Šťastný človek bude mať premiéru na Hot Docs v Toronte

Nový slovenský film Šťastný človek režisérky Sone G. Lutherovej, ktorý vznikol v produkcii Azyl Production, bude mať 1. mája svetovú premiéru na najväčšom dokumentárnom festivale v Severnej Amerike Hot Docs Canadian International Documentary Festival v programe The Changing Face of Europe. Príbeh spisovateľa Marvina, ktorý sa spolu so svojím partnerom presťahoval do Švédska a v roku 2018 sa vyoutoval ako transmuž, je „dojemnou štúdiou o dôležitosti autentického vyjadrenia rodovej identity“, píše Selina Crammond pre webovú stránku Hot Docs Canadian International Documentary Festival. V rovnakej sekcii sa na festivale predstaví aj ďalší slovenský film – Návštevníci režisérky Veroniky Liškovej, ktorý 11. mája prichádza do slovenských kín. Rozpráva o mladej antropologičke, ktorá sa s manželom a tromi deťmi presťahuje na Špicbergy v Nórsku, aby pozorovala, ako sa mení život v polárnych oblastiach.

bar

5×5 európskych filmov v piatich kinách zadarmo

V máji sa uskutoční ďalší ročník populárneho Minifestivalu európskeho filmu 5x5. Päticu európskych filmov podporených v rámci programu Kreatívna Európa, podprogramu MEDIA premietnu v piatich slovenských mestách v kinách siete CINEMAX. Úspešné a ocenené európske filmy Dobrý šéf (Španielsko), Korzet (Rakúsko, Luxembursko, Nemecko, Francúzsko), Banger (Česko), Trojuholník smútku (Švédsko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko) a Smolný pich aneb pitomý porno (Rumunsko, Chorvátsko, Česko, Luxembursko) sa budú premietať postupne v Bratislave (16. – 18. mája), v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici a Žiline (vo všetkých štyroch kinách v termíne 22. – 24. mája). Vstup na všetky predstavenia je voľný – pozývame vás do kina.

vs

Novým predsedom rady AVF je Dušan Zbudila

Rada Audiovizuálneho fondu na svojom zasadnutí zvolila za svojho predsedu Ing. Dušana Zbudilu na obdobie dvoch rokov do 31. marca 2025. Rada je najvyšším štatutárnym orgánom fondu a rozhoduje najmä o strategických cieľoch, prioritách a kritériách podpory, aj o spôsobe jej poskytovania. Rada má 9 členov, jej podpredsedníčkou je Barbora Struss a ďalšími členmi sú Richard Kováčik, Jelena Paštéková, Radoslav Remšík, Slavomíra Salajová, Vincent Štofaník, Marta Švecová a Zuzana Gindl-Tatárová.

red

Creative Europe Desk Slovensko informuje

Už 16. mája 2023 má uzávierku výzva CREA_MEDIA-2023-TVONLINE, ide o podporu pre projekty určené na televízne vysielanie a online platformy a pre nezávislých producentov. Na projekte sa musia zúčastniť minimálne dve televízne stanice alebo dve rôzne platformy v rôznych štátoch MEDIA, a to buď formou koprodukcie (v tom prípade majú práva na 10 rokov), alebo ako vysielateľ (v tomto prípade majú práva maximálne na 7 rokov, po ich uplynutí sa musia práva vrátiť producentovi). Zároveň musí žiadateľ preukázať, že má minimálne 40 % financovania zabezpečených z tretích zdrojov. Podpora je vo výške maximálne 20 % z celkového rozpočtu.

