Do kín príde Sviňa, Perinbaba aj nový Bond

Na prvý polrok 2020 pripravili slovenské distribučné spoločnosti 96 premiér. Sú medzi nimi filmy takmer všetkých žánrov, adaptácie literárnych predlôh, pokračovania úspešných filmov, blockbustery i artové tituly. A, samozrejme, chýbať nebudú ani domáce novinky.

Zaujímavé je, že už len 5 filmov bude vo formáte 3D. A takmer polovica premiér – 49,5 % – bude amerických. Januárové novinky v slovenských kinách uvádzame v rubrike Premiéry, a tak tu upozorníme na niekoľko ďalších titulov, ktoré sa dostanú do kín počas prvých šiestich mesiacov tohto roku.

Začneme domácimi novinkami. Do kín by sa podľa tvrdení producentov malo dostať až 18 slovenských a koprodukčných filmov. Distribútori ich však zatiaľ naplánovali len sedem. Po januárovej komédii Marty Ferencovej Príliš osobná známosť (16. 1.) a poľsko-slovenskej historickej dráme Jana Jakuba Kolského Milosť(16. 1.) sa dostane do kín adaptácia románu Arpáda Soltésza Sviňa (6. 2.). Príbeh z krajiny, v ktorej neexistujú hranice medzi mafiou a politikou ani zločinom a zákonom, režírovala Mariana Čengel Solčanská. Tempos (27. 2.) trojice režisérov Nazarij Kľujev, Roman Kelemen a Maxim Kľujev je hraný dokument, ktorý mapuje zrod rapovej scény na Slovensku očami Patrika Vrbovskeho alias Rytmusa. Pokračovanie vianočného hitu Juraja Jakubiska s názvom Perinbaba a dva svety príde do kín 26. marca. Absurdná dráma Miry Fornay Žaby bez jazyka (9. 4.) je príbehom jedného dňa v živote páchateľa domáceho násilia a 11. júna bude mať premiéru komédia Ondřeja Trojana Bourák. V čase uzávierky zatiaľ nemali dátum premiéry, do kín by však mali prísť takisto v prvom polroku aj koprodukčný Šarlatán Agnieszky Hollandovej, Služobníci Ivana Ostrochovského či novinka Martina Šulíka Muž so zajačími ušami.  

Ani v roku 2020 nebudú v našich kinách chýbať u divákov obľúbené české filmy, napríklad komédie Román pre pokročilých (6. 2.) režisérky Zity Marinovovej  s Marekom Vašutom a Jitkou Čvančarovou, Chlap na striedačku (13. 2.) Petra Zahrádku s Jiřím Langmajerom, Luciou Žáčkovou, Ivanou Chýlkovou a Ivou Janžurovou a Štěstí je krásná věc (9. 4.) režiséra Jiřího Diarmaida Nováka. Čiernobiela Hra (20. 2.) Alejandra Fernándeza Almendrasa s Jiřím Mádlom vznikla v zaujímavej česko-čilsko-francúzsko-juhokórejskej koprodukcii. A pre najmenších sú určené animované Maškrtné medvedie príbehy (9. 4.) dvojice Alexandra Hetmerová a Kateřina Karhánková.

Okrem nich sa počas prvého polroku dostane do kín ešte tucet ďalších animovaných filmov. Januárové tituly Medvedíci Boonie: Cesta do praveku (23. 1.) a Labková patrola: Pripravení pomáhať a zachraňovať! (30. 1.) doplnia Super maznáčikovia (6. 2.), Mosley (12. 3.) o kozloňoch slúžiacim ľuďom, Snežná hliadka (19. 3.) o polárnom lišiakovi, ktorý sa chce stať najlepším arktickým kuriérom, pixarovská novinka Soul (18. 6.), pokračovania úspešných titulov Ľadová sezóna 3 (20. 2.), Králik Peter na úteku (30. 4.), The SpongeBob Movie (28. 5.) a 3D novinky Vpred (5. 3.) o elfských tínedžeroch, Trollovia: Svetové turné (16. 4.) a Scoob! (14. 5.) – prvý animovaný Scooby-Doo pre kiná.

