Diera v hlave
(Magic Box)

Diera v hlave režiséra Roberta Kirchhoffa je dokument o tragédii Rómov počas druhej svetovej vojny, o ktorej sa na rozdiel od židovského šoa veľa nehovorilo. Vraždili ich v desiatkach, stovkách, tisícoch. Názov Diera v hlave má vlastne dva významy. Vzťahuje sa na osudy európskych Rómov – na vedomé zabúdanie, teda jazvu na duši, ale aj na tele jednotlivcov a spoločnosti. Takže je aj o nás,“povedal Kirchhoff. Kľúčovú úlohu v jeho filme majú vyjadrenia pamätníkov rómskeho holokaustu zo Slovenska, z Česka, z Francúzska, zo Srbska, z Chorvátska, z Nemecka či z Poľska. A tie vo výbornom prepojení s obrazom vytvárajú silnú výpoveď celku, ocenenú Slnkom v sieti prenajlepší dokumentárny film. Divákovi nadlho utkvie v hlave napríklad aj informácia, že sa dodnes nevie, koľko ľudí je zakopaných v lesoch, pretože ich nikto nespočítal, lebo sú to Rómovia. Film je na DVD s obrazom vo formáte 16 : 9, so zvukom DD5.1, slovenskými, českými a anglickými titulkami, slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s audiokomentárom pre nevidiacich. DVD obsahuje aj 24-stranový booklet s informáciami o protagonistoch filmu a na obale neuvedený bonus s názvom Svedectvá, ktorý obsahuje šesť ďalších výpovedí nakrútených v rokoch 2003 až 2014.


Dôverný nepriateľ
(Magic Box)

Zdá sa, že český režisér Karel Janák (Snowboarďáci) sa na Slovensku pomaly udomácňuje. Po divácky úspešnej komédii Cuky Luky film (2017) tu vlani nakrútil v slovensko-českej koprodukcii triler Dôverný nepriateľ podľa námetu Ľubomíra Slivku, film o tom, že umelá inteligencia môže byť pre človeka nielen výborným sluhom, ale i nebezpečnou hrozbou. A že hranica medzi jedným a druhým je až dramaticky tenká. Hlavnými hrdinami filmu sú mladí manželia (stvárňujú ich Gabriela Marcinková a Vojtěch Dyk) a prototyp inteligentného domu (hovoriaceho hlasom Roba Rotha), ktorý by mal žene robiť dokonalého spoločníka, zatiaľ čo je jej manžel a jeho „stvoriteľ“ služobne preč. Softvér, ktorí manželia testujú pred spustením jeho predaja, sa však nečakane obráti proti svojmu programátorovi. Dôverný nepriateľ vznikal niekoľko rokov a je v ňom na slovenské pomery nezvyčajne veľa špeciálnych a vizuálnych efektov. Film je na DVD s obrazom vo formáte 1 : 1,85, so zvukom DD5.1 a DD2.0 a s anglickými titulkami, so slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s audiokomentárom pre slabozrakých. Ako bonusy sú na DVD trailer a fotografie z nakrúcania.


Obávaný
(Film Europe Media Company/Magic Box)

Píše sa rok 1967 a jedna z najvýraznejších osobností francúzskej novej vlny režisér Jean-Luc Godard nakrúca v Paríži film La Chinoise. Zo zanieteného cinefila sa pod vplyvom súdobých udalostí stáva ľavicovo orientovaný filozofujúci radikál. Popritom prežíva turbulentný vzťah s mladučkou herečkou Anne. Parížom otriasajú študentské demonštrácie, „doba je tehotná očakávaním zmeny“ a umelci veria, že dokážu zmeniť svet. Režisér Michel Hazanavicius, držiteľ Oscara za film The Artist, získal práva na knihu Anne Wiazemsky Un an après, ktorá zachytáva obdobie autorkinho vzťahu so slávnym režisérom. Hazanavicius sa voľne pohráva s faktmi a prekladá ich vlastnou predstavou o dobe detí kvetov. Ako zároveň uviedol, snažil  sa dosiahnuť retro atmosféru filmu prostriedkami charakteristickými práve pre danú dejinnú etapu. Divák na DVD nenájde žiadny bonus o nepochybne zaujímavých procesoch vzniku snímky, no atmosféru mu priblíži aspoň priložený rozhovor s režisérom, ktorý tentoraz nahrádza obligátnu štúdiu o filme.


Westworld – 2. séria
(Magic Box)

Vízie umelej inteligencie sa čoraz viac stávajú realitou a v spojení s dokonalými androidnými bytosťami to môže v údajne nie veľmi vzdialenej budúcnosti predstavovať pre ľudstvo vážne ohrozenie. Minimálne autori sci-fi tieto motívy rozvíjajú do najrôznejších katastrofických príbehov. Aj Lisa Joy a Jonathan Nolan vycítili v téme určitý potenciál a rozhodli sa zmodernizovať námet Michaela Crichtona o zábavnom parku pre bohatých klientov, kde umelé bytosti slúžia ako prostriedok na voľnočasový relax a poskytujú aktivity naozaj všetkého druhu. Crichton sfilmoval tento námet už v roku 1973, no Joy s Nolanom pretransformovali jeho prvky do súčasnej hi-tech podoby. V realizácii svojich predstáv sa nijako neobmedzovali a s pomerne štedrým rozpočtom vytvorili v roku 2016 desaťdielny seriál pre HBO, ktorý prehĺbil pôvodný námet do vrstevnatého a diskontinuálne prerozprávaného príbehu. Seriál pokračuje druhou, nemenej opulentnou sériou, ktorá vychádza na troch diskoch. Priaznivci netradičného sci-fi nájdu na DVD niekoľko dokumentov o nakrúcaní, pôvodné znenie a český dabing, české titulky a anamorfný prepis obrazu. 

Miro Ulman, Jaroslav Procházka