Fabelmanovci
(MAGIC BOX)
Neburáca tu ťažkotonážny a zlovestný „truck“, na nič netušiace obete tu neútočí ľudožravý žralok, nepristávajú tu plavidlá z iných svetov, fantastické dobrodružstvá tu neprežíva neohrozený doktor archeológie, deti tu nezachraňujú mimozemského návštevníka a dokonca sa tu neobjaví ani jediný agresívny praveký živočích. Steven Spielberg nakrútil obyčajný film o jednom dospievaní, ktoré sa až podozrivo ponáša na jeho vlastné zážitky z detstva a zo školských lavíc. Fabelmanovci sú pomerne obyčajná a na prvý pohľad „konfekčná“ rodina. S večne zaneprázdneným otcom, oddaným práci, umelecky nadanou a, mierne povedané, výstrednou matkou, jedným zakríknutým synom a dvomi otravnými dcérami. Všetko zmení až synova vášeň pre filmové umenie, keď prostredníctvom objektívu filmovej kamery začne v nudnej realite odhaľovať fascinujúce i kruto pravdivé – voľným okom neregistrované – detaily...

Ani meno Stevena Spielberga však nie je zárukou bohatej bonusovej výbavy, a preto sa jeho ostatný film dostáva na DVD v sparťanskej, hoci technicky štandardnej podobe (anamorfný obraz, originálne znenie s českými titulkami a český dabing).

Niekto klope na dvere
(MAGIC BOX)
Keď sa homosexuálny pár s adoptívnu dcérou vyberie na chatu s perspektívou pokojného rodinného výletu, nečaká, že počas neho mu na dvere zaklopú štyri podivné indivíduá, ktoré sa drzo a čoraz vehementnejšie dožadujú vstupu do ich príbytku. Nezávideniahodná situácia. Z predpokladaného nenávistného útoku je však konfrontácia so značne neortodoxnou požiadavkou na odvrátenie takmer istej apokalypsy. Filmom M. Nighta Shyamalana nemožno uprieť originalitu. Z absolútne nepredvídateľného námetu dokážu dospieť až k nie práve tradičnej pointe alebo, s prižmúrením oboch očí, k istému druhu katarzie. Aj jeho novinka sa sebavedome pohráva s diváckym očakávaním a dokazuje, že aj keď Shyamalan už dávno nepatrí ku komerčným mágom, jeho snímky sa vyznačujú remeselnou zručnosťou i schopnosťou udržať diváka – ak už nie v hitchcockovskom napätí, tak aspoň v očakávaní, ktorým smerom sa príbeh bude uberať, prípadne či v nasledujúcom zábere príde ešte väčší šok než v predošlom.

Výbava DVD opäť ponúka iba štandard (anamorfný obraz vo formáte 1 : 2,39, originálne znenie s českými i cudzojazyčnými titulkami) bez bonusov a tentoraz i bez českého dabingu.

Jaroslav Procházka