Koprodukčný dokumentárny film Odchádzania režisérky Miry Erdevičky prišiel koncom apríla do kín v Spojenom kráľovstve.

Americký cech scenáristov, zastupujúci viac ako 11-tisíc filmových a televíznych autorov, vstúpil začiatkom mája do štrajku, čím sa zastavila veľká časť americkej produkcie.

Mníchovský DOK.fest, ktorý sa konal od 3. do 14. mája, predstavil v sekcii To najlepšie z festivalov film Veroniky Liškovej Návštevníci.

Na Medzinárodnom festivale dokumentárneho filmu Beldocs v srbskom Belehrade, ktorý sa konal od 10. do 17. mája, uviedli v medzinárodnej súťaži film Pavly Maľárovej Územie fantázie. V sekcii Meteory sa premietali Poznámky z Eremocénu Viery Čákanyovej a v sekcii Ohňostroje KaprKód Lucie Královej.

Slovensko bolo čestným hosťom 9. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel, ktorý sa konal od 17. do 21. mája v marockom meste Tanger. Témou festivalu bolo Dedičstvo a identita. Festival premietol filmy Obrazy starého sveta a Papierové hlavy Dušana Hanáka, Slnko v sieti Štefana Uhra a animovaný film Zbojník Jurko Viktora Kubala. Okrem filmov sa marockým divákom predstavili diela piatich slovenských výtvarníkov.

Vo veku 78 rokov zomrel 18. mája v Salzburgu Helmut Berger. Rakúsky herec, ktorý bol v 60. a 70. rokoch hviezdou filmov Luchina Viscontiho, stvárnil výrazné postavy vo filmoch Súmrak bohov (za túto úlohu bol nominovaný na Zlatý glóbus), Ľudovít, Rodinný portrét, ako aj Záhrada rodiny Finzi-Continis Vittoria de Sicu. Jeho poslednou filmovou rolou bol aristokrat vo filme Sloboda Alberta Serru. „Nikdy sa neostýchal, pózoval nahý, otvorene hovoril o svojej bisexualite a nikdy mu nezáležalo na tom, čo si o ňom ľudia myslia,“ uvádza Európska filmová akadémia v spomienke na Helmuta Bergera.

Výročný online workshop časopisu Studies in Eastern European Cinema sa uskutočnil 19. mája pod názvom Canons in Eastern European Cinema and the Place of Eastern European Cinema in Global Canons (Kánony východoeurópskeho filmu a miesto východoeurópskeho filmu v globálnych kánonoch) a zazneli na ňom príspevky popredných medzinárodných odborníkov. Na záver workshopu sa uskutočnila aj prezenčná prednáška o tvorbe slovenskej režisérky Viery Čákanyovej, ktorú predniesla doc. Jana Dudková, PhD., z oddelenia vedy a výskumu Slovenského filmového ústavu ako hostka Univerzity stredného Lancashiru.

Kultúrny a literárny historik, teatrológ a dramatik Mišo Kováč-Adamov, ktorý výrazne formoval slovenské ochotnícke divadlo i jeho reflexiu, zomrel 21. mája vo veku nedožitých 93 rokov.

bar, mak