Na Art Film Feste súťaží aj 36 krátkych filmov z celého sveta

Košický Art Film Fest (16. – 23. 7.), predstaví tradične aj Medzinárodnú súťaž krátkych filmov, spolu 36 snímok uvedú v šiestich blokoch. Pri finálnom výbere bola pre zostavovateľa sekcie Martina Kaňucha veľmi dôležitá čo najväčšia pestrosť tvorcov a zastúpených krajín, do výberu zaradil aj tvorbu z krajín ako Somálsko či Egypt. „Vždy rozhoduje idea a jej filmové premyslenie, vtip a nadhľad, niekde rozhoduje strhujúci herecký výkon, inde provokatívna téma, animačná technika alebo experiment s krížením rôznych filmových postupov,“ objasňuje Kaňuch. „Fascinuje ma sila, koncentrácia filmovej výpovede, kde všetko na malej ploche funguje. Pekne to v tohtoročnom programe ilustruje napríklad americký film I’m on Fire o tínedžerovi, ktorý sa stal rukojemníkom stále viac toxického vzťahu svojich rodičov. Rozklad ich manželstva znáša tak, že sa skrýva do slúchadiel s geniálne vybranou hudbou konca minulého storočia. Nahráva si ju aj pre iných a narábanie s technikou mu nakoniec vnukne nápad, ako z toho von,“ dodáva. O výsledkoch súťaže rozhodne medzinárodná európska porota. Slovensko v nej zastupuje Lea Pagáčová, ktorá sa v Slovenskom filmovom ústave špecializuje na animovaný film.

bar

Portrét Eduarda Grečnera má premiéru v Karlových Varoch, uvedú aj Draka

V poradí 57. ročník MFF Karlove Vary sa koná od 30. júna do 8. júla. Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii si v jeho úvode prevezme austrálsky herec Russell Crowe. Festival vo svetovej premiére uvedie nový slovenský dokumentárny film – portrét legendárneho slovenského filmového autora Eduarda Grečnera v réžii Maroša Brázdu Pravda je to najdôležitejšie. Snímka by sa mala premietať aj za osobnej účasti režiséra Grečnera, ktorý by mal zároveň uviesť svoj najslávnejší, digitálne reštaurovaný film Drak sa vracia (1967). Program festivalu ponúkne aj žánrovo bohatú kolekciu iránskych filmov z posledných štyroch rokov a v samostatnej sekcii pripomenie tvorbu japonského režiséra Jasuza Masumuru. Jeho retrospektívu vyskladali z jedenástich snímok a ide o prvú takúto rozsiahlu prehliadku režiséra v 21. storočí. Ďalšie súčasti programu neboli v čase uzávierky Film.sk známe. Organizátori však zverejnili, že Cenu prezidenta festivalu si v jeho závere prevezme herečka Daniela Kolářová.

mak

SFTA odporúča európskym akademikom Obeť, Svetlonoc, Mimi a Piargy

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) vybralo kandidátov, ktorých odporúča na Európske filmové ceny, každoročne udeľované Európskou filmovou akadémiou. Spomedzi slovenských majoritných hraných filmov navrhuje štyri hrané filmy: Obeť režiséra Michala Blaška, Svetlonoc Terezy Nvotovej, Mimi Miry Fornay a Piargy Iva Trajkova. Tohtoročné 36. udeľovanie Európskych filmových cien sa uskutoční v Berlíne 9. decembra.

bar

Prioritami ministerky Hroncovej sú RTVS aj definovanie podmienok financovania kultúry

