Horský vodca

Klubové dobrodružstvo s Pavlom Barabášom

Najnavštevovanejším klubovým titulom roka 2021 na Slovensku bol dokument Pavla Barabáša Everest – najťažšia cesta. Asociácia slovenských filmových klubov sa rozhodla nadviazať na tento úspech a filmovým divákom ponúkne v lete hneď dve snímky oceňovaného slovenského režiséra. Veľký kaňon aj Horský vodca budú mať domácu distribučnú kinopremiéru v rovnaký deň – 29. júna.

„Rokovali sme najmä o filme Veľký kaňon, ale keďže sú filmy Pavla Barabáša veľmi obľúbené a tešia sa veľkej popularite, tak sme sa rozhodli uviesť do kín aj Horského vodcu,“ vysvetlila pre Film.sk Tatevik Čiháková Avnikjan z Asociácie slovenských filmových klubov. „Veľa klubov už v júli nehrá a celkovo sú letné mesiace pre kinodistribúciu nie veľmi lichotivé. Preto sme sa rozhodli zaradiť obidva filmy na koniec júna. Premiérovým titulom je v tomto prípade Veľký kaňon, ale aj Horského vodcu berieme ako skvelú akvizíciu a atraktívnu ponuku pre kinárov. Vždy je radosť mať filmy pána Barabáša v portfóliu,“ dodala.

Tri týždne plavby bez kontaktu s civilizovaným svetom zažila 15-členná expedícia, ktorú zaznamenáva Barabášov film Veľký kaňon. Členovia tejto expedície splnili sen režisérovho kamaráta, vodáka Jožka Černého, ktorý sníval o rieke Colorado, ale jej splavovania sa nedožil. Už len dostať sa na takéto splavovanie je husársky kúsok. Podľa Barabáša sa v záujme ochrany Národného parku Veľký kaňon púšťa na rieku len jedna expedícia denne. Oficiálne povolenia sú pritom vypredané na 25 rokov dopredu. Barabáš mal však šťastie. Národný park organizuje pre záujemcov lotériu. Šanca uspieť v nej je asi jednopercentná, Barabášovi s tímom sa to však podarilo. „Dátum nalodenia do Veľkého kaňonu bol stanovený na 3. 4. 2020. Týždeň pred odletom do USA však vypukla pandémia a hranice Ameriky sa uzavreli. Národný park nám vyšiel v ústrety a posunul nám termín o dva roky,“ prezradil režisér na svojich stránkach. Pätnásťčlenná posádka sa nalodila 3. 4. 2022, mala tri klasické rafty s pádlami a dva zásobovacie rafty ovládané drevenými veslami. Piekli si vlastný chlieb a v rieke lovili pstruhy. Telefóny nebrali – nie je tu signál. „V súčasnej rýchlej dobe, keď sme takmer všetci závislí od mobilných telefónov a internetu, si už ani nevieme predstaviť, že sú miesta, kde nie je pokrytie. A práve to je úžasné, že vo Veľkom kaňone nie je žiadny mobilný signál. Smartfón si tam preto neberiete. Nemali sme so sebou ani satelitný telefón. Išli sme tam jednoducho s vedomím, že nebudeme mať tri týždne žiadny kontakt s civilizovaným svetom, tak ako sme ho nemali ani na mnohých expedíciách predtým,“ vysvetlil v materiáloch k filmu režisér.

