Pêle-mêle, ale celé

Medzinárodná výmena filmových materiálov – jej fungovanie bolo v týchto textoch spomenuté už viackrát – umožňovala režisérovi týždenníka skladať šoty z rôznych kútov sveta do tematických blokov.

Napríklad hneď v prvom čísle (TvF 37) sa „stretli“ raky, čmeliaky a parížske holuby. Kým raky do Paríža dovážali, holuby z nich vyvážali. (Neúspešne, vždy prileteli späť!)

Týždenník č. 39 sa sústredil na tému alkoholizmu: najprv síce spropagoval novú technológiu spracovania chmeľu a objavil romantiku juhomoravského vinobrania, no potom ukázal aj tých, ktorí to s konzumáciou príslušných mokov prehnali a skončili v protialkoholickej liečebni v Bechyni.

Štyridsaťdvojka potešila motoristov: autosalón vo Frankfurte nad Mohanom predstavil novinky, preteky cestovných automobilov v Budapešti ukázali súťaživosť a raritou bola motorka v Mníchove veľká ako kolobežka.

Nezabudlo sa ani na diváčky (č. 44): prehliadka nádherných diamantových šperkov aj nové trendy svetovej a československej módy. Dozvieme sa, že Poľky uprednostňujú topánky z Československa a naše ženy – maďarské.

Tematické bloky magazínového charakteru boli pre diváka zaujímavejšie; dialo sa to síce aj za cenu utlmenia bezprostrednej aktuálnosti, to však už nehralo prím. (Oveľa neskôr sa ukázalo, že tento štýl traktovania tém viedol k monotematickým formátom, ale na to si ešte počkáme.)

Týždenníky z jesene ďalšími importovanými snímkami ešte pripomenuli leto na atlantickom brehu Francúzska (č. 40) či na Kube (č. 41).

Starosti s elektrickou energiou boli aj pred šesťdesiatimi rokmi: nebola drahá, ale bolo jej jednoducho málo! Hydrocentrály „vyschli“ a parné elektrárne nie a nie dostavať (išlo o Nováky v č. 42).

Ďalšia kritika sa týkala starostlivosti o najmladších: v Bratislave vystavali obrovské sídlisko (Štrkovec a ďalšie štvrte) a jaslí nikde (č. 38). V Kladne síce materskú školu majú, dokonca s celotýždennou prevádzkou, ale... Niektoré mamičky to zneužívajú a na deti po celý týždeň „úplne zabudnú“. Hoci by nemuseli (č. 43).

Na záver niečo úsmevné: v reportáži zo súťaže spoločenských tancov v Ostrave (č. 44) reportér konštatuje, že „naša mládež má rada rýchle pohybové tance. A to by si mali uvedomiť naši kultúrni a osvetoví pracovníci.“ Konkrétny recept nebol zverejnený...

FILMOVÉ TÝŽDENNÍKY NA TA3 – MÁJ 2023
Týždeň vo filme č. 37 – 38/1963 – 6. 5. o 7.30 hod. a 7. 5. o 14.30 hod.
Týždeň vo filme č. 39 – 40/1963 – 13. 5. o 7.30 hod. a 14. 5. o 14.30 hod.
Týždeň vo filme č. 41 – 42/1963 – 20. 5. o 7.30 hod. a 21. 5. o 14.30 hod.
Týždeň vo filme č. 43 – 44/1963 – 27. 5. o 7.30 hod. a 28. 5. o 14.30 hod.

Milan Černák