Babylon
(Magic Box)

Babylon je synonymom spektakulárnej veľkoleposti, opulentného a nekontrolovaného bohatstva a rozmachu, zhýralosti a dekadencie, zmätku a úpadku. Babylon symbolizuje nespútanosť, pôžitkárstvo, prchavý úspech, márnivosť a pominuteľnosť. Symptomaticky nazval svoj film ambiciózny a úspešný režisér Damien Chazelle, autor snímok Whiplash či La La Land (ocenený aj Oscarom za réžiu).

Babylon je kronikou Hollywoodu na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia, jednom z najzásadnejších filmových míľnikov, ktorým bol prechod od nemých „obrázkov“ do zvukovej éry. Vyše trojhodinová freska mapuje prostredníctvom fiktívnych hrdinov všetky aspekty Hollywoodu, ktoré z neho urobili továreň na sny. Továreň pred divákmi harmonickú a nablýskanú, ukrývajúcu za kulisami osudy ešte dramatickejšie, než sú príbehy na striebornom plátne. Chazelle do filmu vložil svoj celoživotný obdiv k hudbe i ku kinematografii. Svoje obrazy – často v jednom zábere – skladá z umne choreograficky rozvrstvených mizanscén a často bizarných i šokujúcich výjavov. Ponúka pohľad za oponu, obdivný, ale aj surový, a je na divákovi, či prijme, alebo odmietne jeho pravidlá hry. Vlažný divácky ohlas tohto precízne inscenovaného opusu pravdepodobne demotivoval distribútora, aby na DVD umiestnil bonusové materiály; film sa dostal na tento druh nosiča v obrazovom formáte 1 : 2,39, so slovenskou a s českou titulkovou podporou originálneho znenia, bez dabingu.

Barton Fink
(Magic Box)

Bratia Coenovci patria k najoriginálnejším autorským dvojiciam, ktoré dokázali preraziť v Hollywoode. Ich tvorba nepozná tematické, žánrové či interpretačné obmedzenia. S originalitou sebe vlastnou dokážu pred diváka predstúpiť s gangsterskou drámou i absurdnou komediálnou groteskou a odhadnuteľnosť ich scenáristických kľučiek je bez funkčnej krištáľovej vešteckej gule rovná nule. Barton Fink je autor, ktorému úspešná broadwayská inscenácia otvorí dvere do mekky filmu. Podľa zákona schválnosti ho však práve pred týmto veľkým životným krokom postihne autorský blok. Nevšedný návod, ako sa s niečím podobným na začiatku 40. rokov minulého storočia vyrovnať, ponúkajú Coenovci vo svojom filme.

Barton Fink sa v našej DVD distribúcii objavil už v roku 2009. V roku 2011 nasledovalo blu-ray vydanie vo vysokom rozlíšení. Na to umiestnil majiteľ celosvetových práv Universal i české titulky, no jeho cesta do našej distribúcie trvala nakoniec celých 12 rokov. Paradoxom je, že kým na DVD sa vyskytli aj bonusy, blu-ray ostal divákom akékoľvek ďalšie materiály o filme dlžný.

Frajer Luke
(Magic Box)

Frajer Luke – je to prezývka protagonistu v nezabudnuteľnom podaní Paula Newmana – napĺňa všetky znaky kultového filmu. Drámu nezlomného väzňa a nezdravo optimistického sympatického darebáka Luka sprevádzajú nezabudnuteľné výstrelky v podobe bezstarostného ničenia verejného majetku, odporu voči akejkoľvek autorite alebo nepremyslená účasť na rôznych stávkach, ako je napríklad pojedanie 50 vajec natvrdo. Pohľad do tábora nútených prác, kam sa Luke za svoje ľahkovážne správanie dostáva, nakrútil Stuart Rosenberg ako alegóriu na neslobodu potláčajúcu akúkoľvek individualitu. A napriek tomu, že sa príbeh, ktorý vychádza z rovnomennej predlohy Donna Pearcea, odohráva na sklonku 40. rokov minulého storočia, zarezonoval nielen v rokoch 60., ale svoju univerzálnosť si uchováva dodnes.

Po dvoch DVD vydaniach (edícia DeLuxe a edícia s pridaným dabingom), ktoré sa objavili aj u nás, sa spoločnosť Warner Bros. rozhodla toto divácky i umelecky vďačné dielo vydať aj v 4K rozlíšení na nosiči UHD. Do našej distribúcie sa tento film teda dostáva v najreprezentatívnejšej podobe; disk ponúka okrem českej jazykovej podpory (dabing a titulky) aj komentár autora Newmanovej biografie Erica Laxa a cca 30-minútový dokument nazvaný A Natural Born World Shaker: Ako sa nakrúcal Frajer Luke. Aj ten obsahuje české titulky.

Jaroslav Procházka