Elo Havetta Collection
(Slovenský filmový ústav)

Režisér Elo Havetta zomrel, keď mal iba 36 rokov. Talentovaný filmár bol v posledných rokoch života v nemilosti normalizačnej nomenklatúry a odobrali mu aj rozpracované projekty, a tak po ňom zostali iba dva celovečerné filmy. Po trinástich rokoch ich teraz Slovenský filmový ústav vydáva spoločne na 2-DVD, tentoraz už digitálne reštaurované.

Havettov debut Slávnosť v botanickej záhrade (1969) je farebnou mozaikou príbehov o potrebe zázraku v ľudskom živote. „S istým zveličením možno konštatovať, že film (...) je bláznivou reflexiou svojej doby, emocionálnym protestom, výbuchom spontánnej veselosti v dobe zamknutej zákazmi a vykoľajenej príkazmi,“ dočítame sa v texte Eduarda Grečnera v booklete k DVD. Dopĺňajú ho filmové fotografie.

Film Ľaľie poľné (1972) vznikol podľa predlohy Vincenta Šikulu. Jeho hrdinami sú vojnoví vyslúžilci, ktorí hľadajú domov a miesto v spoločnosti. Chcú sa usadiť, ale rovnako túžia po voľnom živote tulákov. Havetta hľadal krásu a ľudskosť tam, kde ju iní nevideli. Podľa Grečnera sa tým postavil „proti múru oslavných komunistických tirád o kladnom hrdinovi“

Filmy sú na DVD v obrazových formátoch 1 : 1,33 a 1 : 1,66 v pôvodnom znení so slovenskými a s anglickými titulkami, so slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s audiokomentárom pre nevidiacich.


Loli paradička
(Magic Box Slovakia)

K prekvapujúcim diváckym hitom vlaňajšieho leta – ide o tretí najnavštevovanejší domáci film roku 2019 – patrila romantická komédia Loli paradička. („Loli paradička“ znamená „červená paradajka“, čo je i názov titulnej rómskej pesničky.) Vymyslela, režírovala a produkovala ju prešovská rodina Staviarskych. Otec Víťo a syn Richard boli nielen režisérmi, ale i autormi námetu a scenára a Mária Staviarska sa na filme podieľala ako producentka a pomocná režisérka.

Loli paradička mala slávnostnú premiéru na Art Film Feste v Košiciach, kde získala divácku cenu ako najlepší celovečerný film.

Film o ľúbostnom vzťahu dvoch atypických postavičiek z východného Slovenska – hendikepovaného jarmočného predavača cukroviniek Milana a peknej, naivnej mladej Rómky Veronky, ktorú stvárnila študentka košického konzervatória Kamila Mitrášová – je nakrútený v šarišskom nárečí a rómčine. Nerozpráva len o láske, ale aj o tolerancii, o inakosti a jej akceptovaní.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD2.0 a DD5.1, so slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s českými a anglickými titulkami a so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich.


Mimi & Líza: Záhada vianočného svetla
(Magic Box Slovakia)

Koncom roku 2018 sa dostalo do slovenských i českých kín dlhometrážne pásmo Mimi & Líza: Záhada vianočného svetla, ktoré pozostávalo zo šiestich epizód seriálu Mimi & Líza (Tety z pexesa, Dážďovka TourAgent VitamínZrkadloNeposlušné písmenká, Zakliaty čas) a z televízneho špeciálu Záhada vianočného svetla. A v trochu pozmenenej podobe sa premietalo i v kinách vo Francúzsku. Keďže 6 epizód druhej série už na DVD vyšlo, na rovnomennom DVD je len 26-minútový televízny špeciál.

Nevidiaca Mimi a jej najlepšia kamarátka Líza v ňom spoločne so susedmi z domu ozdobujú krásny stromček. Ale čarovné vianočné svetielka na ňom nesvietia, a tak sa dievčatá vydajú na dobrodružnú cestu za strateným svetlom.

Film režírovali Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová a na scenári s nimi spolupracovala Katarína Moláková. Slovenskú verziu piesne naspievala Ela Tolstová a českú Markéta Irglová.

Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, s voliteľným českým a slovenským dabingom DD2.0, so slovenským audiokomentárom pre nevidiacich a so slovenskými a anglickými titulkami.


Vtedy v Hollywoode
(Bontonfilm)

Quentin Tarantino ešte stále tvrdí, že po desiatich celovečerných filmoch by sa rád odobral na aktívny tvorivý odpočinok. Údajne to má znamenať, že sa bude venovať už iba menším projektom, produkovaniu, písaniu scenárov či dokonca divadlu. 

Oficiálne deviaty Tarantinov film už svojím názvom odkazuje na rozsiahle dramatické fresky Sergia Leoneho a konkuruje im okrem iného aj veľkorysou minutážou (Tarantino chystá údajne ešte dlhšiu verziu pre niektorú z VOD platforiem). Svojrázny filmársky samouk neostal ani formou, ani obsahom nič dlžný svojej povesti. Hviezdy prvej hollywoodskej ligy (Leonardo DiCaprio, Brad Pitt) v úlohách nerozlučných priateľov – herca a kaskadéra – predstavujú divákom Kaliforniu, ergo Hollywood konca 60. rokov minulého storočia. Kronika ich všedných pracovných dní, popretkávaná tarantinovskými dialógmi, plynie v ležérnom tempe ku krvavému happyendu alternatívneho fikčného sveta...

Všetky Tarantinove celovečerné filmy sa v našej distribúcii dočkali DVD nosičov, pri ktorých sa vždy dodržiavali aspoň štandardné technické špecifikácie. Aj jeho posledný počin ponúkne divákovi anamorfný obrazový prepis vo formáte 2,40 : 1, originálnu zvukovú stopu s českým dabingom a široké spektrum titulkov (dokonca i slovenské). Bonusovú sekciu tentoraz zastupuje sedem rozšírených scén z filmu.

mak, mu, Jaroslav Procházka