Cesta je cieľ

Prekonávanie dlhých vzdialeností, objavovanie neznámych miest našej planéty, súboj s hranicami našich schopností. Cesta fascinuje. Platí to aj pre debutový film mladého režiséra Mareka Mackoviča. Na dokumentárnej novinke Okhwan na ceste za slobodou spolupracoval s kameramanom Martinom Štrbom a aj jeho meno upozorňuje, že do tunajších kín sa dostáva originálny titul, ktorý má zároveň spoločenský presah.

Úspešný podnikateľ rozpustil fungujúcu firmu a v roku 2001 vyrazil na cestu okolo sveta. Kórejčan Okhwan Yoon prešiel 192 krajín s cieľom zjednotiť Kóreu. Námet, ktorý pripomína modernú oscarovú drámu, sa mladému slovenskému filmárovi doslova priplietol do cesty. „Bol som s priateľkou na cyperskom letisku a mali sme sedem hodín do odletu. Zatvoril som oči a rozhodol sa, že natočím svoj vlastný film. Potom som pustil všetky myšlienky a len tak som bol. Zrazu ma niekto poklepal po pleci s otázkou, či ho môžem odfotiť. Bol to Okhwan Yoon. Dali sme sa do reči a po štyroch hodinách Okhwanových príbehov som mu povedal: Okhwan, spravím o tebe film,“ objasňuje prvé stretnutie s nezvyčajným hrdinom Marek Mackovič.

Na veľkom príbehu odhodlaného muža pracoval od roku 2009. „Okhwan je inšpirujúci človek a fascinujúci námet, ale celý čas som nevedel, čo je jeho príbeh, ako ho vyrozprávať a kde sa vlastne končí. A to bolo práve to najdôležitejšie. Je to človek, ktorého nemôžete uchopiť žiadnymi slovami. Je plný protikladov. Nesmierne vytrvalý, ale ľahko dokáže vybuchnúť. Nepotrebuje na život nič, ale vie byť náročný. Chvíľu ho vnímate ako hrdinu, chvíľu ako blázna. V každom prípade to otrasie vaším pohľadom na svet a na stretnutie s ním nikdy nezabudnete,“ približuje režisér. A ako vnímal Okhwanovo donkichotovské snaženie spojiť Severnú a Južnú Kóreu? „Človeka musí napadnúť, či pred niečím neuteká, keď 11 rokov bicykluje po svete. Do akej miery je jeho motivácia zjednotenia Kórey čistá. Ja by som povedal, že sa to nevylučuje. Rozdelenie Kórey rozdelilo rodiny najstráženejšou hranicou sveta. Okhwan prišiel v mladom veku o rodičov. Jeho národ je nezmyselne rozdelený a pre neho je to niečo ako rozpadnutá rodina, ktorú by chcel vidieť znovu spoločne obedovať. Aspoň tak to vnímam.“

Mackovičova novinka na seba upozornila vo svete už dávnejšie. Zábery z Okhwanovej cesty po Nepále totiž použili v projekte Life in a Day (2011) oscarový režisér Kevin Macdonald a jeho spolupracovníčka Loressa Clisby. „To je príbeh na samostatný film. Náš materiál vybrali z viac ako 80 000 videí medzi top 15, z ktorých postavili základnú štruktúru filmu, a to aj napriek tomu, že sa nám nepodarilo natočený materiál poslať z Nepálu do uzávierky súťaže. Uvedomil som si, že robíme film o chlapíkovi, ktorý chce dokázať, že nemožné je možné, a nám sa to s filmom podarilo,“ komentuje Marek Mackovič. A zároveň si pochvaľuje spoluprácu s kameramanom Martinom Štrbom: „Je to predovšetkým skvelý človek. V mnohých veciach máme podobný pohľad na svet. Je mi ľudsky blízky, preto spolupráca nemohla byť iná ako dokonalá. Martin je veľká opora a práca s ním nikdy nebola prácou, oplývala ľahkosťou, aj keď niektoré dni boli naozaj náročné.“

Autor filmu je presvedčený, že Okhwanova cesta sprostredkúva odkaz, ktorý divákov dokáže osloviť. „Tento príbeh je univerzálny a verím, že aj ľahko pochopiteľný. Každý z nás má niekedy chuť zdrhnúť a každý z nás sa zamýšľal nad vecami, ktoré rieši Okhwan. Má zmysel drieť v práci od rána do večera, aby si človek mohol kúpiť väčšie auto? Má zmysel nasledovať svoj sen? Môže jeden človek vo svete niečo zmeniť? Kde sú moje hranice? Ako byť šťastný? Okhwan si v živote vybral vždy tú cestu, ktorú by sme sa my báli čo i len zvažovať.“

Prečo by teda mali diváci zájsť do kina na slovenskú dokumentárnu novinku Okhwan na ceste za slobodou? „Chcel by som, aby sa o filme nehovorilo ako o dokumentárnom, v tom zmysle, že je to nuda alebo len niečo pre úzku skupinu intelektuálov. Chcel som, aby to bol film, ktorý vás vtiahne do deja a sprostredkuje silný zážitok, ako každý dobrý film. Ak chcete silný zážitok a videli ste už všetkých supermanov, máte možnosť spoznať autentického hrdinu z reálneho sveta. Tento film vás buď inšpiruje, nahnevá, alebo poteší. Určite budete o ňom hovoriť kamarátom ešte o dva týždne,“ myslí si režisér, scenárista a oduševnený rozprávač Marek Mackovič.


Okhwan na ceste za slobodou (r. Marek Mackovič, Slovensko, 2016)
► Celkový rozpočet filmu: 320 000 eur (podpora z Audiovizuálneho fondu: 83 800 eur, podpora RTVS v rámci zmluvy so štátom: 20 000 eur; všetky sumy sú bez DPH)
Počet kópií, v ktorých sa film bude distribuovať v slovenských kinách: 4 DCP a 5 DVD

Robert Pospiš ( filmový publicista )
FOTO: Filmpark production