„Československo som prvýkrát navštívil v roku 1973. Mal som v pláne študovať dejiny českého a slovenského filmu (a tajne, samozrejme, novú vlnu). V jednom rozhovore v Slovenskom filmovom ústave mi povedali, že by som si naozaj mal pozrieť film Čekají na Godota. Keď som sa na druhý deň vrátil, aby som si ho pozrel, záhadne zmizol,“ píše o Jurajovi Jakubiskovi vo svojom texte britský expert na českú a slovenskú kinematografiu Peter Hames. K životu a tvorbe režiséra Juraja Jakubiska sa v aprílovom čísle vraciame viacerými textami. V rubrike Z filmového archívu do digitálneho kina pripomíname dokument Portrét režiséra, ktorý o ňom v 80. rokoch nakrútil Matej Mináč a vystupuje v ňom aj Federico Fellini. V rubrike In memoriam na režiséra spomínajú Dušan Hanák, Peter Hames, Patrik Pašš, Jozef Paštéka a Dodo Šimončič a obsiahlejším materiálom o Jakubiskovi prispel v rubrike Pohľad zvonka aj scenárista, režisér, kurátor a expert na kultové východoeurópske filmy Daniel Bird.

Témou čísla je 60 rokov Slovenského filmového ústavu. Budeme sa k nej v nasledujúcich vydaniach Film.sk vracať; v aprílovom čísle ju otvárame prehľadom histórie tejto inštitúcie a citátmi z listov, ktorými ocenili spoluprácu so SFÚ partneri zo zahraničia. Napríklad aj z nemeckého Berlinale, o ktorom píšeme v rubrike Ohlasy, rovnako ako o marcových podujatiach Febiofest a Visegrad Film Forum.

Medzi domácimi novinkami, ktoré prídu do distribúcie v apríli, je tentoraz očakávaný film Moc Mátyása Priklera, hraný debut Zuzany Piussi Zošalieť, koprodukčný experimentálny dokument KaprKód Lucie Královej aj detská minoritná koprodukcia Ako som sa naučila lietať Radivojeho Andrića.

V bloku recenzií nájdete novinku Vitalija Manského a Jevhena Titarenka Východný front, v Berlíne ocenený detský film Miry Fornay Mimi, novú slovenskú komédiu Villa Lucia Michala Kollára, oscarovú Veľrybu Darrena Aronofského, fascinujúce Poznámky z Eremocénu Viery Čákanyovej, dokument o Jánovi Kuciakovi v réžii Matta Sarneckého aj nový film Jara Vojteka Turnus. S Jarom Vojtekom je aj hlavný rozhovor čísla. Vnútorná samota, pocit stratenosti, chladné rodinné vzťahy, ubíjajúci pracovný stereotyp, to všetko vedie človeka do slepej uličky. Mal som v živote šťastie na ľudí, ktorí ma z toho priestoru vyviedli, a tak som si zachránil dušu. Ale nie všetci majú také šťastie ako ja. Chcel som o tých ľuďoch podať správu, že sú medzi nami a mali by sme si ich viac všímať,“ hovorí v rozhovore Vojtek.

Matúš Kvasnička, šéfredaktor