Okrem animovanej tvorby sa dostane do kín i niekoľko pokračovaní úspešných hraných titulov, napríklad 3Bobule (12. 3.), horor Tiché miesto 2 (19. 3.), akčný kriminálny triler Rýchlo a zbesilo 9 (21. 5.) či horor Saw IX (18. 6.), ale i hraná verzia animovanej disneyovky Mulan (26. 3.) či Pinocchio (2. 4.) s Robertom Benignim v úlohe tatka Geppetta.

K očakávaným hitom roku 2020 patrí horor Fantasy Island (13. 2.), adaptácia úspešného televízneho seriálu zo 70. rokov o záhadnom ostrove v Tichom oceáne, kde sa vám splnia akékoľvek želania a sny s podmienkou, že ho už nikdy neopustíte, či Vtáky noci a fantastický prerod jednej Harley Quinn (6. 2.), v ktorom sa Harley Quinn po rozchode s Jokerom spojí s ďalšími superhrdinkami, aby spoločne zachránili malé dievča. Čaká sa aj na vojnovú drámu Sama Mendesa 1917 (13. 2.), pokračovanie príbehov superhrdinky Wonder Woman 1984(4. 6.) a akčnú rodinnú hranú disneyovku Kennetha Branagha Artemis Fowl (28. 5.). V Black Widow (30. 4.) sa Natasha Romanoff (Scarlett Johansson) z Avengers po prvý raz predstaví vo vlastnom filme. V komédii Môj špión (12. 3.) hrdina akčných filmov Dave Bautista v úlohe agenta CIA v utajení učí deväťročné dievča všetkému, čo je potrebné na prežitie. A do kín sa, samozrejme, dostane i najnovšia, už dvadsiata piata bondovka No Time To Die (8. 4.) opäť s Danielom Craigom, ktorú mal pôvodne režírovať Danny Boyle, no napokon ju nakrútil Cary Joji Fukunaga.

Ak nemáte čas čítať knihy, sú pre vás pripravené adaptácie literárnych diel Jane Austen – Emma (26. 3.), Jacka Londona – Volanie divočiny (27. 2.) s Harrisonom Fordom, H. G. Wellsa – Neviditeľný muž (5. 3.) či C. S. Forestera – Greyhound (7. 5.) s Tomom Hanksom a Elisabeth Shue. Filmovú podobu dostane aj kniha Frances Hodgson Burnett Tajná záhrada (7. 5.) a mysteriózny triler A. J. Finna Žena v okne (14. 5.). 

Renée Zellweger sa predstaví ako legendárna speváčka a herečka Judy Garland v životopisnej dráme Judy(13. 2.), Jim Carrey v rodinnom filme Ježko Sonic (20. 2.), Vin Diesel si zahrá komiksového superhrdinu v snímke Bloodshot (27. 2.), Robert De Niro, Uma Thurman, Jane Seymour a Christopher Walken sa stretnú v rodinnej komédii War with Grandpa (30. 4.).

Pre milovníkov európskych filmov pripravuje spoločnosť Film Europe prehliadky Scandi a Crème de la crème, do ktorých budú zaradené napríklad dánska dráma Srdcová kráľovná (23. 1.), ktorá vlani získala Cenu divákov na festivale Sundance, dráma Poďme kradnúť kone (6. 2.), ocenená Strieborným medveďom za mimoriadny umelecký počin na Berlinale 2019, či drámy Mladý Ahmed (26. 3.) bratov Dardennovcov a Bedári (2. 4.), nominovaní na európsky film roka, v ktorých je klasický príbeh Victora Huga zasadený do obdobia nepokojov v Paríži v roku 2005.

Asociácia slovenských filmových klubov pripravila napríklad novinku Xaviera Dolana Matthias a Maxime (6. 2.), islandskú drámu Biely, biely deň (27. 2.), ktorá priniesla hercovi Ingvarovi Sigurðssonovi cenu pre vychádzajúcu hviezdu v Cannes a nomináciu na Európsku filmovú cenu, francúzsku nostalgickú komédiu Zažiť to znovu (13. 2.) s Danielom Auteuilom, Guillaumom Canetom a Fanny Ardant či guatemalskú drámu Chvenie(20. 2.), ktorá súťažila vlani na Art Film Feste.

Ak budete vo Film.sk pravidelne sledovať rubriku Premiéry, ani jeden zaujímavý titul vám nemôže uniknúť.

Miro Ulman 
foto: Perinbaba a dva svety, J&J JAKUBISKO FILM EUROPE Production