Ministerkou kultúry v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora sa stala Silvia Hroncová. Prezidentka Zuzana Čaputová ju do funkcie vymenovala 15. mája. Hroncová pred nástupom do funkcie pôsobila ako výkonná riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti Film Europe Media Company, ktorá má pobočky na Slovensku a v Českej republike. V minulosti bola aj riaditeľkou Divadelného ústavu (1999 – 2006), generálnou riaditeľkou SND (2006 – 2009) a v Česku riaditeľkou Opery Národného divadla a Štátnej opery v Prahe (2013 – 2019). Ako svoju zásadnú úlohu vníma Hroncová nastavenie nových mechanizmov a nových ekonomických vzťahov s RTVS, keďže od 1. 7. sa rušia koncesie a je nevyhnutné napojiť RTVS na štátny rozpočet. „Ďalším dôležitým krokom bude aktuálne zmapovanie rezortných inštitúcií, ďalej podporných fondov a treba sa pozrieť aj na čerpanie eurofondov, ktoré sa viažu ku kultúre a samozrejme, že bude veľmi dôležité aj definovanie podmienok financovania kultúry, lebo vieme, že kultúra je dlhodobo podfinancovaná a jej postavenie v našej spoločnosti nie je úplne ideálne. Mojím snom je, aby sa nám podarilo postavenie tohto rezortu aj posilniť,“ uviedla Hroncová počas predstavovania novej vlády a priorít jednotlivých rezortov.

mak, bar

Blade Runner aj Batman na Prehliadke panoramatických filmov v Banskej Bystrici

Na prelome júna a júla sa v Banskej Bystrici uskutoční Prehliadka panoramatických filmov. Banskobystrický amfiteáter je na Slovensku jediným miestom, kde sa dá verejne premietnuť 70 mm filmová kópia. V poradí už ôsmy ročník festivalu sa koná na dvoch miestach v Banskej Bystrici – v Letnom kine v amfiteátri a vo Filmovom klube v Múzeu SNP. Večerné 70 mm projekcie sú naplánované v exteriéri na veľkom plátne Letného kina a od piatka 30. 6. do nedele 2. 7. tu diváci postupne uvidia Blade Runnera (r. Ridley Scott), Batmana (r. Tim Burton) a Nepodplatiteľných (r. Brian De Palma). Z 35 mm/16 mm filmových kópií uvedú v sobotu a nedeľu v interiéri filmového klubu Duel (r. Steven Spielberg, 1971), Kdyby tisíc klarinetů (Ján Roháč & Vladimír Svitáček, 1964) aj s anglickými titulkami, Tančiareň (r. Ettore Scola, 1983), MacKennovo zlato (r. J. Lee Thompson, 1969), Kladivo na čarodějnice (r. Otakar Vávra, 1969) a snímku Tiger a drak (r. Ang Lee, 2000).

bar, red

Jedenásť dní so slovenskými rozprávkami na DAFilms.sk

Streamovací portál DAFilms v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom prináša v júni sériu slovenských celovečerných rozprávok, ktoré mnohí dnešní rodičia poznajú z vlastného detstva. Vo výbere nájdete filmy ako Plavčík a Vratko, Popolvár najväčší na svete, Kráľ Drozdia brada či Soľ nad zlato. Filmy budú dostupné od 1. do 11. júna.

bar

Creative Media Desk Slovensko informuje

V júni majú uzávierku dve výzvy programu Kreatívna Európa, podprogramu MEDIA: 1. júna má uzávierku výzva CREA-MEDIA-2023-DEVMINISLATE, European mini-slate development – Vývoj minibalíkov európskych projektov. Ide o podporu vývoja súboru 2-3 audiovizuálnych diel a je určená pre európske nezávislé produkčné spoločnosti s medzinárodnými skúsenosťami a finančnou kapacitou na vývoj niekoľkých projektov súčasne. Je určená len pre spoločnosti z krajín s nízkou audiovizuálnou kapacitou (vrátane SR). Do súboru projektov je možné pridať aj jeden krátky film (podpora nových talentov).

Oprávnenými žiadateľmi v tejto schéme sú nezávislé európske produkčné spoločnosti, ktorých hlavnou činnosťou je produkcia. Žiadny vysielateľ nesmie v spoločnosti vlastniť viac ako 25 % podiel. Spoločnosť má byť registrovaná v jednej z členských krajín MEDIA, zároveň má patriť medzi krajiny s nízkou produkčnou kapacitou. Spoločnosť musí aj preukázať, že v období od roku 2016 produkovala 1 dielo, animované, hrané alebo dokumentárne, ktoré bolo medzinárodne komerčne distribuované (kino, TV, VOD) v najmenej troch krajinách iných, ako je domáca krajina majoritného producenta.

