„Za vyše trinásť rokov kontinuálnej podpornej činnosti sa mechanizmy fungovania Audiovizuálneho fondu (AVF) vyladili natoľko, že dnes ho možno považovať za modernú a transparentnú kultúrnu inštitúciu, ktorá postupne vyrástla z detských chorôb,“ píše Mária Ferenčuhová v téme čísla, v ktorej sa pri príležitosti zmeny na poste riaditeľa AVF venujeme tejto inštitúcii a tomu, aké rozpracované projekty „zdedí“ nový riaditeľ. Je medzi nimi aj nedokončený projekt životopisného veľkofilmu o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi Generál. „Vnímam ho ako najnešťastnejší projekt za celé obdobie fungovania fondu. (...) Pred časom dokonca poslúžil ako zámienka na spochybnenie celého fondu a jeho fungovania. To bol, samozrejme, nezmysel a som rád, že naše prostredie to vtedy jasne pochopilo a postavilo sa za fond. Jeden nevydarený projekt či nezodpovedný žiadateľ nemôže byť dôvodom na útok proti celému systému,“ hovorí v rozhovore pre Film.sk končiaci riaditeľ fondu Martin Šmatlák.

Mnohé iné projekty môžu aj vďaka finančnej podpore fondu reprezentovať Slovensko v zahraničí, napríklad na prestížnom fóre ako Berlinale. Tento rok tam Slovensko zastupuje trojica filmov – dve majority, Poznámky z Eremocénu Viery Čákanyovej a Mimi Miry Fornay, a maďarsko-slovenský koprodukčný animovaný film pre dospelých Umelohmotné nebo.

Vďaka podpore fondu vychádza aj Film.sk. AVF pomohol na svet i dvom domácim novinkám v kinách – Invalidovi režiséra Jonáša Karáska a Slúžke v réžii Mariany Čengel Solčanskej. Rozhovor so scenáristkou druhej z noviniek Hanou Lasicovou nájdete v čísle tiež. Slúžka otvára témy queer lásky či práva na interrupciu. „Samozrejme, že sme pre to narazili ani nie tak na odmietanie, ako skôr na nepochopenie. No nikdy nie zo strany AVF, ktorý nás (aj v prevažne mužsky zostavených komisiách) od samého začiatku výrazne podporoval. No ďalší potenciálni producenti-muži boli už tvrdší oriešok. Otvorene nám hovorili, že scenáru nerozumejú, nechápali tému, bolo jasné, že im to je úplne cudzie,“ hovorí Lasicová.

S podporou AVF sa konajú aj mnohé podujatia. Prehľad filmových festivalov a prehliadok na Slovensku v roku 2023 prinášame v tradičnej februárovej prílohe. Novému riaditeľovi Audiovizuálneho fondu Petrovi Badačovi želáme elán, zodpovedné rozhodnutia a pôsobenie korunované podobnými úspechmi ako počas jeho doterajšej kariéry producenta.

Matúš Kvasnička, šéfredaktor