César pre Moju afganskú rodinu

Celovečerný animovaný film Michaely Pavlátovej Moja afganská rodina, ktorý vznikol aj v slovenskej koprodukcii spoločnosti BFILM, získal francúzsku národnú filmovú cenu César v kategórii animovaných filmov. V nej boli nominované aj snímky Myška a medveď na cestách (r. Jean-Christophe Roger, Julien Chheng) a Mikulášove šibalstvá: Ako sa to celé začalo (r. Amandine Fredon, Benjamin Massoubre). Najviac, spolu až 11 nominácií mala dráma Louisa Garrela Nevinný, ktorá nakoniec získala dve ceny. Šesť cien si z udeľovania, ktoré sa konalo 24. februára, odniesol kriminálny triler Dominika Molla Noc 12. Zvíťazil aj v kategóriách najlepší film a réžia.

mak

České levy ocenili aj slovenských tvorcov

V hlavných kategóriách najlepší celovečerný hraný film a najlepšia réžia ocenili na jubilejnom, 30. ročníku Českých levov slovenskú minoritnú koprodukciu Il Boemo (r. Petr Václav). Do slovenskej filmovej distribúcie vstúpila 23. marca. Il Boemo ocenili aj za najlepší zvuk (Francesco Liotard, Daniel Němec), scénografiu (Irena Hradecká, Luca Servino), kostýmy (Andrea Cavaletto) a masky (Andrea McDonald). V kategórii najlepší televízny film alebo miniséria vyhralo Podezření slovenského režiséra Michala Blaška a producenta Jakuba Viktorína. Seriál Deväťdesiatky režiséra Petra Bebjaka a producenta Michala Reitlera vyhral v kategórii najlepší televízny seriál a zároveň získal Cenu filmových fanúšikov. Za najlepší animovaný film vyhlásili slovenskú koprodukčnú snímku Zuza v záhradách režisérky Lucie Sunkovej. Jonatan Pastirčák (Pjoni) a Ondřej Mikula (Aid Kid) získali Českého leva v kategórii najlepšia hudba za slovenský koprodukčný film Arvéd režiséra Vojtěcha Maška. Ten získal aj ceny za najlepší scenár (Vojtěch Mašek, Ján Poláček) a najlepšieho herca v hlavnej úlohe (Michal Kern).

bar

Kino Lumière premieta už aj v Slovenskej národnej galérii

Od utorka 21. marca môžu diváci Kina Lumière v čase rekonštrukcie jeho sídelných priestorov navštíviť premietania v kinosále Slovenskej národnej galérie. Kino Lumière bude v SNG premietať tri dni v týždni. Na úvodnej projekcii premietli historický životopisný film Dante talianskeho režiséra Pupiho Avatiho, ktorý pokračuje v dramaturgickej línii príbehov o umení a umelcoch. Film zároveň otvoril prehliadku filmov o talianskych génioch a rebeloch CinemArte: Dante, Pirandello a Caravaggio, ktorú Kino Lumière organizovalo v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom. „Veľmi nás teší, že dlhodobé partnerstvo Slovenskej národnej galérie a Kina Lumière stále pretrváva. Tentoraz naša spolupráca prinesie do priestorov SNG kvalitný a pestrý výber filmov, ktorý veríme, že ocenia návštevníci oboch týchto inštitúcií,“ povedala Klára Hudáková, manažérka pre publicitu Slovenskej národnej galérie. 

Kino Lumière tak od 20. marca premieta na dvoch miestach v Bratislave. V kinosále Slovenskej národnej galérie (vchod z Riečnej ulice) sa projekcie konajú v utorok, sobotu a nedeľu, v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU (na Svoradovej ulici) sú projekcie v stredu, vo štvrtok a v piatok. Vstupné na projekcie v SNG je 5 eur, v kinosále na FTF VŠMU 6 eur. Na väčšinu filmov sa dajú uplatniť zľavy: 1 euro pre seniorov, ZŤP, študentov a držiteľov preukazu filmového klubu 2023 a 2 eurá na kartu Lumierka.

