Afrika na Pionieri
(Afrika na Pionieri)

Slovenského cestovateľa, dobrodruha a milovníka motoriek Mareka Slobodníka poznajú diváci vďaka sérii filmov Dana Přibáňa Trabantom až na koniec sveta (2014), Trabantom do posledného dychu (2016) a Trabantem tam a zase zpátky (2019). V roku 2017 Slobodník zúročil cestovateľské a filmárske skúsenosti s Přibáňom a s partiou kamarátov absolvoval cestu naprieč Afrikou na inom netradičnom dopravnom prostriedku – na motorke Jawa Pionier. Počas tejto výpravy vzniklo prvé slovenské motorkárske road movie Afrika na Pionieri (2019), ktoré sa s vyše 16-tisíc divákmi stalo divácky najúspešnejším domácim dokumentom v kinách v roku 2019. Cesta naprieč Afrikou sa skončila až na Strelkovom myse, ale ako povedal Slobodník:„Cestu sme mali naplánovanú iba do Tanzánie pod Kilimandžáro, ďalej to bol už len pank a improvizácia.“Tvorcovia chceli svojou cestou okrem iného dokázať, že na cestovanie človek nepotrebuje veľké financie ani moderné dopravné prostriedky.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9 a so zvukom DD2.0. Obsahuje anglické, nemecké, ruské a slovenské titulky pre nepočujúcich a 10 niekoľkominútových bonusov od Jazdy zamrznutým Slovenskom až po Paraglide v Tanzánii.

 

Dobrá smrť
(Hailstone)

Po celovečernom debute Absolventi – Sloboda nie je zadarmo (2012) nakrútil Tomáš Krupa v slovensko-česko-francúzsko-nemecko-rakúskej koprodukcii ďalší dokument. Dobrá smrť (2018) svojou témou i spracovaním vybočuje z tradičnej lokálnosti slovenskej audiovizuálnej tvorby. Film otvorene rozpráva o eutanázii. Jeho protagonistka, nevyliečiteľne chorá Janette by rada ukončila svoj život dôstojne, preto sa rozhodne pre dobrovoľnú smrť s lekárskou asistenciou. Keďže tú vo Veľkej Británii, kde žije, neumožňujú, plánuje odcestovať do Švajčiarska. Cestu musí naplánovať skôr, než jej to rýchlo postupujúca choroba znemožní.

Snímka s výrazne sugestívnou kamerou využíva postupy hraného filmu a do skutočného príbehu Janette pútavo vplieta charaktery a životné príbehy jej najbližších. Dobrá smrť získala Slnko v sieti pre najlepší dokumentárny film a celý rad zahraničných ocenení. Film vyšiel na blu-rayi so zvukom PCM Stereo a DD 5.1 so slovenskými, s anglickými, českými, francúzskymi, litovskými, poľskými, ruskými a so španielskymi titulkami bez bonusov.

 

Milan Sládek
(Slovenský filmový ústav)

Martin Šulík je jedným z mála slovenských režisérov, ktorí sa dlhodobo venujú hranej i dokumentárnej tvorbe. Po portrétoch z cyklu Zlatá šedesátá a dokumentoch o Martinovi Slivkovi, Viliamovi Gruskovi či Milanovi Čorbovi vlani nakrútil film o významnom slovenskom mímovi Milanovi Sládkovi. Zachytáva v ňom jeho tvorivú i životnú cestu, bohatú na neočakávané zvraty. Sládek stál na začiatku 60. rokov pri zrode modernej slovenskej pantomímy a po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa emigroval do Nemecka. So svojimi predstaveniami precestoval celý svet, založil divadlo pantomímy Kefka i medzinárodný divadelný festival Kaukliar.

Šulíkov film je bohatý na archívne materiály, fotografie, záznamy predstavení i výpovede umelcových priateľov a spolupracovníkov – vystupujú v ňom Milan Lasica, Jana Pogorielová, Eva Mária Chalupová, Ľubomír Feldek, Ladislava Petišková, Vladimír Štefko, Helmut Scheier, Frank Meyer, Franz Bodo Gerono, Laurenz Leky, Jochen Fassbender, František Mikloško, Ľubomír Piktor, Katarína Aulitisová, Beáta Hileková a mnoho ďalších.

Film je na DVD so slovenskými, s anglickými a nemeckými titulkami a so slovenskými titulkami pre nepočujúcich, s audiokomentárom a bonusmi, medzi ktorými nájdete materiály nepoužité vo filme a 19-minútový dokument Keď zaznie ticho (CS, 1966, r. Miroslav Horňák).

 

Mať tak o koliesko viac!
Pracovný zošit s DVD
(Rozhlas a televízia Slovenska)

Mať tak o koliesko viac! je slovenský animovaný seriál Dávida a Ivana Popovičovcov o najväčších vynálezoch 20. storočia. Vznikol podľa rovnomennej knihy Ivana Popoviča z roku 2001. Trinásť častí nakrútili v rokoch 2004 až 2013 vo svojej produkčnej spoločnosti MY STUDIO a 39 častí v rokoch 2002 až 2015 v koprodukcii MY STUDIO a STV. Autori sa pri jednotlivých vynálezoch držia faktov, ale podávajú ich hravo a s humorným nadhľadom. Používajú kombináciu rôznych animačných postupov s hranými sekvenciami. Autorom hudby je Ľubo Belák a komentár nahovoril Matej Landl. V roku 2017 vyšlo nové vydanie knihy a na konci roku 2020 začala RTVS vydávať pracovné zošity určené pre deti, ale aj pre „veľkáčov“ od 10 rokov. Dozvedia sa z nich, ako, kedy a kde vznikali vynálezy, kto ich vymýšľal a ako nám uľahčili a spríjemnili život. Každý zošit obsahuje 12 častí z knihy Mať tak o koliesko viac! a DVD s príslušnými epizódami z rovnomenného animovaného televízneho seriálu. V prvom pracovnom zošite sú to SyntetizátorKardiostimulátorVrtuľníkKalkulačkaHologramPolaroidDDTHračkaHoliaci strojčekRobotBeatles Verne.

DVD obsahuje slovenské titulky pre nepočujúcich.

mu