V uplynulých dňoch zverejnila EACEA výsledky výzvy medzisektorovej oblasti Journalism Partnerships - CREA-CROSS-2022-JOURPART. V jej rámci získalo 5 slovenských spoločností podporu v celkovej výške 616 540,50 eur ako partneri projektov. Podrobnejšie informácie zverejníme, keď všetky spoločnosti uzavrú zmluvu s Európskou komisiou. Úspešným žiadateľom srdečne gratulujeme.

vs

Silné slovenské zastúpenie v Kine na hranici

Filmová prehliadka Kino na hranici, ktorej 25. ročník sa koná od 29. 4. do 3. 5. v Českom Těšíne, uvedie v programe viaceré slovenské filmy. V rámci Vyšehradského kulinárskeho leta sa budú premietať snímky Petra Solana Kým sa skončí táto noc, Juraja Herza Sladké starosti a Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny. Juraja Jakubiska pripomenie premietanie filmu Sedím na konári a je mi dobre. Zo slovenských noviniek predstaví festival viacero menšinových slovenských koprodukcií s Českom, ale aj slovenské majority, ako sú Invalid (r. Jonáš Karásek), Kôň (r. Martin Šulík), Moc (r. Mátyás Prikler), Obeť (r. Michal Blaško), Piargy (r. Ivo Trajkov), Plastic Symphony (r. Juraj Lehotský), Slúžka (r. Mariana Čengel Solčanská), Svetlonoc (r. Tereza Nvotová), Zošalieť (r. Zuzana Piussi), ±90 (r. Marek Kuboš), Turnus (r. Jaro Vojtek), Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha (r. Martin Palúch). Do programu prehliadky sa dostali aj dva krátke slovenské krátke filmy Musíme prežiť: Fukušima! (r. Tomáš Krupa) a Zjavenie Jána (r. Andrej Kolenčík).

red

Websterovci súťažia na libereckom Anifilme

Animovanú snímku Websterovci vo filme režisérky Kataríny Kerekesovej uvedie v medzinárodnej súťaži celovečerných filmov liberecký Anifilm, ktorý sa koná od 2. do 7. 5. Klip Ivana Uličného Veneer: Consumer Tax sa tu bude premietať v medzinárodnej súťaži videoklipov a v sekcii Český obzor uvedú koprodukčnú snímku Filipa Diviaka Volám sa Edgar a mám kravu. Do sekcie Európsky krátky film pre deti zaradili snímku Krížom krážom v réžii Niny Rybárovej a Tomáša Rybára.

mak

Mimi na festivale v Zlíne

Zo zhruba 1 500 prihlásených filmov vybrali do 63. ročníka Medzinárodného festivalu filmov pre deti a mládež v Zlíne 283 snímok z 50 krajín sveta. Je medzi nimi aj Mimi režisérky Miry Fornay a koprodukčná snímka Filipa Diviaka Volám sa Edgar a mám kravu. Festival sa koná od 1. do 7. júna.

mak

Študentské filmy v Univerzitnom kine Scala

Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovej univerzity v Brne, ktorý rozvíja tvorivé schopnosti študentov a takisto ich schopnosti pri organizovaní festivalu, sa uskutoční v piatok 19. 5. v Univerzitnom kine Scala v Brne a na Fakulte informatiky MU. Téma 23. ročníka znie: „Na hrane“.

red

Websterovci aj Svetlonoc na Netflixe

Začiatkom apríla sa na streamovacej platforme Netflix objavili Websterovci vo filme Kataríny Kerekesovej, ktorí mali premiéru v slovenských a českých kinách v októbri minulého roka. Príznačne počas Veľkej noci na Netflixe pre český a slovenský trh pribudol aj film Svetlonoc režisérky Terezy Nvotovej, ktorý zobrazuje okrem iného tradíciu oblievačky a šibačky. Svetlonoc mala zároveň televíznu premiéru na obrazovkách koproducentského RTVS. Jednotka snímku uviedla po vyhlásení 12. ročníka cien Slnko v sieti.