 Prípustnými projektmi sú 1. projekty určené do kín – hrané, animované a tvorivé dokumentárne filmy s minimálnou dĺžkou 60 minút, 2. TV a digitálne platformy –

hrané (film, seriál) dlhšie ako 90 min., dokumentárne (film, seriál) dlhšie ako 50 min.,

animované (film, seriál) dlhšie ako 24 min. Minimálna dĺžka neplatí pre projekty nelineárneho formátu, napríklad z oblasti virtuálnej reality. Nepovinnou súčasťou môže byť

krátky film – podpora výroby, max. 20 min. Fixné čiastky podpory sa v závislosti od žánru a rozpočtu projektu pohybujú od 60 000 do 310 000 eur na celý súbor projektov. Animovaný: film 55 000 eur, seriál 60 000 eur; dokumentárny: film 30 000 eur, seriál 35 000 eur; hraný: film 45 000 eur (rozpočet do 5 mil. eur), 60 000 eur (rozpočet nad 5 mil. eur), seriál 55 000 eur (rozpočet do 5 mil. eur), 75 000 eur (rozpočet medzi 5 a 20 mil. eur), 100 000 eur (rozpočet nad 20 mil. eur); krátky film (nepovinná súčasť súboru) 10 000 eur. V predchádzajúcich dvoch rokoch boli slovenské spoločnosti v rámci tejto schémy mimoriadne úspešné, v každom roku získali podporu svojho minibalíka 3 slovenské produkčné spoločnosti.

Dvadsiateho júna má uzávierku výzva CREA-MEDIA-2023-FILMSALES – European film sales – Európski obchodní zástupcovia. Ide o automatickú podporu pre obchodných zástupcov, vypočítanú na základe výsledkov z predchádzajúceho roka, a je nutné ju následne reinvestovať.

vs

Pripravované filmy Romana Ďuriša a Evy Križkovej na dok.incubator SK 2023

Workshop dok.incubator pozostáva z dvoch rezidenčných a jedného online stretnutia a medzi jednotlivými stretnutiami ponúka ďalšie individuálne rezidenčné konzultácie v strižniach. Každý projektový tím sa skladá z režiséra, strihača a producenta. Tento rok sa na ňom zúčastňujú dva koprodukčne slovenské projekty. Film Pokiaľ ja žijem režiséra Romana Ďuriša je psychologický portrét chlapca Dalibora, pochádzajúceho z dysfunkčnej rodiny. Rozpráva príbeh o jeho túžbe vymaniť sa zo začarovaného kruhu minulosti a stať sa riadnym členom spoločnosti tak, že sa stane fakírom v cirkuse. Druhým slovenským projektom je Vtáčnik Evy Križkovej. V štvrti s príznačným názvom Vtáčí vrch, rýchlo pretvorenej stavebným vývojom, sa tu miešajú fragmenty miestnych príbehov so súčasnými ornitologickými výskumami a s úvahami o vtáčom spoločenstve.

bar

Scenáristi v USA štrajkujú, požadujú lepšie podmienky

Odbory Writers Guild of America – amerického cechu scenáristov, zastupujúce viac ako 11-tisíc filmových a televíznych autorov, vstúpili začiatkom mája do štrajku, čím sa zastavila veľká časť produkcie. Scenáristi požadujú lepšiu zostatkovú mzdu (druh licenčných poplatkov vyplácaných pri reprízach) a bojujú proti zneužívaniu tzv. minirooms – skupiny scenáristov, ktorých štúdio prijme ešte pred oficiálnym schválením produkcie seriálu/filmu. Ich neoficiálnym štatútom štúdiá následne ospravedlňujú nižšie mzdy. Štrajk postihol mnoho pripravovaných filmov, televíznych programov a podcastov. Niektoré boli nútené pokračovať vo výrobe bez scenáristov, zatiaľ čo iné museli zastaviť.

bar