Ponuka hravého filmového vzdelávania

Projekt Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) Filmový kabinet deťom (FKD) sa zameriava na hravé filmové vzdelávanie najmladších divákov. Súčasná situácia nedovoľuje, aby sa odohrával v kinách, za divákmi však príde v online podobe a môžu sa doň zapojiť triedy v rámci vyučovania. „Pre prvú vlnu pandémie musela ASFK zrušiť všetky naplánované workshopy FKD od marca do júna. Keďže sa pre opatrenia zatvorili kiná aj na jeseň, veľmi nám chýbali deti a ich zvedavé otázky. Rozhodli sme sa nájsť možnosť, ako sa im priblížiť a ako ich opäť pozvať do magického sveta animácie,“ ozrejmuje koordinátorka projektu Martina Mlichová, na ktorej adresu mlichova@asfk.sksa záujemcovia môžu prihlasovať. Projekt predstaví slovenskú animovanú tvorbu. Uvedie krátky film Monštrum Martina Snopeka, prácu jeho študentky Natálie Zabákovej Nešťastník, dve časti populárneho seriálu Tresky plesky Veroniky Kocourkovej aj cenami ovenčeného Šarkana Martina Smatanu spolu s filmom o filme. Táto zostava animovaných príbehov zároveň prináša zaujímavé témy na rozhovor, ako napríklad šikana, moc a jej zneužívanie, prírodné javy, ale aj veľmi citlivo spracovanú tému smrti, odchádzania a zostávania v spomienkach. Deti sa veľa dozvedia aj o samotnej animácii – o tom, kto a ako ju rôznymi technikami vytvára. Súčasťou projektu je praktický online workshop pod vedením lektoriek a metodický materiál, vďaka ktorému môžu deti pracovať s témou animácie aj po skončení workshopu.

FILMOVÝ KABINET DEŤOM ONLINE
Od novembra
www.asfk.sk


Z tvorby českého kameramana Karla Slacha

Programový špeciál na portáli DAFilms.sk, venovaný tvorbe českého kameramana, fotografa a režiséra Karla Slacha, vznikol v spolupráci s medzinárodným festivalom Mesiac fotografie. Karel Slach sa tento rok v decembri dožíva 80 rokov. Študoval fotografiu aj kameru na FAMU a nejaký čas pôsobil aj v Štúdiu krátkych filmov Bratislava. „Jeho tvorba je tak ako aj život filmovou zmesou druhov a žánrov, nečakaných peripetií a prekvapivých point,“ približuje Dorota Zacharová, projektová manažérka DAFilms. V programovom špeciáli ponúknu výber siedmich filmov, na ktorých Slach spolupracoval s Karlom Vachkom. Okrem minuloročného titulu Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie to budú aj snímky Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid (2011), Kdo bude hlídat hlídače? Dalibor aneb Klíč k chaloupce strýčka Toma (2002) či Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství (1992). Uvedú aj filmy Pupok neba (2012) a Náš první hospodář (2009) Radima Procházku a Jeden rok (1999) Břetislava Rychlíka.

Narodeniny Karla Slacha si pripomenú aj v Kine doma pásmom krátkych a stredometrážnych filmov, ktoré natočil s režisérmi Dušanom Hanákom (ArtistiUčenie, oba 1965) a Dušanom Trančíkom (Šibenica, 1969).

MESIAC FOTOGRAFIE: POCTA KARLOVI SLACHOVI
3. – 23. november
www.dafilms.sk

VÝROČIA OSOBNOSTÍ: KAREL SLACH
5. november         19.00
Kino doma (kiná Lumière, Úsmev, Fontána, Iskra, Tatran)
www.kino-doma.sk


