Kino Lumière oslávilo štvrté narodeniny

V sobotu 5. septembra si bratislavské Kino Lumière pripomenulo 4. výročie svojho znovuotvorenia akciou s názvom Narodeninový výprask!. Divákom ponúklo predpremiéru kultového filmu Davida Finchera Klub bitkárov, ktorý do distribúcie vstúpil prostredníctvom putovnej prehliadky Projekt 100. Pri kúpe jednej vstupenky na Fincherovu snímku dostali diváci druhú zadarmo.

Od septembra 2011, keď kino Slovenského filmového ústavu znovuotvorilo svoje kinosály, do konca augusta aktuálneho roku ho navštívilo 214 129 divákov a celkovo sa v ňom uskutočnilo 7 815 projekcií. Divácky najúspešnejším filmom štyroch rokov bola čierna komédia Damiána Szifrona Divoké historky (2014), nasledovaná prvým dielom Nymfomanky (2013) dánskeho režiséra Larsa von Triera. Najnavštevovanejšiu trojicu filmov uzatvára komédia Wesa Andersona Grandhotel Budapešť (2014). Za nimi sa umiestnili tituly Nymfomanka II (2013) a Láska (2012) Michaela Hanekeho. Do prvej desiatky sa dostali aj dve slovenské snímky – Kauza Cervanová (2013) v réžii Roberta Kirchhoffa a Všetky moje deti (2013) Ladislava Kaboša.

Pri znovuotvorení kina na Špitálskej ulici 4 mali návštevníci k dispozícii dve kinosály, ktoré boli v rokoch 2013 a 2014 zdigitalizované. V apríli 2014 sa do prevádzky dostala tretia kinosála, zameraná na archívne filmy, a poslednú sálu otvorilo kino v druhej polovici februára tohto roku. Kino Lumière je súčasťou prestížnej medzinárodnej siete kín Europa Cinemas a za svoju dramaturgiu získalo Cenu Europa Cinemas (spolu s bratislavským kinom Mladosť). Zároveň je prvým kinom na Slovensku, ktoré je držiteľom Ceny slovenských filmových novinárov za dramaturgiu.

zs

Svetový deň audiovizuálneho dedičstva pripomenú dva filmy

Slovenský filmový ústav (SFÚ) si aj tento rok v bratislavskom Kine Lumière pripomenie Svetový deň audiovizuálneho dedičstva. Snahou je poukázať na digitalizačné a reštauračné aktivity v oblasti národnej kinematografie i na podporu audiovizuálneho dedičstva svetovej kinematografie. Dňa 27. októbra sa pri tejto príležitosti premietne zdigitalizovaná a zreštaurovaná verzia historického filmu Miloslava Luthera Zabudnite na Mozarta (1985) o živote a záhadnej predčasnej smrti slávneho rakúskeho hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. O deň neskôr, 28. októbra, bude na špeciálnej projekcii s hudobným sprievodom skladateľa Petra Zagara uvedené majstrovské dielo nemej éry kinematografie Východ slnka nemeckého režiséra Friedricha W. Murnaua z roku 1927. Tento film získal pri prvom udeľovaní cien americkej filmovej akadémie až tri Oscary vrátane ceny za najlepší film. Milostný príbeh o mladom farmárovi, ktorého okúzli mestská krásavica, je vďaka expresívnemu hereckému prejavu i výtvarnému poňatiu filmovým zážitkom ešte aj dnes. Film je súčasťou nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100.