bar

Novým umeleckým riaditeľom Art Film Festu je Martin Palúch

Novým umeleckým riaditeľom festivalu Art Film Fest a hlavným zostavovateľom jeho programu v roku 2023 sa stal Martin Palúch. Vo funkcii nahradil Petra Nágela. „K pozícii umeleckého riaditeľa Art Film Festu pristupujem s hlbokým rešpektom k jeho bohatej a pestrej histórii. Na tradíciu najväčšieho filmového podujatia u nás by som rád nadviazal zachovaním vysokej umeleckej úrovne programu,“ uviedol Palúch. „Budem sa snažiť, aby sme návštevníkom predostreli atraktívnu ponuku kvalitných filmov a zabezpečili príťažlivý sprievodný program s účasťou zaujímavých hostí a delegácií k filmom. Celý realizačný tím na tomto cieli intenzívne pracuje. Už teraz sa tešíme na budúce reakcie divákov i pozvaných tvorcov, ohlasy médií a názory zástupcov audiovizuálneho prostredia,“ dodal. Tohtoročný Art Film Fest sa bude konať po ročnej prestávke od 16. do 23. júna. Vzhľadom na mimoriadne komplikovanú ekonomickú situáciu v oblasti kultúry rozhodli organizátori definitívne o tom, že sa tento rok bude konať, až koncom februára. Festival ponúkne viac ako 130 projekcií celovečerných a krátkych filmov v minimálne šiestich kinosálach v Košiciach. Špeciálna spomienka in memoriam bude venovaná prezidentovi Art Film Festu Milanovi Lasicovi. Špeciálne sekcie budú venované aj Jurajovi Jakubiskovi a 60. výročiu založenia Slovenského filmového ústavu. Súčasťou festivalu bude aj industry program.

red

Filmy nominované na Slnko v sieti online na DAFilms.sk

Streamovací portál DAFilms.sk v spolupráci so Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou sprístupní online od 3. do 23. apríla vybrané nominované filmy, ktoré tento rok zabojujú o cenu Slnko v sieti. Nebudú chýbať hrané tituly, ako Piargy Iva Trajkova, či dokumentárne novinky, ako napríklad ± 90 Mareka Kuboša a Dežo Hoffmann – fotograf Beatles Patrika Lančariča. 

bar

Slnko v sieti pripomenie výročie SFÚ aj Koliby

Slovenská filmová a televízna akadémia, ktorej členovia hlasovaním rozhodujú o držiteľoch národných filmových cien Slnko v sieti, spustila aj tento rok internetové hlasovanie, v ktorom sa rozhodne o Diváckej cene. Do dvanásteho ročníka cien Slovenskej filmovej a televíznej akadémie bolo tentoraz prihlásených 24 hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. A prvý raz aj 5 snímok v kategórii televízny film/miniséria/seriál, kde je podmienkou prihlásenia ich originálny formát. Hlasovať možno na webovej stránke slnkovsieti.sk do 7. apríla. Laureátov cien vyhlásia v sobotu 15. apríla o 20.30 h v priamom prenose na Jednotke. „Tohtoročný slávnostný večer pripomenie z priestorov koncertného štúdia Slovenského rozhlasu niekoľko dôležitých míľnikov zo sveta domácej kinematografie – šesťdesiat rokov od založenia Slovenského filmového ústavu či sedemdesiat rokov od začiatku prevádzky filmových ateliérov na Kolibe,“ uviedli organizátori.

red

Filmový kabinet špeciál predstavuje Wernera Herzoga

Vzdelávací cyklus o dejinách kinematografie Filmový kabinet ponúkne Kino Lumière po niekoľkých odkladoch na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Uvádzať ho bude v apríli a máji. Cyklus vedie estetik a filmový teoretik Juraj Oniščenko a jeho témou je Werner Herzog, kľúčový predstaviteľ nemeckej i svetovej kinematografie. Na konte má takmer sedemdesiat hraných a dokumentárnych filmov. Filmový kabinet špeciál organizuje Slovenský filmový ústav v spolupráci s Goetheho inštitútom a osobnosť režiséra predstavuje pri príležitosti jeho 80. narodenín. „No skutočným dôvodom, prečo sme sa rozhodli venovať Filmový kabinet špeciál tomuto autorovi, je jeho aktuálna dôležitosť. Herzog veľmi pozoruhodne prepája minulosť a budúcnosť. V súčasnej postfaktickej dobe, keď sa spoločnosť triešti do protipólov konzervativizmu, hlásajúceho návrat k tradičným hodnotám, a progresivizmu, otočeného najmä do budúcnosti, sú autori, ktorí zobrazujú históriu s ohľadom na súčasnosť a demaskujú jej pseudohodnoty, zvlášť dôležití. Myslím, že to z Wernera Herzoga robí veľmi aktuálneho a hlbokého autora. Navyše sa mu to darí robiť nielen veľmi presne, ale aj príťažlivo pre diváka,“ povedal Juraj Oniščenko. Cyklus predstaví Herzoga prostredníctvom šiestich programových blokov. Prvý je naplánovaný na 12. apríla, keď sa bude premietať dokument o Klausovi Kinskom Môj najlepší nepriateľ (1999). Ďalšie projekcie sú naplánované na 19. 4., 26. 4., 3. 5. a 10. 5. a na FTF VŠMU postupne ponúknu filmy Fitzcarraldo (1982), La Soufrière (1977) a Fata Morgana (1970), Stroszek (1977) a Nosferatu – fantóm noci (1978).

