Mária Ferenčuhová

Začiatkom apríla sa v hlavnom meste konal tradičný bratislavský maratón. Mal pekné motto: „Víťazom je každý, kto sa postaví na štart a prekoná sám seba!“ A naozaj: na každého, kto sa zaregistroval, zaplatil štartovné a dobehol do cieľa, čakala medaila aj s menom. Bežal sa maratón, polmaratón, desiatka, ba aj bratislavská míľa, nechýbali detské behy, dokonca ani preteky lezúňov na päť metrov. Na štartovej listine sa objavilo takmer 11 000 mien. A hoci na stupne víťazov mohli vyjsť len tí najrýchlejší, ocenenie dostali naozaj všetci. Na sociálnych sieťach sa mohli popýšiť fotkou z cieľa, s medailou na krku. Napokon, už to, že sa zúčastnili na niektorej z disciplín a došli do cieľa, je záslužné.

Tak ako sa ktokoľvek, kto dokáže čo-to odbehnúť, môže prihlásiť na bežecké preteky, aj filmári môžu svoje filmy prihlasovať na festivaly od výmyslu sveta. Napríklad platforma Film Freeway ich združuje celé tisíce. Je používateľsky veľmi prístupná: stačí sa zaregistrovať a môžete svoj film prihlasovať, kam si zmyslíte. Na niektoré festivaly dokonca nepotrebujete ani štartovné, inde vám zase postačí celkom skromný rozpočet. Veľkú trojku Berlín, Cannes a Benátky na Film Freeway síce nenájdete, no na platforme má svoj online formulár napríklad aj Sundance Film Festival, naša Fest Anča či Jeden svet.

Ale číhajú tu aj predátorské festivaly, ktoré – podobne ako predátorské vydavateľstvá v akademickom svete, posadnutom scientometriou – počítajú s tým, že filmári si občas chcú tak trochu vylepšiť kredit. Počuli ste už napríklad o BIFA – Bratislava International Film Awards? Ja nie. Podľa Film Freeway by však BIFA mali fungovať už dva roky (pripomínam, že bola pandémia) a mali by sa konať – čuduj sa svete – priamo v Kine Lumière, ktoré sa práve rekonštruuje. Vedenie kina pritom o cenách BIFA vôbec nič netuší. V košickom kine Úsmev zasa „operujú” až dva medzinárodné festivaly: celkom nový Košice Independent Film Festival a Heart of Europe International Monthly Film Festival, ktorý ročne odovzdá vyše sto cien a napokon (možno) zorganizuje jednu projekciu absolútnych víťazov festivalu.

V apríli sa odovzdávali národné filmové ceny Slnko v sieti, ktoré vyhlasuje Slovenská filmová a televízna akadémia. Gratulujem všetkým oceneným a želám sebe aj im, aby sa v našom filmárskom svete relevantné ocenenia čo najmenej miešali s predátorskými.