Medzi množstvom výprav, ktoré Barabáš v minulosti absolvoval, splavovania nechýbajú. „Ale splavovať Veľký kaňon je niečo celkom iné. Rieka Colorado je pre mňa symbolom niečoho unikátneho, čo nikde inde na svete neexistuje,“ pokračuje Barabáš. „Plavíte sa niekoľko týždňov obrovským kaňonom s úžasnou a veľmi rôznorodou scenériou. Každý deň, každá hodina sú tu úplne iné. Každý deň vidíte inú farbu skál, inú farbu vody z nespočetných prítokov, objavujete bočné úzke kaňony, každý iného charakteru. Rieka Colorado má množstvo ťažkých perejí, dokonca klasifikácie 9 z desaťdielnej americkej stupnice. Z nášho pohľadu však boli bezpečné, lebo v mohutnej rieke nie sú zradné skaly,“ povedal režisér. Veľký kaňon je pre neho fascinujúci ako prierez geológiou zeme. „Najhlbšie vrstvy sú staré až 1,7 miliardy rokov – skoro polovica histórie našej planéty. Od povrchu nás delí 1 850 metrov. Nikde inde nie je geológia Zeme taká čitateľná ako tu. V niektorých horninových vrstvách sa nachádzajú skameneliny živočíchov z dávnej doby a v úchvatných bočných roklinách nám náš geológ Robo ukazuje, čo trápi vedcov. Skalné vrstvy staré 250 miliónov rokov ležia na skalách starých 1,2 miliardy rokov – chýba tu teda skoro jedna miliarda rokov z histórie Zeme. Čo sa odohrávalo v tomto období, je preto záhada,“ opísal svoje pocity z divokej plavby do útrob zeme.

Druhou Barabášovou novinkou v kinách je Horský vodca, snímka, v ktorej centre sú tatranskí horskí vodcovia a ich práca. „Veľmi dobre ukazuje vodenie v skalách vo Vysokých Tatrách so všetkými emóciami, vibráciami, energiou a aj s problémami, ktoré s tým prichádzajú. Film je dokonalým záberom tejto časti vodcovstva. Vedel by som si predstaviť, že by sa dalo pokračovať ďalšími scénami vodenia v inom teréne, inými disciplínami, s inými emóciami a problémami,“ zhodnotil snímku rakúsky horský vodca Albert Leichtfried po projekcii na Generálnom mítingu horských vodcov vlani v Starom Smokovci. Ďalší z prítomných oceňovali napríklad to, že snímka zaznamenáva rôzne, nielen tie pekné aspekty povolania horského vodcu a zároveň je obrazom majestátnosti Vysokých Tatier.

„Horskí vodcovia sú súčasťou tohto nášho čarovného sveta tatranských štítov. Ich zmysel je v pomáhaní splniť sny a túžby ľuďom, pre ktorých by boli najvyššie končiare Tatier nedostupné. Za týmto remeslom sa však neskrýva len sloboda, romantika a dobrodružstvo.
Vo filme Horský vodca som sa snažil predstaviť toto náročné povolanie. Organizované vodcovstvo v Tatrách si v roku 2023 pripomenie už 150 rokov od svojho vzniku. Poslanie tatranských vodcov sa v podstate ani dnes nezmenilo. Skoro denne sprevádzajú ľudí na štíty Tatier. Ich práca vyzerá romanticky, ale film je aj zamyslením, či je to skutočne tak,“ povedal režisér, podľa ktorého sa ľahšie vytvorí portrét konkrétneho človeka než takýto všeobecný pohľad na profesiu. Pôvodne chcel Barabáš film nakrútiť už skôr, z natáčania, ktoré sa začalo v roku 2011, však vtedy nakoniec vznikol seriál Príbehy tatranských štítov.

Veľký kaňon (r. Pavol Barabáš, Slovensko, 2023)
CELKOVÝ ROZPOČET FILMU: 48 381 eur (Podpora z Audiovizuálneho fondu: 20 000 eur, vklad RTVS: 21 641 eur)
DISTRIBUČNÉ NOSIČE: DCP, mp4

Horský vodca (r. Pavol Barabáš, Slovensko, 2022)
CELKOVÝ ROZPOČET FILMU: 42 883 eur (Podpora z Audiovizuálneho fondu: 19 000 eur, vklad RTVS: 21 516 eur)
DISTRIBUČNÉ NOSIČE: DCP, mp4
*sumy sú bez DPH

Matúš Kvasnička
foto: K2 studio

Smolu nosíš ty, láska

Zdolávanie životných snov

Do kín sa v poslednom čase dostalo viacero domácich filmov, v ktorých hrdinovia stredného či staršieho veku prehodnocujú svoj život a túžia po novom začiatku. Pre niekoho je impulzom tragická udalosť, pre iného je to láska. Takým príbehom je aj novinka Smolu nosíš ty, láska debutujúceho režiséra Samuela Spišáka.

