs

Národnou nomináciou na Oscara je Eva Nová

O priazeň americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii cudzojazyčný film sa bude uchádzať hraný debut režiséra Marka Škopa Eva Nová s Emíliou Vášáryovou v hlavnej úlohe. Zo štrnástich slovenských snímok ho vybrali členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Okrem Evy Novej sa na zozname posudzovaných filmov nachádzali tituly Wilsonov (r. T. Mašín), Anton Srholec (r. A. Čermáková), Čistič (r. P. Bebjak), Čakáreň (r. P. Korec), Vojtech (r. V. Csudai), Červený kapitán (r. M. Kollár), Agáva (r. O. Šulaj), Stanko (r. R. Boroš), Para nad riekou (r. R. Kirchhoff, F. Remunda), Okhwan na ceste za slobodou (r. M. Mackovič), Zem, ktorá hľadá svoje nebo (r. E. Praus), Učiteľka (r. J. Hřebejk) a Sloboda pod nákladom (r. P. Barabáš). Filmová dráma Marka Škopa mala premiéru v septembri minulého roku na MFF v Toronte, kde získala Cenu filmovej kritiky FIPRESCI. Tento rok snímka získala okrem iného päť národných filmových cien Slnko v sieti (za film, réžiu, scenár, ženský herecký výkon a mužský herecký výkon). Slovenská filmová a televízna akadémia zároveň navrhla titul Eva Nová ako slovenského kandidáta na Európsku filmovú cenu.

zs

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Dňa 22. septembra bola publikovaná nová výzva EACEA/ 19/2016, Výberová podpora kinodistribúcie. Všetky podmienky sú rovnaké ako v predchádzajúcej výzve, prípustné filmy však musia mať rok výroby 2014 alebo neskorší. Prvá uzávierka je 1. decembra 2016 (proces hodnotenia bude ukončený v apríli 2017), druhá uzávierka je naplánovaná na 14. júna 2017 (výsledky v novembri 2017).

vs

SFTA s novým vedením

Slovenská filmová a televízna akadémia má nové vedenie, ktoré si zvolili akademici na valnom zhromaždení 7. septembra. Prezídium, ktoré bude tvoriť vedenie ďalšie tri roky, tvoria Peter Dubecký (generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu), Mirka Dírerová (producentka), Barbara Harumová Hessová (producentka), Marek Leščák (scenárista, dramaturg), Ján Meliš (kameraman, producent), Peter Neveďal (producent), Ivan Ostrochovský (režisér, producent), Miro Ulman (odborný referent Audiovizuálneho informačného centra SFÚ) a Martin Šulík (režisér). Nové vedenie zvolilo 19. septembra na svojom prvom zasadnutí za prezidenta SFTA Martina Šulíka a viceprezidentmi sa stali Marek Leščák a Mirka Dírerová. Cieľom akadémie je okrem iného aktívne napomáhať stabilizácii slovenskej audiovizuálnej scény, ochraňovať slobodu umeleckej tvorby a záujmy tvorcov. SFTA je zároveň garantom a organizátorom národnej filmovej ceny Slnko v sieti.

zs