red

Crème de la Crème až v roku 2024

Distribučná spoločnosť Film Europe začiatkom marca oznámila, že prehliadka francúzskeho filmu Crème de la Crème sa v roku 2023 nebude konať. Deviaty ročník sa tak presúva na rok 2024. „Z kapacitných dôvodov sme sa rozhodli tento rok nezrealizovať Crème de la Crème, pretože našou už niekoľkoročnou prioritou je výstavba butikového kina Edison Filmhub v Bratislave, ktorá práve vrcholí. Preto sa chceme na našu najväčšiu investíciu energicky a finančne sústrediť, keďže jej otvorenie je plánované na druhú polovicu roku 2023. Milovníci prehliadky Crème de la Crème v roku 2024 tak získajú nové elegantné kino a budú mať úplne nový zážitok,“ odôvodňuje rozhodnutie kreatívny riaditeľ spoločnosti Film Europe Dominik Hronec.

bar

Retrospektíva Jana Švankmajera

Mesiac apríl bude na platforme DAFilms.sk venovaný rozsiahlej retrospektíve surrealistického filmového mága Jana Švankmajera. Diváci si môžu online pozrieť celovečerné filmy KunstkameraHmyz, Spiklenci slasti a ďalšie. Kolekciu doplnia slávne krátke klasiky, ako napríklad Don Šajn, Tichý týden v domě či Rukavičkárna.

bar

Filmy Juraja Jakubiska na DAFilms.sk

Pri smutnej príležitosti úmrtia režiséra a scenáristu Juraja Jakubiska prináša portál DAFilms.sk programový špeciál venovaný tomuto výnimočnému autorovi. V rámci neho sú dostupné vďaka spolupráci so Slovenským filmovým ústavom filmy Kristove roky, Vtáčkovia, siroty a blázni, Nevera po slovensky, Tisícročná včela, Perinbaba, Pehavý Max a strašidlá, Sedím na konári a je mi dobre, ako aj film Portrét režiséra – dokumentárny film o osobnosti a tvorbe Juraja Jakubiska, ktorý režíroval Matej Mináč.