Skutočné životné príbehy a tajomstvá v nových talianskych filmoch

Stredoeurópsky festival talianskeho filmu MittelCinemaFest ponúkne v spolupráci s Kinom doma výber najnovších talianskych filmov. Film Otče náš natočil režisér Claudio Noce, aby sa vyrovnal s vlastnou minulosťou. Jeho otec, zastupujúci prokurátor, sa stal obeťou atentátu teroristickej skupiny. Podľa autobiografického príbehu režiséra Francesca Bruniho vznikol aj film Všetko bude v poriadku. Hovorí o životnej a umeleckej kríze, leukémii a jednom tajomstve. V snímke Predátori (r. Pietro Castellitto) sa svety rodiny bohatých intelektuálov a rodiny robotníkov podporujúcich fašizmus zrazia v dôsledku banálnej príhody, aby vyšlo najavo, že všetci majú nejaké tajomstvo. Do života bežnej talianskej rodiny zavedie divákov aj snímka Deti (r. Giuseppe Bonito). Titul Zviazaní natočil Daniele Luchetti podľa rovnomenného románu a hovorí o tom, aké škody vie napáchať láska, keď niekomu náhle skríži cestu alebo keď sa náhle stratí. Adaptáciou divadelnej hry režisérky Emmy Dante je film Sestry Macalusové. Strieborným medveďom za herecký výkon ocenili na Berlinale

Elia Germana, ktorý vo filme Chcel som sa ukryť (r. Giorgio Diritti) stvárnil geniálneho maliara Antonia Ligabuea. Dokument Piero Vivarelli: Život je béčkový film (r. Fabrizio Laurenti, Niccolò Vivarelli) predstaví Piera Vivarelliho – provokatívneho revolucionára, režiséra béčkových filmov rôznych žánrov, textára hudobných hitov a scenáristu Tarantinovho westernu Divoký Django. V spolupráci s Filmovým festivalom inakosti uvedú aj nový film Ferzana Ozpeteka Bohyňa šťastia.

18. MITTELCINEMAFEST
16. – 22. november        18.00/20.20 
Kino doma (kiná Lumière, Úsmev, Fontána, Iskra, Tatran)
www.iicbratislava.esteri.it
www.kino-doma.sk


Novinky aj návraty na Be2Can

Výber filmov z prestížnych filmových festivalov ponúkne tradičná prehliadka Be2Can v netradičnej podobe. Jej aktuálny ročník sa uskutoční online na streamovacej platforme Edisonline. „Napriek prekážkam a neistote máme reprezentatívnu skupinu filmov z tohtoročného ,živéhoʻ Berlinale, z online Cannes aj z minulých Benátok,” vysvetľuje Ivan Hronec z distribučnej spoločnosti Film Europe, ktorá prehliadku organizuje. Predstaví nielen šesť nových filmov, ale aj šesť starších úspešných titulov. „Každá premiérová snímka bude mať svoju dvojičku, ktorá sa jej námetovo, režisérsky či posolstvom podobá,“ ozrejmuje PR manažér spoločnosti Marek Suchitra. Prehliadku odštartuje dánsky film Chľast Thomasa Vinterberga, ktorý tento rok zaradili do oficiálneho výberu festivalu v Cannes. Hlavnú úlohu v ňom stvárnil Mads Mikkelsen. „Dvojičkou“ Chľastu bude Vinterbergov starší film Komúna. Severskú kinematografiu zastupuje aj film Roya Anderssona O nekonečnosti, ktorý získal minulý rok v Benátkach Strieborného leva za najlepšiu réžiu. Prehliadka pripomenie aj Anderssonov film Holub sedel na konári a premýšľal o živote, ktorý si v roku 2014 odniesol z Benátok Zlatého leva. Na tohtoročnom Berlinale ocenili Zlatým medveďom film iránskeho režiséra Mohammada Rasoulofa Niet zla medzi nami. Z posledného Berlinale sú aj Perzské lekcie Vadima Perelmana, ktoré dramaturgia spárovala s filmom Saulov syn (r. László Nemes), a najnovšia snímka nemeckého režiséra Christiana Petzolda Undine. V ponuke Be2Can je aj konceptuálny film Gaspara Noého Lux Æterna, tematicky prepojený s Godardovou Knihou obrazov„Okrem klasického predplatného si záujemca bude môcť zakúpiť jednotlivé dni alebo celý festival vo virtuálnej kinosále Edisonline. Tá bude kopírovať fungovanie klasického festivalu a uvedie premiérové tituly v presne určený deň a hodinu,“ uvádzajú organizátori.

7. BE2CAN
23. – 29. november
www.edisonline.sk

REDAKCIA NEZODPOVEDÁ ZA ZMENY V PROGRAME PODUJATÍ.
PODUJATIA SA USKUTOČNIA PODĽA AKTUÁLNYCH POKYNOV, KTORÉ SA MÔŽU MENIŤ V ZÁVISLOSTI OD NARIADENÍ VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY.