Nech je svetlo
(Magic Box Slovakia)

Druhý celovečerný hraný film Marka Škopa vznikol v slovensko-českej koprodukcii.

Milan má tri deti, a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Na Vianoce prichádza domov a zisťuje, že jeho starší syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a smrti spolužiaka. Otec sa musí rozhodnúť, čo urobiť. Dej filmu sa síce odohráva v malej obci, ale život v nej odzrkadľuje to, čo trápi celú krajinu, či už sú to rodinné a medzigeneračné problémy, šikana, nacionalizmus, korupcia v polícii, homofóbia, xenofóbia a mládežnícka domobrana, alebo postavenie a vplyv katolíckej cirkvi...

Svetovú premiéru mal film vlani na MFF Karlove Vary, odkiaľ si odniesol Cenu za najlepší mužský herecký výkon (Milan Ondrík) a Zvláštne uznanie ekumenickej poroty. Úspešný bol i na ďalších zahraničných festivaloch a doma získal národnú filmovú cenu Slnko v sieti ako najlepší hraný film, za réžiu a scenár (Marko Škop), ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Zuzana Konečná) a mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Milan Ondrík). Film je na DVD s obrazom vo formáte cinemascope, so zvukom DD5.1 a DD2.0, s voliteľnými anglickými, francúzskymi, talianskymi, španielskymi, chorvátskymi, českými titulkami a slovenskými titulkami pre nepočujúcich a s audiokomentárom bez bonusov.


Pardon, nezastihli sme vás
(Magic Box)

Britský režisérsko-scenáristický tandem Ken Loach a Paul Laverty aj vo svojom ostatnom filme „nastavuje zrkadlo“ ďalšiemu zo sprievodných javov tzv. neustáleho posúvania životnej úrovne smerom nahor. V centre jednoduchého príbehu stojí základná bunka spoločnosti, ostreľovaná ekonomickými i vzťahovými projektilmi. Hlava rodiny Ricky práve začína pracovať na živnosť ako kuriér s nádejou, že konečne výrazne zníži sekeru, neľútostne okresávajúcu skromný rozpočet jeho rodiny. Vlastná hrdosť mu nedovoľuje ostať na podpore, preto sa ako rodený pracant vrhá do neistých vôd samostatne zárobkovo činnej osoby. Inými slovami – stáva sa otrokom na plný úväzok bez možnosti záchrany v povestnej sociálnej sieti, pertraktovanej v predošlom Loachovom filme. Napĺňanie jeho ušľachtilých cieľov mu neuľahčujú ani ostatní rodinní príslušníci, zavalení vlastnými starosťami. Loach sa opäť sústreďuje na poctivých malých ľudí, bojujúcich o vlastné šťastie so systémom, ktorý je na hony vzdialený od proklamovanej spoločenskej efektívnosti a pragmaticky monetizuje produktívnu ľudskú jednotku až do jej úplného vyčerpania. Aj druhý Loachov film, ktorý vyšiel na DVD v našej distribúcii, prichádza v rámci edície Be2Can. Tradičný digipack obsahuje film v anamorfnom obrazovom formáte 1,85 : 1, pôvodné znenie a české titulky bez akejkoľvek bonusovej výbavy.


Gentlemani
(Magic Box)

Než začal Guy Ritchie nakrúcať hollywoodske blockbustery, osviežil britskú filmovú scénu dvoma klasickými gangstersko-komediálnymi opusmi s príznačnými názvami Zbaľ prachy a vypadniPodfu(c)k. V uplynulom roku sa popri nakrúcaní ďalšieho komerčného trháku pokúsil vrátiť ku koreňom. Dal dohromady ansámbel osvedčených hereckých hviezd a sľubne sa rozvíjajúcich talentov a vo svojej domovine realizoval oddychovú snímku s jediným zámerom – pobaviť. V spomínaných filmoch dokázal Ritchie elegantne zharmonizovať epizodické, časovo i priestorovo nespojité rozprávanie, ktoré sa vo výsledku zlieva do vtipnej a vypointovanej mozaiky. V Gentlemanochrámcuje tento tarantinovský patent akýmsi retrospektívnym „filmom o filme“, ktorý nezadržateľne posúva pomerne svižnú zápletku smerom k opulentne prekombinovanému záveru. Ani tento divácky vďačný príbeh neobdaril DVD distribútor bonusovými materiálmi. Záujemcovia nájdu na disku iba film v anamorfnom širokouhlom formáte, v originálnom znení s českými titulkami a s českým dabingom.

mu, Jaroslav Procházka