Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vymenovala 23. marca 36 nových profesorov, medzi nimi aj pedagóga Katedry filmových štúdií Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, filmového teoretika a kritika prof. PhDr. Martina Ciela, PhD. „Čakajú vás ďalšie príležitosti viesť dialóg so študentmi, otvárať im dvere k novým poznatkom, ale aj k schopnosti získavať ich samostatne, k návyku bádať a pracovať na rozširovaní svojho poznania. Máte šancu viesť mladých ľudí k tvorivosti a k rozvíjaniu kritického myslenia,“ adresovala vymenovaným v príhovore Zuzana Čaputová.

V marci 2023 ukončili prvú fázu natáčania celovečerného slovenského filmu Miki režiséra Jakuba Kronera, ktorý sa sústreďuje na osobnosť notoricky známeho mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka. Nakrúcanie bude pokračovať počas celého roka 2023 a premiéra v slovenských kinách je predbežne plánovaná na máj 2024.

Žilinský festival venovaný animovanému filmu Fest Anča zverejnil 2. apríla výber filmov 16. ročníka, ktorý sa bude konať od 29. 6. do 2. 7. Na festival tento rok tvorcovia prihlásili takmer 1 400 filmov zo 73 krajín sveta. Z nich predvýberová komisia vybrala takmer 230 filmov. Do hlavnej súťaže tento rok komisia vybrala 33 filmov, z ktorých je až jedna tretina študentských. Tie budú súťažiť o cenu Anča Award za najlepší študentský krátky animovaný film. „Každý ročník sa nesie v znamení silných študentských výpovedí, pričom nás veľmi teší, že môžeme sledovať, ako sa z mladých talentov postupne stávajú profesionáli a etablované mená animácie,“ povedala riaditeľka festivalu Ivana Sujová.

Na obrazovkách Českej televízie mal pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov televíznu premiéru dokument Ako som sa stala partizánkou slovenskej režisérky Very Lackovej.

Vo veku 88 rokov zomrel 6. apríla herec, scenárista a spisovateľ Jaroslav Ďuríček. Pôsobil v Dedinskom divadle a kabarete Tatra revue. Účinkoval aj v divadle Nová scéna a pracoval ako dramaturg redakcie zábavy v Československom rozhlase a televízii. Stvárnil aj desiatky televíznych a filmových postáv, a to napríklad v televíznych filmoch Sváko Ragan a Zypa Cupák, účinkoval aj v snímke Prípad krásnej nerestnice, ale aj v novších seriáloch Mafstory a Mesto tieňov.

Najznámejšej rómskej spisovateľke je venovaný nový televízny film O baripen – Odkaz Eleny Lackovej. Životopisnú dokumentárnu snímku, ktorú nakrútila režisérka Vera Lacková, uviedla v premiére Dvojka RTVS 8. apríla. Hlavnou sprievodkyňou snímky je herečka, speváčka a pravnučka spisovateľky Alžbeta Ferencová, známa v poslednom čase aj zo seriálu Iveta.

bar