sim

Na študentské filmy si posvieti Áčko

Festival študentských filmov Áčko, ktorý organizuje Filmová a televízna fakulta VŠMU, odštartuje v Bratislave svoj 19. ročník 14. októbra a potrvá štyri dni. Nosným motívom, ktorý sprevádza dramaturgiu aktuálneho ročníka, je svetlo. „Svetlo ako veľký filmový fenomén, ale aj ako inšpirácia umelca či ako metafora úlohy a účinku tvorby mladých filmárov,“ približuje PR manažér festivalu Viktor Úradník. Viac svetla do tvorby mladých filmárov vnesú scenárista Petr Jarchovský a producent a spoluzakladateľ filmovej spoločnosti Negativ Pavel Strnad, ktorí budú viesť master classy zamerané na dokumentárnu tvorbu, scenár a distribúciu audiovizuálneho diela. Študentské diela sa predstavia v súťažných aj nesúťažných blokoch, no program je obohatený aj o blok víťazných filmov 18. ročníka Áčka, víťazov zahraničných študentských festivalov či o školské filmy súčasných osobností slovenskej kinematografie. „Sprievodným programom budú aj projekcie videoklipov z produkcie aktuálnych študentov škôl so zameraním na audiovíziu a live performance vo forme maľby v podaní študentov ateliéru animovanej tvorby,“ pokračuje Úradník. Festival Áčko udelí na záver Grand Prix – cenu pre produkciu najlepšieho filmu festivalu, ďalej ocenenia za najlepší hraný, dokumentárny a animovaný film, cenu za najlepšiu réžiu, scenár, strih, zvuk a kameru. V úvode programu 19. ročníka Áčka bude pre návštevníkov pripravený workshop nočného svietenia v exteriérových priestoroch VŠMU a počas festivalu nebudú chýbať ani tradičné afterpárty.

zs

Medzinárodný workshop pre strihačov

V Banskej Štiavnici sa v dňoch 11. až 17. októbra uskutoční 6. ročník medzinárodného vzdelávacieho workshopu European Editing Masterclass, ktorý je zameraný na tréning budúcich filmových strihačov. Ide o stretnutie študentov a pedagógov významných európskych filmových škôl, na ktorých je samostatná výučba strihovej skladby. Zúčastní sa na ňom 30 študentov a 12 lektorov, filmových profesionálov a pedagógov z filmovej školy v Lodži (PWSFTviT), z FAMU v Prahe, z ADU v Záhrebe, z Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf v Postupime a z bratislavskej VŠMU. Tento rok sa bude workshop konať prvý raz na Slovensku a organizuje ho Katedra strihovej skladby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Súčasťou podujatia sú odborné prednášky lektorov spojené s projekciami filmov, ktoré sú čiastočne otvorené aj pre verejnosť. Podujatie podporil Audiovizuálny fond a Medzinárodný vyšehradský fond. Viac informácií nájdete na https://www.facebook.com/europeaneditingmasterclass.

Maroš Šlapeta

O Oscara sa bude uchádzať Koza

Snímku Koza režiséra Ivana Ostrochovského zvolila Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) za národnú nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii cudzojazyčný film. Členovia SFTA vyberali spomedzi siedmich titulov. Okrem filmu Koza to boli Láska na vlásku (r. M. Čengel Solčanská), Comeback (r. M. Remo), Rukojemník (r. J. Nvota), Tak ďaleko, tak blízko (r. J. Vojtek), Sedem zhavranelých bratov (r. A. Nellis) a Očami fotografky (r. M. Mináč). Koza je príbeh bývalého olympijského reprezentanta v boxe, ktorý sa v boji o životné šťastie vydáva na nové turné po tom, čo dlho netrénoval. Od premiéry na tohtoročnom Berlinale uviedli film už na 20 medzinárodných festivaloch, z ktorých si odniesol dovedna jedenásť ocenení. Českým národným nominantom na Oscara je film Domácí péče (r. S. Horák), ktorý vznikol v slovenskej koprodukcii a píšeme o ňom v rubrike Novinky.

