Pripomenú Slivku, pokrstia Urca, potom zaznie Punk

Špeciálnou projekciou filmu Punk je hned!, spojenou s koncertom autora jeho hudby Davida Kollara, vyvrcholí tohtoročný Týždeň slovenského filmu. Opatrenia proti pandémii ho nielen posunuli z úvodu roka na záver, ale aj rozdelili na dve polovice. Prvú na prelome októbra a novembra tvorili online projekcie filmov, ktoré získali národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Teraz prišiel rad na „sprievodné podujatia“, medzi nimi tradičné panelové diskusie s hodnotením domácej produkcie, ale aj krst knihy o Rudolfovi Urcovi a udeľovanie Ceny Petra Mihálika.

Program sprievodnej časti Týždňa slovenského filmu sa začne v bratislavskom Kine Lumière v pondelok 7. decembra a potrvá do piatka 11. decembra. „Ešte vo februári tohto roka bol sprievodný program veľmi bohatý. Začínal sa už o desiatej dopoludnia a končil sa v noci. V redukovanej podobe sme ponechali aspoň tie klasické podujatia,“ povedal dramaturg Týždňa slovenského filmu Miro Ulman. Napriek jeho slovám čaká návštevníkov Kina Lumière celkom pestrá zostava podujatí. Všetky sú otvorené pre verejnosť a panelové diskusie možno sledovať aj online na www.kino-doma.sk.

K tým najatraktívnejším patria bilančné panelové diskusie. Ich moderátorkou bude spoluautorka Dejín slovenskej kinematografie, filmová historička Jelena Paštéková a už v pondelok 7. 12. zhodnotia slovenskú hranú tvorbu roku 2019 Zuzana Mojžišová a Roberta Tóthová. Začiatok diskusie s plánovaným trojhodinovým trvaním je o 14. hod. O deň neskôr sa v rovnakom čase začne diskusia o dokumentárnom filme, ktorú uvedú príspevky Evy Filovej a Adama Straku. Animovaný film príde na rad až v piatok a venovať sa mu budú Eva Šošková a Patrik Pašš mladší. Aj tento rok bude samostatná diskusia venovaná slovenskej filmovej vede a kritike. V stredu ju otvorí príspevok Mateja Sotníka a súčasťou bloku na túto tému bude aj okrúhly stôl venovaný zborníku Abecedár slovenského filmu. Jeho ambíciou je prostredníctvom vybraných hesiel predstaviť pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku slovenskej kinematografie v roku 2021 nielen to najpodstatnejšie, najživšie a najprogresívnejšie, čo v nej doteraz vzniklo, ale všímať si aj menej známych filmárov alebo diela, ktoré dokážu prekvapiť i znalcov. Vydanie zborníka bude vyvrcholením celoročnej filmovej prehliadky v réžii Filmotéky SFÚ v Kine Lumière.

Štvrtok bude na Týždni slovenského filmu patriť dvom osobnostiam domácej kinematografie. Jednou z nich je režisér a dramaturg Rudolf Urc, ktorý je doma v mnohých ďalších profesiách spojených s filmom. Jeho žánrovo a profesijne rôznorodú filmovú kariéru mapuje zborník Rudolf Urc – tvorca a interpret histórie. O 17. hod. ho za účasti Urca, filmového historika Václava Maceka a režiséra Martina Šulíka pokrstia. Urcovi kolegovia z oblasti filmovej praxe i teórie v zborníku vykresľujú komplexný portrét filmára, ktorý vlani za svoj prínos slovenskej filmovej vede získal Cenu Petra Mihálika. Pri tej príležitosti sa konal odborný seminár, ktorý bude tento rok venovaný aktuálnemu laureátovi tejto ceny. Martina Slivku ocenia in memoriam a s Urcom ho spája podobne široký záber. O priekopníkovi etnografickej línie slovenského dokumentarizmu, ktorý sa venoval aj filmovej teórii a stál pri vzniku filmovej fakulty VŠMU budú na seminári pod taktovkou teoretičky a historičky filmu Evy Filovej rozprávať z rôznych perspektív aj scenárista Ondrej Šulaj, dokumentaristi Mario Homolka, Tomáš Hučko či Marek Kuboš. Seminár sa začína o 13. hod., večer priblíži Slivkovu tvorbu výber z jeho filmov a dokument Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy (2007) v réžii Martina Šulíka.

Bodku za celým podujatím dá piatková projekcia filmu Juraja Šlauku Punk je hned! v špeciálnej verzii bez hudby. Tá totiž zaznie naživo v podaní jej autora, skladateľa a gitaristu Davida Kollara, ktorý za film získal Slnko v sieti. Živá hudba však nebude presne kopírovať tú, ktorá znie vo filme. „Chceme ukázať ľuďom, ako dokáže hudba v dobrom zmysle slova zmanipulovať pohľad na postavy vo filme a ich činy. Predstaviť ich trochu v intímnejšom svetle. Z hlavnej postavy neurobiť toho veselého hrdinu, ale dostať sa mu viac pod kožu,“ povedal Kollar.

mak
foto: archív SFÚ