Vladimír Obšil (11. 12. 1957 – 30. 3. 2023 )

Člen Činohry Slovenského národného divadla Vladimír Obšil zomrel vo veku 65 rokov 30. marca 2023. Obšil sa narodil v Prachaticiach v Českej republike. Štúdium na VŠMU ukončil v roku 1981 a odvtedy bol aj členom Činohry SND. Účinkoval vo viac než piatich desiatkach televíznych filmov, v mnohých seriáloch a rozhlasových hrách. Jeho poslednými filmovými úlohami boli postavy vo výrazných celovečerných slovenských hraných filmoch Ďakujem, dobre (r. Mátyás Prikler), Červený kapitán (r. Michal Kollár), Služobníci (r. Ivan Ostrochovský) a Muž so zajačími ušami (r. Martin Šulík). Obšilovým posledným divadelným predstavením bola repríza inscenácie Špina. „Jeho dynamické herectvo so zmyslom pre decentnú karikatúru, ale aj sugestívne stvárnenie postáv charakteristických svojou úprimnosťou a vierou v dobro obohacovali inscenácie našej prvej divadelnej scény vyše štyridsať rokov,“ uviedol Divadelný ústav.

bar

Novým prezidentom asociácie strihačov je Michal Kondrla

Asociácia slovenských filmových strihačov (ASFS) prijala do svojich radov nových riadnych členov a členky. Stalo sa to v stredu 5. 4. počas valného zhromaždenia v Bratislave v Novej Cvernovke. Novými riadnymi členkami a členmi sa stali Katarína Pavelková, Martin Malo, Martin Piga, Maté Csuport a Simona Vallovičová. Týmto krokom vzrástol počet riadnych členov a členiek asociácie na 32. Ďalším bodom programu bola voľba nového prezídia. Spomedzi 8 kandidátov zvolilo valné zhromaždenie 5-členné prezídium v zložení Richard Chomo, Peter Harum, Michal Kondrla, Peter Morávek, Katarína Pavelková. Prezídium následne zvolilo nového prezidenta ASFS, ktorým sa na funkčné obdobie troch rokov stal Michal Kondrla. Za tajomníka ASFS bol zvolený Peter Morávek. Valné zhromaždenie sa poďakovalo Marošovi Šlapetovi za prácu v pozícii prezidenta Asociácie slovenských filmových strihačov od jej obnovenia v roku 2016. Zároveň vyzdvihlo vysoko edukatívny a propagačný zmysel aktivít, ktoré ASFS v uplynulom období organizovala, a to najmä odovzdávanie Cien ASFS a workshop Sweet 16(mm), na ktorom sa zúčastnili študenti 1. ročníkov Ateliéru strihovej skladby a Ateliéru kameramanskej tvorby FTF VŠMU. ASFS prejavila záujem v týchto aktivitách pokračovať a popri nich sa venovať ďalším, ktoré budú propagovať profesiu filmového strihu.

bar

Novou prezidentkou asociácie kameramanov je Lucia Zavarčíková

Asociácia slovenských kameramanov (ASK) má novú prezidentku, je ňou kameramanka Lucia Zavarčíková, ktorá vo funkcii strieda Lukáša Terena. V histórii asociácie je to prvýkrát, čo na jej čele stojí žena. Lucia Zavarčíková pochádza z Bratislavy, no kameru vyštudovala v San Franciscu a Los Angeles. Najbližšie sa predstaví svojou masterclass, ktorú ASK avizuje v rámci programu Art Film Festu v Košiciach. Jednou zo základných priorít asociácie zostáva posilňovanie komunity kameramanov/kameramaniek a filmárov/filmáriek na Slovensku. Do 5-členného prezídia kandidovalo 11 členov a členiek asociácie. Jednotne vo svojich príhovoroch upriamili pozornosť na dôležitosť budovania komunity kameramanov a filmárov na Slovensku, vzájomnú spoluprácu či výmenu profesionálnych a osobných skúseností. Okrem dvoch doterajších členov prezídia Lukáša Terena a Nora Hudeca, ktorí opäť získali podporu, si členovia zvolili do prezídia aj Luciu Zavarčíkovú, Radku Šišulákovú a Nicka Kollára. Asociácia má aktuálne vyše 50 členov a členiek.

bar