Ona (Michaela Čobejová) je vydatá s úspešnou kariérou, no niečo jej predsa len chýba. On (Ivan Franěk)  je dobrodruh, horolezec, ktorý žije mimo zákonov bežnej civilizácie. Ich stretnutie spojí dva odlišné svety. On v nej prebudí túžbu plniť si sny, o ktorých ani nevedela, že ich má. Ona ho zase privedie späť do reality a pomôže mu trochu sa ukotviť. „Tento projekt ma oslovil svojím komerčným potenciálom a možnosťou natočiť svoj debut s dobrou partiou v krásnom prostredí,“ hovorí pre Film.sk Samuel Spišák, ktorého diváci doteraz poznali skôr v úlohe herca. „Chcel som sa pozrieť na žáner romantickej letnej komédie cez svoju optiku, ako aj posunúť sa režijne a remeselne medzi filmárov.“

Film, ktorý odovzdá publiku pozitívne vibrácie a naladí ho na letnú vlnu – to bol podľa herečky a zároveň producentky Michaely Čobejovej hlavný zámer tvorcov. „Snažili sme sa k tomuto žánru zaujať vlastný postoj a názor, aby film výrazovými prostriedkami neskĺzol ku klišé, ako to občas býva v našich zemepisných šírkach. Chceli sme spraviť film, po ktorom divák z kina odchádza oddýchnutý a s úsmevom, bez toho, aby sme tlačili na prvoplánovosť a vulgárnosť,“ ozrejmuje Spišák, ktorý úzko spolupracoval aj so scenáristickým tímom (Michaela Čobejová, Ivan Čobej a Lukáš Obrmajer). „Vytvorili sme postavy, ktoré si divák môže obľúbiť a držať im palce. Vznikol tak film, ktorý si divák zapamätá a rád sa k nemu vráti,“ myslí si režisér. Okrem Čobejovej a Franěka sa v snímke predstavia Jakub Štáfek, Leona Skleničková, Ady Hajdu, Marko Igonda či Kristína Tormová. „Čo sa týka obsadenia, mám radosť, že sa ho podarilo vyskladať práve v tomto zložení. Herci boli profesionálni a vždy pripravení, takže práca s nimi bola pre mňa veľkou školou, a som rád, že sme už od začiatku boli naladení na energiu, ktorú sme chceli na pľaci dosiahnuť,“ pochvaľuje si nakrúcanie režisér.  Natáčanie prebiehalo podľa plánov aj vďaka dobrému tímu a štábu. Mesiac sa nakrúcalo na chorvátskom ostrove Hvar a neskôr v Slovenskom raji, Bratislave a jej okolí.

„Tešil som sa zo scén, v ktorých som mohol cibriť dialógové situácie v podobe rôznych nuáns a improvizácií a vychádzať hlavne z hercov. Najviac nás asi potrápilo technicky vymyslieť a pripraviť horolezecké scény a kaskadérske kúsky, aby už pri samotnom nakrúcaní nevznikali komplikácie. Podarilo sa to však tak, že sme všetko stihli, nikomu sa nič nestalo, a s výsledkom, s ktorým sme spokojní. Náročné boli určite či už pre hercov, alebo pre štáb nočné nakrúcania,“ spomína Samuel Spišák.

Zaujímavosťou tejto romanticko-dobrodružnej komédie je aj generačné stretnutie postáv a tvorcov. „Som debutujúci filmový režisér, ktorý je o 25 rokov mladší než hlavné postavy nášho príbehu. A nielen ja, ale v tandeme s kameramanom Lukášom Terenom sme vytvorili tím, ktorý priniesol iný pohľad na prerozprávanie príbehu našich ,otcov, tiet či starších kamarátov‘. A to sa dotýka aj schopnosti osloviť divákov – mladí tvorcovia oslovia mladších divákov svojou poetikou a predstavitelia našich hrdinov zase svojich rovesníkov,“ uviedol Spišák v explikácii pre Audiovizuálny fond.

Smolu nosíš ty, láska (r. Samuel Spišák, Slovensko, 2023)
CELKOVÝ ROZPOČET FILMU: 850 000 eur (podpora z Audiovizuálneho fondu: 144 000)
DISTRIBUČNÝ FORMÁT: DCP

Zuzana Sotáková
foto: Sardinka Production