Počas sviatočného obdobia uviedli televízie v premiére dva nové slovenské filmy – na Jednotke film Kôň Martina Šulíka (recenzia v čísle) a na JOJ česko-slovenské Krakonošovo tajomstvo Petra Bebjaka.

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky štátne vyznamenania 28 osobnostiam. Medzi nimi bol aj kameraman Martin Štrba, ktorý dostal Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR, najmä v oblasti filmu. Prezidentka vyznamenala aj divadelných režisérov Ľubomíra Vajdičku a Petra Mikulíka či z oblasti fotografie Milotu Havránkovú a Yuriho Dojča.

Na Dvojke mal 1. januára 2023, v deň výročia vzniku Sloveskej reoubliky, premiéru dokumentárny projekt Spýtaj sa vašich: 93. Nadväzuje na dva predchádzajúce diely – k rokom 1968 a 1989 – a je živým pamätníkom k udalostiam 1. januára 1993, keď vznikla Slovenská republika.

Desiaty ročník podujatia Visegrad Film Forum pozná prvých hostí. Do Bratislavy prídu v rámci VFF (15. – 18. 3.) poľský kameraman Paweł Edelman, producent Jim Stark a iránska režisérka Sepideh Farsi.

Tridsiaty štvrtý ročník festivalu filmov zo strednej a z východnej Európy v talianskom meste Terst (21. – 28. 1.) mal v programe retrospektívnu sekciu Za hranicami: Okraje českej a slovenskej kinematografie, v ktorej uviedli v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom krátke filmy Fotografovanie obyvateľov domu (1968) Dušana Trančíka a Prišiel k nám Old Shatterhand (1966) Dušana Hanáka, ako aj študentský film Ela Havettu 34 dnů absolutního klidu (1964) z pražskej FAMU. Festival ponúkol aj Hanákove Obrazy starého sveta (1972) a snímku Zem spieva (1933) Karola Plicku. V ďalších sekciách uviedli sedem súčasných slovenských a koprodukčných filmov.

MFF Rotterdam (25. 1. – 5. 2.) zaradil do sekcie klasických filmov Cinema Regained tri krátke snímky Jaroslavy Havettovej – Pieseň (1969), Kým sa ucho neodbije (1971) a Kontakty (1980). Do oficiálneho programu zaradili aj dva nové slovenské filmy – druhý celovečerný film Mátyása Priklera Moc vo svetovej premiére a koprodukčný film českého režiséra Petra Václava Il Boemo.

Štyridsiaty piaty MF krátkych filmov v Clermonte-Ferrande vo Francúzsku (27. 1. – 5. 2.) vybral do medzinárodnej súťaže film Chlieb náš každodenný (2021) režisérky Alice Bednárikovej. Na festivalovom Trhu krátkych filmov sa už po piaty raz zúčastnil aj Slovenský filmový ústav. V spoločnom stánku s Českom a Slovinskom predstavil filmovým profesionálom z celého sveta slovenskú krátkometrážnu tvorbu.

bn, mak