Veronika Kolejáková
scenáristka a psychoterapeutka

Na obrazovkách sa po vyše štyroch rokoch príprav objaví seriál Slovania. Je asi taký starý ako moja dcéra Zorka, ktorá so mnou trávila nočné služby pri písaní námetu. Zároveň vyjde v románovej podobe. Snažím sa nemať toho veľa a nájsť si čas aj na klientov a terapie, no veľmi mi to nejde, tak dúfam, že písanie mi pomôže vyvážiť vlastné ťažoby. Do nového roka letím na Kométe s rozpísanými scenármi filmu o astronómke Ľudmile Pajdušákovej a dokumentárneho seriálu o detských knihách Panpulóni z našej police. Pre Štúdio 12 pripravujem dramatizáciu Vilikovského románu Pes na ceste. Sedím pri tom za stolom so samými obľúbenými kolegami, tak verím, že sa uvidíme nielen v rámikoch na monitore.


Zora Jaurová
producentka a dramaturgička

Tesne predtým, ako sa celý svet ponoril do čudesného rytmu a pravidiel pandémie, sme nakrútili väčšinu dlho pripravovaného celovečerného filmu Moc (r. Mátyás Prikler), takže posledné mesiace sme trávili najmä v strižni a za stolom. Teraz pripravujeme posledné filmovacie dni a každý deň zisťujeme, čo všetko sa dá a čo sa nedá. Teší ma, že hoci sme náš film Raj na zemi (r. Jaro Vojtek) odpremiérovali počas najhorších mesiacov, našiel si veľa divákov prostredníctvom online premietaní filmových klubov aj festivalu Jeden svet. A snažím sa aj hľadať riešenia pre ľudí v kultúre, ktorí už nevedia, ako ďalej.


Martin Tokár
režisér a kameraman

Keď som dostal vašu správu, akurát mnou lomcovalo. Nie je to metafora, som na Taiwane a zvykám si na zemetrasenia. V novembri pozvalo moju manželku Zoe a mňa Taiwanské národné múzeum umenia, aby sme prezentovali svoje umenie. Zoe pripravila tri performancie a spolu sme nakrútili krátky dokument, ktorý môžu návštevníci múzea v Taičungu vidieť do konca februára 2021. Pôvodný plán bol stráviť na Taiwane mesiac, ale keď situáciu v Európe aj na Slovensku skomplikoval koronavírus, rozhodli sme sa ostať na Taiwane dlhšie. Učím sa po čínsky, čítam I-ťing a Tao te ťing a snažím sa písať scenár nového dokumentu.