Laureátom 24. ročníka Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii audiovizuálna tvorba, film, televízia a rozhlas sa stal scenárista a režisér Juraj Šlauka za réžiu filmu Punk je hned!. Špeciálnu cenu pre mladých tvorcov do 35 rokov si v rovnakej kategórii odniesla Barbora Berezňáková za réžiu krátkeho dokumentárneho filmu Spýtaj sa vašich 68. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo 29. 11. 2019 v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.

Pripravovaný film Spis v réžii Jonáša Karáska a produkcii Wandal Production si z koprodukčného trhu Baltic Event (25. – 29. 11. 2019), ktorý sa konal v rámci 23. Filmového festivalu Black Nights Tallinn, odniesol ocenenie Screen International Award.

Na 17. Medzinárodnom festivale outdoorových filmov, ktorý sa uskutočnil od 4. 10. do 30. 11. 2019 v šesťdesiatich mestách Českej a Slovenskej republiky, ocenili Veľkou cenou film Pavla Barabáša Tieň jaguára. V kategórii cestopisov získala prvé miesto snímka Strážci přírody Michala Gálika, ktorá vznikla v koprodukcii Česka a Slovenska. Cenu za historický prínos v oblasti horolezeckého filmu si odniesla Vrcholová príťažlivosť Rastislava Hatiara. Barabášova snímka Tieň jaguára získala aj Cenu za najlepší dobrodružný expedičný film na Nordic Adventure Film Festival v dánskych mestách Kodaň (19. – 24. 11. 2019) a Aarhus (30. 11. – 1. 12. 2019).

Cyklus dokumentárnych filmov o významných ženských osobnostiach Slovenska má od začiatku decembra svoju webovú stránku. „Počas rešerší, prípravy a realizácie filmov sme objavili nesmierne hodnotné a podnetné materiály, ale nie všetko bolo vhodné na filmové spracovanie a bolo nám ľúto, že by toľko zaujímavých vecí nemalo uzrieť svetlo sveta,” vysvetlila producentka cyklu Prvá Barbara Janišová Feglová jednu z motivácií.

Na 14. Medzinárodnom festivale študentských filmov Kinoproba v Jekaterinburgu (Rusko), ktorý sa uskutočnil od 1. do 5. 12. 2019, získal Martin Jurči cenu za najlepšiu kameru vo filme Betónová doba (r. Lucia Kašová).

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vybrala 9. 12. 2019 na post svojej výkonnej riaditeľky producentku a manažérku Agatu Jelenekovú. Vo svojej pozícii by mala zefektívniť činnosť akadémie a zviditeľniť jej projekty, ako udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti a prehliadku Týždeň slovenského filmu.

Film Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) sa dostal medzi nominované filmy 24. ročníka ceny Satellite Award za najlepší cudzojazyčný film. Ocitol sa tak medzi snímkami ako Bedári (r. Ladj Ly), Bolesť a sláva (r. Pedro Almodóvar),Parazit (r. Bong Joon-ho) alebo Portrét ženy v plameňoch (r. Céline Sciamma). Cenu v danej kategórii si napokon 19. 12. 2019 odniesol estónsky film Truth and Justice (r. Tanel Toom). 

Koncom decembra, po vyše dvoch rokoch od uvedenia v slovenskej kinodistribúcii, vyšiel na DVD film Nina režiséra Juraja Lehotského. „Sme radi, že film vychádza, možno je to jedna z mála posledných možností, ako ho opäť priblížiť k divákovi. Je to dôležitý a potrebný film,“ povedal jeho režisér Juraj Lehotský.

jj