zs

DigiTraining Plus – v Bratislave sa hovorilo o kinách

V bratislavskom Kine Lumière sa 28. augusta uskutočnil medzinárodný projekt DigiTraining Plus. Jeho program tvorili prednášky a prezentácie profesionálov z oblasti technologického zabezpečovania kín, digitalizácie, distribúcie či propagácie. Väčšia časť programu sa pritom sústredila do Prahy, kde podujatie organizovala Asociácia prevádzkovateľov kín. Slovenskými partnermi projektu boli Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav. Na úvod bratislavskej časti predstavila Elisabetta Brunella z MEDIA Salles aktuálnu situáciu digitalizácie kín v Európe a ich návštevnosti. Z jej údajov vyplýva, že zlepšenie návštevnosti kín sa vlani spájalo prevažne so strednou a s východnou časťou Európy. Zo 145 000 kinosál na svete je už 132 000 digitalizovaných, v Európe to platí o 91 percentách sál. Na Slovensku je ich 76 percent, teda 164, v Česku 55 percent (458). Ako pripomenul v nasledujúcom príspevku generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký, posledná, štvrtá sála Kina Lumière v Bratislave bude digitalizovaná túto jeseň. Kým Dubecký sa venoval histórii tohto kina, Peter Csordás predstavil projekt Digitálna audiovízia a digitalizačné pracovisko, ktoré sa nachádza v suteréne kina a účastníci programu si ho po prednáške mohli prezrieť. Zaujímavú tému využívania sociálnych sietí v kinárskom odvetví predniesol český expert Adam Zbiejczuk. Na záver bratislavského programu DigiTrainingu vystúpil Giovanni Cozzi – prezident spoločnosti Rising Alternative, ktorá sa zaoberá ponukou alternatívneho obsahu, ako sú záznamy opier, baletných a divadelných predstavení, koncertov klasickej či populárnej hudby, do kín.

dan

Miloslav Luther oslávil narodeniny projekciou

V pondelok 22. septembra sa v bratislavskom Kine Lumière uskutočnila slávnostná projekcia zdigitalizovanej a zreštaurovanej verzie filmu Zabudnite na Mozarta (1985). Film sa premietal pri príležitosti 70. narodenín režiséra Miloslava Luthera, ktorý sa na projekcii zúčastnil aj s manželkou. Slávnostný večer uviedol generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký, ktorý informoval o procese digitalizácie a reštaurovania filmu v projekte Digitálna audiovízia. Na podujatí sa zúčastnilo veľa slovenských tvorcov a režisérových priateľov, nechýbali ani kameraman filmu Dodo Šimončič a herecký predstaviteľ Andy Hryc.

sim

Sídliskový sen stúpa v rebríčku

Dokumentárny film Rytmus: Sídliskový sen (r. Miro Drobný) videlo v kinách k 28. septembru už 80 193 divákov. Takáto návštevnosť mu zabezpečila deviate miesto v rebríčku divácky najúspešnejších slovenských snímok v ére samostatnej republiky. K ôsmemu miestu snímky Kandidát (2013) mu pritom nechýbalo veľa, pretože film Jonáša Karáska mal návštevnosť 82 780 divákov. Sídliskový sen sa do tunajšej kinodistribúcie dostal 20. augusta.

dan

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Kreatívna Európa – podprogram Kultúra: dňa 7. októbra je termín na predkladanie projektov medzinárodnej spolupráce. Agentúra EACEA publikovala výzvu na predkladanie projektov medzinárodnej spolupráce menšieho a väčšieho rozsahu. Novinkou je aktualizácia elektronického formulára aj sprievodcu programom. K povinným prílohám pribudne oproti minulému roku tzv. partnership information. Cieľom týchto zmien je podávať v budúcnosti žiadosti výlučne online.

Prioritou výzvy je podporovať projekty poskytujúce kultúrnym a kreatívnym subjektom zručnosti, schopnosti a odborné znalosti, ktoré prispievajú k posilňovaniu odvetví kultúry vrátane podpory prispôsobovania sa digitálnym technológiám, testovania inovačných prístupov k práci s publikom a testovania nových modelov podnikania a riadenia. Ďalej ide o podporovanie opatrení umožňujúcich kultúrnym pracovníkom spolupracovať medzinárodne a internacionalizovať ich kariéry a činnosti v Európskej únii a mimo nej, ak je to možné na základe dlhodobých stratégií, o poskytovanie podpory na posilnenie európskych kultúrnych a kreatívnych organizácií a medzinárodných sietí so zámerom uľahčiť prístup k profesijným príležitostiam. Viac informácií nájdete na http://www.cedslovakia.eu/clanky/projekty-europskej-spoluprace.

zd