bar

Jakub Kroner nakrúca Černáka, do kín príde o rok

Prvá fáza nakrúcania najnovšieho filmu Jakuba Kronera o niekdajšom bosovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi sa skončila 22. marca. „Moje prvé dva filmy (Bratislavafilm, Lóve) boli o ľuďoch na okraji spoločnosti – díleroch, mafiánoch, zlodejoch áut. Tento žáner je mi blízky. Film Miki je pre mňa príležitosťou priniesť divákom film o antihrdinovi, hlave organizovaného zločinu deväťdesiatych rokov. Navyše – čo sa vo filmovom svete cení – na základe skutočných udalostí,“ povedal Kroner o svojom pripravovanom trileri z 90. rokov podľa scenára Mira Šifru, ktorému predchádzala dôkladná príprava, štúdium dostupných materiálov aj informácie priamo od Černáka. „Miki sa narodil v susednej dedine, desať kilometrov odo mňa, takže veľmi presne poznám svet, v ktorom vyrastal. Počas covidu sme pretelefonovali dohromady desiatky hodín, niekoľkokrát som za ním bol aj osobne v Leopoldove. Myslím, že počas toho pochopil, že nemá zmysel nič skrývať,“ povedal Šifra. „Plne si uvedomujem, že som napísal film o mužovi, ktorý má prsty v smrti desiatok ľudí. Nechcel som pritom budovať kult jeho osobnosti ani jeho činy ospravedlňovať. Pristupoval som však k nemu bez predsudkov – chcel som totiž pochopiť, čo jeho príbeh hovorí o Slovensku, na ktorom som vyrastal aj ja sám.“ Hlavným kameramanom filmu je Mário Ondriš, architektom Erik Ivančík, kostýmovou výtvarníčkou Sandra Žigová a umeleckou maskérkou Andrea Štrbová. Producentmi filmu sú Zuzana Mistríková (PubRes), Radovan Gerek (Regia Civitas Productions) a David Blümel (Europeana Production). „Príbeh bývalého bosa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka je imanentnou súčasťou dejín Slovenska deväťdesiatych rokov. Rokov, v ktorých sa synonymom úspechu stala schopnosť presadiť sa za akúkoľvek cenu. V politike i mimo nej. A tí, čo sa bezškrupulózne vyškriabali na vrchol, sú na Slovensku už tri desaťročia predmetom obdivu. Stali sa ,vzormi‘. Preto je o deväťdesiatych rokoch potrebné hovoriť. Pretože v nich má korene hlboká kríza dnešnej spoločnosti,“ povedala producentka Zuzana Mistríková. Černáka vo filme, ktorý by sa mal k divákom dostať na budúci rok v máji, stvárni Milan Ondrík. V ďalších úlohách sa predstavia Michal Kubovčík, Anna Javorková či Rebeka Poláková. Nakrúcanie filmu sa skončí v decembri.

red

Sedem Oscarov pre Všetko, všade, naraz

Na slávnostnom ceremoniáli odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS), ktorý sa uskutočnil 12. marca, dostal najviac ocenení film Všetko, všade, naraz. Premenil tak 7 z celkových 11 nominácií. Bol ocenený v kategóriách najlepší celovečerný film, najlepšia réžia (Dan Kwan, Daniel Scheinert), najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Michelle Yeoh ako prvá ázijská víťazka svojej kategórie), najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Ke Huy Quan), najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Jamie Lee Curtis) a najlepší pôvodný scenár (Dan Kwan, Daniel Scheinert) a strih (Paul Rogers). Film Na západe nič nové režiséra Edwarda Bergera premenil z 9 nominácií ceny v kategóriách najlepší cudzojazyčný film, najlepšia kamera (James Friend), najlepšia výprava (Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper) a najlepšia hudba (Volker Beretelmann). Film Duchovia Inisherinu Martina McDonagha prekvapivo nepremenil ani jednu z 9 nominácií. 

bar

Creative Europe Media Desk Slovensko informuje

EACEA zverejnila základné výsledky dvoch výziev s uzávierkou v roku 2022, pre slovenských žiadateľov sú viac než pozitívne. Detailné výsledky bude možné zverejniť až po podpise zmlúv medzi spoločnosťami a EACEA.

V rámci výzvy CREA-MEDIA-2022-CODEV (Vývoj koprodukčných európskych projektov) získali 4 slovenské spoločnosti celkom 131 741,50  eur, v rámci výzvy CREA-MEDIA-2022-TVONLINE ( TV a online projekty) jedna slovenská spoločnosť   92 100 eur.  V prípade TV podpory ide po dlhom čase o ďalší úspešný slovenský projekt.

V apríli budú mať uzávierky viaceré výzvy MEDIA : CREA-MEDIA-2023-CODEV,  European co-development (Vývoj koprodukčných európskych projektov), uzávierka je 26. 4. , CREA-MEDIA-2023-FILMDIST , European Film Distribution, (Európska filmová distribúcia – automatická podpora) uzávierka je 27.4.; a tiež dve výzvy medzisektorovej oblasti, CREA-CROSS-2023-INNOVLAB, Innovation Lab , uzávierka je 20.4. a CREA-CROSS-2023-JOURPART-COLLABORATIONS , CREA-CROSS-2023-JOURPART-PLURALISM , Journalism partnerships, uzávierka je 27.4. Viac informácií o podmienkach pre uchádzačov a projekty  a tiež záznamy z bruselských webinárov nájdete na našej webovej stránke www.cedslovakia.eu.

vs