Rastislav Steranka

riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ

Vojde René Descartes do baru. Objedná si pohár vína a vypije ho. Barman sa ho opýta: „Dáte si ešte jeden?“ Descartes odpovie: „Nemyslím...“ A zmizne.

Na počiatku bolo slovo „myslím“. Počas stretnutia redakčnej rady časopisu Film.sk som v priamej súvislosti s úspechom blu-raya filmu Slnko v sieti (60th Anniversary Edition) Štefana Uhra, ktorý vydal Slovenský filmový ústav, v súťaži Il Cinema Ritrovato DVD Awards 2023, organizovanom prestížnym festivalom klasického filmu Il Cinema Ritrovato v Bologni, kde sa toto vydanie prebojovalo do úzkeho finálového výberu, navrhol v časopise spracovať tému vydávania fyzických nosičov Slovenským filmovým ústavom. Vravím: „Myslím [si]... že by bolo dobré, aby sme sa venovali tejto téme, špeciálne dnes v dobe streamingu, keď sú filmy síce divákom prístupné, sú však rýchlo pominuteľné.“ Fyzické nosiče sú istotou, že sa k filmom môžete kedykoľvek vrátiť, načiahnuť do police – do súkromného archívu –, vybrať si film a pozrieť si ho. Bez časového obmedzenia. Tieto filmy . Myslím [si], že aj budú. Filmy uložené kdesi v mrakoch teraz, avšak ako dlho?

Vydávať fyzické nosiče je nevďačná úloha. Načo by sme mali na ne míňať energiu a peniaze? „Kto už má dnes doma blu-ray prehrávač?“ pýta sa Matúš na ulici. Ja mám tri. Slovenský filmový ústav je pamäťová inštitúcia. Vydáva klasické slovenské filmy na blu-ray/DVD nosičoch. A myslím [si], teda verím, že aj bude. Napriek neprajníkom a mrakom. Kto to ocení? Trh fyzických nosičov sa z roka na rok scvrkáva, vo svete zostáva už iba zopár vydavateľstiev, ktoré mu veria. Veria a vedia, že to má zmysel, tak ako Slovenský filmový ústav. The Criterion Collection, Second Sight, Arrow Films, Second Run, Kino Lorber... Svetoví lídri v dnes všeobecne nepopulárnom a scvrkávajúcom sa odvetví. O tom, že je to svetová špička, niet pochýb. Fakt, že Slovenský filmový ústav a jeho blu-ray/DVD vydania sú od roku 2018 dodnes každoročne súčasťou tejto prestížnej svetovej vydavateľskej spoločnosti v rámci úzkeho finálového výberu Il Cinema Ritrovato DVD Awards, svedčí o tom, že to zmysel má, že to stojí za tú námahu pri príprave filmov samotných, ich jazykovej podpory, bonusových materiálov a grafického dizajnu vydania, aj za tie peniaze.

Želám si, aby nikdy nenastala situácia, keď na otázku, či sú fyzické nosiče relevantné, bude existovať iba jedna jediná odpoveď: „Nemyslím...“ Inak nenávratne zmiznú tak ako spomenutý filozof. A s nimi aj kus našej i svetovej filmovej histórie.